1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи прашања за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 30 август 2012.

  1. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас од маските на Гарниер воопшто не сум задоволна. Пробај со масла, ќе нанесеш пред туширање, половина час. Мене најдобро ми е чичковото. Исто, путерот од авокадо од Алверде е многу добар.
    Ама од мое искуство, со маслата најмногу успеав да ја скротам косата, сега немам ни потреба да ја пеглам.
     
    На crazylady и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ne sum stavila maslo so meseci,ke si kupam utre kokosovo
     
  3. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    И тоа мене не ми се допадна. Никако не ми помогна, исто и рицинусовото.
    Пробај со повеќе, да видиш кое ќе има најголем ефект.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pixi5

    Pixi5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Каде може да се најде оваа маска во Скопје и дали знаете која е цената отприлика? Некоја ако ја има користено нека сподели искуство ве молам:inlove: И дали е подобро маскава, или спрејчето од истава серија?
     

    Прикачени фајлови:

  5. WarriorPrincess

    WarriorPrincess Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Што препорачувате од ДМ за бујна, кадрава и сува коса ^_^

    Бујна ми е многу, локните веќе ги немам бидејки предолго време ја пеглав па сега пробувам секакви маски и регенератори за обликување на локните. Сува ми е, наелектризирана ;)
    Ви благодарам однапред
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  6. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво дали може да ми препорачате од ДМ шампон за волумен имам тенка и залепена коса, и некој регенератор или маска за суви и оштетенИ врвови? ❤
     
  7. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.975
    Допаѓања:
    8.743
    Пол:
    Женски
    Кај можам да најдам чешел (можеби си има друго име, не беше баш класичен чешел..), мало едно ко за тапирање и скротување на бебешките влакна? Прв пат го видов чудово. Ако знаете, би ми било ептен од помош.. :whew:
     
  8. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Дали некогаш имате користено спреј за заштита од сончеви зраци? Лани додека бев во Германија си имав земено, ама сега никако не ми текнува на фирмата. Разгледував во ДМ кај нас, ама не успеав да најдам нешто слично, па можеби вие би имале некој предлог?
     
  9. Angy.S

    Angy.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Има во дм од Балеа
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Јас го имав тој проблем и го решив на овој начин. Прво прекини да ја пеглаш и почни да си ја сакаш кадравата коса:D користев шампон од нивеа дајмон голд, и косата миј ја два пати неделно, на нашата коса не и годи миење на два дена. Маска користам од гарниер, од кога ке ја измијам ја ставам во памучна крпа ми стои неколку минути и потоа и ставам едно масло од дм го зедов со бадеми, потоа ја четкам ама со четка за фенирање некако подобро гледам ми функционира него чешел хаха и потоа повторно и ставам од тоа маслото и ја оставам да се суши сама, никако со фен и да не заборавам додека ја чешлам ја стискам постојан со рацете за да направам локни. Сега зедов и пена па ќе видам како ќе биде и со пена.
     
    На WarriorPrincess му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.413
    Допаѓања:
    42.760
    Пол:
    Женски
    Женски посоветувајте ме какво фигаро да купам? Или бренд од кој сте задоволни, на што да внимавам, да не ја оштетува многу косата и слично.
    Благодарам! :)
     
  12. wannabe777

    wannabe777 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.834
    Пол:
    Женски
    Девојки какви фризури носите, тие што имате брановидно виткана коса. Не мислам на ситни локни. Отсекогаш степенесто ја шишам косата но претходната фризерка поубаво ме правеше, некако локните ми доаѓаа до израз, сега сум како триаголник во косата, ни локни ни ништо имам.
    Ќе може ли некоја слика приближно на вашата, да знам што да барам оваа последно ептен ме унакажа :doh:
     
  14. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Девојки, ве молам дајте ми некој совет за тенко влакно на косата, и самата коса не ми е многу густа, па и влакното ми е тенко, веќе не знам што да и правам. Од толку што ми е тенко влакното, со тек на време почнува да се истенчува на врвовите и ми се оштетува. Воопшто не ми држи форма косата, како исцепкана ми е на врвовите. Меѓу коренот и врвот има драстична разлика во густината.

    Редовно ја кратам и дури и фен веќе не употребувам, уште помалку пегла или фигаро, го користам периодов дури работиме од дома за да ја држам најприродно што можам. Дури и собрана кога ми е, многу лабаво ја собирам со некоја шноличка, за да не ја тегнам. Исто, никогаш не сум ја фарбала досега. Ми ги препорачаа витамите за коса на Natural Wealth, едно пакување испив, но не гледам некое подобрување, можеби треба да се пијат подолго? Отсекогаш сум имала тенка коса, ама последната година косата ми е во многу лоша состојба.

    Ви благодарам уште од сега за секој совет.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Стресот и исхраната влијаат многу, пробај протеинска исхрана.. Витамините продолжи да ги пиеш не мора тие можеш б комплекс биотин... Или било кои други за кожа коса и нокти
     
    На hermosa и Celltica им се допаѓа ова.
  16. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.975
    Допаѓања:
    8.743
    Пол:
    Женски
    Ако можеш пробај го шампонот. Се става малку, бидејќи сам по себе е со погуста структура и ќе ти трае повеќе време - прави доволно пена (секако над три месеци, малово од 250 ml). Ако можеш распрашај се по фризерскиве салони доколку некој/а го користи, бидејќи го зедов преку фризерка. Реално доаѓа поскапо, но ќе ти заврши работа. Дава многу убав сјај и волумен. Само внимавај да НЕ го користиш пречесто (буквално на секое миење) и претераш, а во меѓувреме ќе си тераш со друг шампон.

    http://www.framesi.it/en/productl-morphosis-volumizing

    Има и други од линијава, но не сум пробала друг освен овој. :hai:
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    Мислење за производите за нега на коса на Keune?
     
  18. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Мене лично, од фарбите за коса ми се сушеше косата.

    Два пати ставив различна фарба од Keune, ист беше резултатот.
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    Да , фарбите малку и мене ми ја сушат косата , ама па според трајноста ми се најпогодени. Туку мене ме интересира за маските , шамнпоните :)
     
    На mssuniquee, buba4e89 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Производите се океј. На фризер кога имам одено имаат ми ставено маска на keune. Ама сепак не знам да ти кажам дали се добри бидејќи секогаш кога си одиш од салон косата е совршена, а кога ќе се измиеш дома е друга прича.
     
    На Svetoslava и koritsaki им се допаѓа ова.