1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Орална кандидијаза

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mal.ecka, 4 јануари 2011.

 1. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  9.249
  Допаѓања:
  124.659
  Се надевам дека нема ваква тема :D Пред неколку месеци ми се појави кандида на јазикот од преголема доза на антибиотици.Чувствував стегање во грлото како гнедла да имам.Пиев повејке од месец капки нистатин но нема никакво подобрување.Дали некој има вакво искуство и што му има помогнато?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.008
  Допаѓања:
  198.813
  Пол:
  Женски
  Кандидијаза во устата

  Па обично се користи Нистатинот, ама не да ги пиеш капките, туку да ги ставаш на заболените места или да ја плакнеш устата со растворот. Исто е и со дражеите Нистатин, треба да ти се растопат во устата, а не да ги голташ. Ако не помага Нистатинот, се препорачува Метронидазол во вид на гел или раствор - стоматологот ќе ти препорача што е подобро за тебе, и секако, испирање со Бетадин и слични препарати на база на јод. Освен тоа, можеш да си ја плакнеш устата со раствор на сода бикарбона, со чај од камилица или арника. Треба да обрнеш внимание на оралната хигиена, почесто да ги миеш забите и јазикот.
   
  На briko и mal.ecka им се допаѓа ова.
 3. jovance2001

  jovance2001 Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Кандидијаза на хранопровод

  Има ли некој искуство со кандидијаза на хранопровод. И што треба да се пие и која храна да се зема во тој случај.
   
 4. paleska3

  paleska3 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  3.155
  Здраво mal.ecka,

  Мене моментално ми се случува истото за кое што имаш пишувано тука, дали може да ми кажеш како успеа да ја излечиш кандидата на јазикот и како престана тоа чувтсво на гнедла во грлото?

  Однапред благодарам
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skorpija091

  skorpija091 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  20
  Здρаво,имам κандида на јазиκот па да ме советувате κаκо да ја излечам,κаκо вие се спρавувате со овој пρоблем?Κаκви се тие κапκи нистатин κаκо се κоρистат и дали се земаат без ρецепт
   
 6. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  928
  Допаѓања:
  896
  Ги даваат без рецепт. Види по аптеките, некаде се поскапи некаде поефтини.
  Кога ги земаш од аптека треба да ти ги растворат.
  Околу 20 капки се земаат 2 пати дневно, после оброк.
  Доктор има речено, да се пие медицинска сода бикарбона и да се внесува поголеми количини јогурт и кисело млеко.
   
 7. skorpija091

  skorpija091 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  20
  Со нив се плаκни устата не се голтаат таκа?Κолκу им е цената многу се сκапи? @jok Ти ја излечи κандидата?Ти благодаρам на советите :)
   
 8. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Mene mnogu nistatinot ne mi pomogna, okoly 140 den e, a poefikasno stavi od kapkite na jazikot i so gaza na prst trij go jazikot..jas i so soda bikarbona probuvav
   
 9. skorpija091

  skorpija091 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  20
  Уфф,а што е поефиκасно тебе што ти помогна?Κаκо ја κоρистиш содата?
   
 10. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  928
  Допаѓања:
  896
  Јас ја немам, блиска особа ја има. Еден период ја немаше, дифлуконазол капсулите и помогнаа. Но, пак и се врати
  Она капките ги голташе. После нивно пиење постојано, се жалеше на горчина во устата. Моментално ништо не пие.
  Често се јавува поради намален имунитет.
   
 11. skorpija091

  skorpija091 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  20
  Јас ќе пρобам со κапκите ќе видам κаκо ќе делуваат,инаκу ви благодаρам на советите.
   
 12. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  2.152
  Пол:
  Женски
  Во врска со темава, јас капките Нистатин ги пиев, така мислам дека требаше...На нив пишува по 20 капки 4 пати на ден...Некои други искуства да споделите?? Инаку постојано имам како некој шлајм со белузлава боја кој не знам од каде точно доаѓа-некогаш е на грлово присутен а некогаш како преку синусите да се слева. Јазикот не ми е многу бел. Некои совети и препораки за ова, Ве молам? (гледам одамна нема пишано на темава се надевам ќе види некој ;) )
   
 13. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  928
  Допаѓања:
  896
  @lavinija28 да пробаш со пиење на медицинска сода бикарбона и правење гаргара со неа.Сe продава во Зегин. И да внесуваш што повеќе кисело млеко и јогурт.
  Освен нистатин, се пие и дифлуконазол. Ама тој мора да го препорача специјалист по ОРЛ, матичниот доктор не може без специјалистичко мислење да го даде на рецепт.
   
  Последна измена: 12 мај 2017
  На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. еленагхс

  еленагхс Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  ијас сега го имам проблемов пиев нистатин и ништо како го реши ова??
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.528
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Пробај со чај од залфија да правиш гаргара,сабајле и навечер.Исто и раствор со вода и содабикарбона,една чаша вода и пола лажиче сода бикарбона,исто гаргара:)
   
 16. еленагхс

  еленагхс Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  пробував со сода ама ништо ке пробам и со чајот секако ти благодарам. Иначе имам и уреаплазма ми најдоја на брис дали можи од бактеријата пошто несум ја лечела и од стрес да ми се појавило?