1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оревово масло

Дискусија во 'Коса' започната од WhiteButterFly5, 3 август 2011.

  1. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Слушнав дека маслото од орев било добро за оштетена коса и за расцветани врвови.
    Прашањето ми е дали некоја од вас има користено и дали помага? :)
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Јас имам користено помага маслото ја омекнува косата ама дека ќе ти ја направи беспрекорна без ниту едно расцветано влакно тоа не :)
     
    На FeminkaDoKraj и WhiteButterFly5 им се допаѓа ова.
  3. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Ех, кога би имало такво нешто да ја направи прекрасна косата :lol:
    Важно дава резултати, па со тек на време ќе видиме. :)
     
  4. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Ги отепав мислењата за коса :D ,го користам моментално ореовото и да кажам дека се осејќаат резултатите , г о нанесувам неколку саати пред миење на косата убаво да си се упие , и после мијам како во казан да се мијам :lol: оти нели тешко излегува .Ама мора да се превземат мерки и д а се трпи нели за убавина .Ако треба и цел ден ќе правам маски како во некоја лабаратоија ,а ама ценам убава здрава коса на изглед веднаш в очи да ти падни.Пример за негувана жена ми е тоа .
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Јас прво користев бадемово масло, па сега сменав оревово. Оревовото ми мириса одвратно, во споредба со маслиновото :puke: Резултатите се исти, не забележувам некоја поголема промена. Дефинитивно ќе го сменам оревовото, едно шишенце употребив и сега некое друго ќе си земам :wasntme:
    А иначе да, користам масло за коса (било какво- бадемово,оревово, кокосово) веќе цела година и можам да кажам дека конечно косата го доби онај здрав сјај и не ми е многу расцветана :wasntme:
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bastet

    bastet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    94
    Ореовото масло е љубов мојааа! :inlove:
    Толку многу ми помага, аах! Служи за отстранување на првут, лечење на ранички во глава и намалување на чешање и + ја омекнува косата и ја прави сјајна! Го држам најмалку 2 часа, најчесто го ставам пред спиење па ја средувам косата наредната ден.
    Сите масла се добри, но во ореовото сум заљубена. :wasntme:
     
  7. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Мене ми смета мирисот, ама ефектите се одлични. :)
     
  8. EMA2

    EMA2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    33
    Како го ставате на косата,објаснете на цела коса или само на врвовите???
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.377
    Допаѓања:
    5.843
    колку што знам има тема за масла за коса
     
  10. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    И мене ова ме интересира,оти мене ми се чини јас ако става масло на косава моја никогаш не можам да го измијам.
     
  11. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Јас земав малце и го масирав на скалпот. Не да тече мрсно од секаде, умерено. И по малце на врвовите.
     
  12. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Оревово било за здрава коса, ја заштитува од сушење, цветање, ја прави косата многу сјајна, здрава и ја прави бојата интензивна.
    Го имам користено порано...
     
  13. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно ова масло ми е најголемиот фаворит од сите масла...
    Имаме одлична соработка :lol:
     
  14. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Еднаш ставив и ореово ама не ми се допадна, плус и за темна коса е ама некако не ми годеше многу.
     
  15. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Ореовото масло треба да го одбегнуваат сите со светли коси (посебно со плава) зошто ја потемнува косата и може да ја смени пигментацијата.

    Баш затоа е супер за девојки со потемна коса, ја прави уште поздрава и со прекрасна боја.
     
  16. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    7.728
    Дали можеби некој знае дали се прави домашно ореово масло и како? Размислував да не е слично како кантарионовото масло што се прави, да отстои кантарионот во маслиново во тегла на сонце околу 40 дена, па да се процеди? На шишенцето Фитофарм пишуваше листови од орев во маслиново, па затоа помислив.Ако знае некој како, нека каже. Многу убава ми ја прави косата ова масло, оти ми е темно кафена ептен убав сјај и дава, ама не ми се исплаќа баш, оти ми е густа, долга косата 1 шишенце мора да трошам на миење.
     
  17. matejaaa

    matejaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    134
    Јас го ставам на пола коса не само на врвовите, и чекам отприлика пола саат и после си ја мијам косата.. одма се плакне без гајле ставете два пати шампон и готово :) и после тоа косата е многу мека
     
  18. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Ставав порано, добро е.
     
  19. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.091
    Пол:
    Женски
    Ослободете се од целулитот со масло од ореви
    Маслото од ореви е природен балзам за кожата и косата. Исто така, може да се користи како додаток на исхраната или како замена за други видови масло. Најважната карактеристика на ова масло е тоа што го забрзува слабеењето и го подобрува здравиот изглед.

    Маслото од ореви акумулира киселини на кожата. Тоа значи дека ја лади и ја одржува хидрирана во исто време. Уште една важна карактеристика е тоа што ова масло бргу пенетрира во дермисот и започнува да ги менува киселинските протеини во базни. Правилната употреба на маслото од ореви ќе ви даде позатегната и поздрава кожа

    Кожата на која е нанесено маслото од ореви побргу се регенерира, бидејќи алкалноста на оревите овозможува создавање подобри услови за обновување на клетките. Со тоа, не само што вашата кожа ќе изгледа поздраво, туку ќе изгледа и многу помладо. Маслото од ореви се препорачува за жените кои имаат проблеми со целулитот

    Целулитот се топи многу побргу и се исфрла низ урината, на повисоки температури. Маслото од ореви помага во детоксикацијата на телото и спречува акумулација на штетни материи во организмот. Токсините најчесто имаат форма на киселини, а ова масло ги претвара во бази, по што започнува и нивното разградување. Маслото од ореви се препорачува и за луѓето со проширени вени и брчки

    Ако ова масло се користи како маст, тогаш може да им биде од голема помош на оние што се во битка со проширените вени или пак сакаат да се справат со сѐ поголемиот број брчки. За брзо време, брчките ќе се измазнат и ќе станат практично невидливи или во најмала рака – добро скриени. Маслото од ореви е добро и за вашиот скалп

    Ако нанесувате масло од ореви на скалпот, тоа ќе го направи мек и флексибилен. Косата ќе започне многу побргу да се регенерира, бидејќи маслото го лади скалпот. Уште поважно е тоа што маслото од ореви ќе ви помогне и при регенерацијата на оштетените влакна и корените. По кусо време, вашата коса ќе стане потемна, а влакната ќе станат подебели, поздрави и пофлексибилни.