1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осаменост

Дискусија во 'Психологија' започната од Primavera, 11 мај 2011.

  1. swizzlec

    swizzlec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Цел живот се осекјам осамена во смисла на тоа неможам да склучам пријателства со луѓето. Порано ми пречеше многу али јбг во такво општество живееме се е фејк, реалноста е матна.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Порано имав проблем со ова, но некако научив дека и кога сум сама не сум сама, се имам себе си и тоа ми е најдобриот пријател кој некогаш можам да го посакам.
    Ако некогаш се приметам дека сум баш down, знам што може да ме расположи. Некако стигнав на место во мојот живот каде добро се разбирам себе си и своите постапки, знам кога ме фаќаат будалите и како да се извадам од тоа.
    Мислам дека најважната инвестиција што можеме да ја направиме е да работиме на самите себеси.
     
    На Guns N` Roses, Cosmic Girl, CocoChannel и 2 други им се допаѓа ова.
  3. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Сите другарки што им верував се многу далеку од мене...Една имав така повозрасна едно 5 години...И по 2 години дружење се омажи...И уште многу такви случки сите си заминувале...Имало едно што ме оставаа намерно и не намерно...
    По извесно време запознав една другарка која ме научи, да не молам никој..И да ги баталувам по прва грешка..

    Па така..Другарката од детство и се налутив, ама реално бевме 24.7 Заедно..Последно време се понашаше од корист, а јас кога и пишувам не враќа..Мислам дека и мајка и не и дозволува со мене, бидејќи сум постара 3 години, и мисли на лошо ја учам..Нејсе не должам..1 година уште не ме бара, не ми пишува а само здраво си викаме кога ќе се сретнеме ама многу ретко 3 пати ја видов само..
    Најмногу се дружев со неа сега веќе од мојот крај немам никој, многу би сакала да сме пак заедно Уффф сакам да си ја вратам помошшш!! Во депресија сум
     
  4. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Верувам дека можете да ми дадете совет, само на Фемина си ги пишувам маките
     
  5. CocoChannel

    CocoChannel Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Cheers to that!
     
    На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CocoChannel

    CocoChannel Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Едноставно пиши и извини и се ако има потреба од тоа и готово:)
     
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Не се сметам себе за осамена личност.
    Дури и кога поминувам време сама, знам дека во секој момент има некој што мисли на мене, некој на кого можам секогаш да се потпрам.
    Самотијата е избор, осаменоста не е. Човек може да ужива во самотијата, но во осаменоста - не верувам дека некој би уживал.
     
    На Need for Speed, hermosa, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Сама обожавам да сум ,но осамена не сакам да се чувствувам...
    Сепак моментално иако сум опкружена со луѓе кои наводно ме сакаат јас се чувствувам многу осамено. Единствена светла точка ми е ќерка ми :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.775
    Допаѓања:
    8.783
    Пол:
    Женски
    Искрено не знам што е тоа да си осамен. Колку и да звучи чудно, никогаш ама баш никогаш не сум имала бурен живот со полно луѓе околу мене, другарки, пријатели, комшии. Колку и да звучи лудо јас сама на себе сум си најдобар пријател.
    Имам семејство, сега омилено другарче ми е син ми :inlove:. Јас не сум тип на човек кој осаменоста ја дефинира со полно раце луге околу себе. Ако и тогаш се чувствувате осамени, тогаш има некаде проблем. Или не се цените доволно самите себе, или сте во лош круг на луге.
    Јас најмногу си го сакам семејството од се , за син ми нема потреба да зборувам колку е душа на мојата душа, маж ми, родителите, брат ми се мојот свет ама сепак си сакам ,, осамен дел од денот",откако имам дете го немам тој луксуз за ,, осамени денови", и искрено тоа е дел од денот, кај мене ноќта кога уживам во друштво на самата себе.
    Знам дека звучи глупо, и не сум личност која треба да насочи ама сите вие кои сте осамени научете да уживате самите со себе, а потоа и со останатите.
    Самите себе сме си најважни :inlove:
     
    На FridaodaMk, SkarletOHara, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум се почуствувала осамено,
    коа живеев со моите ја ќе тргнам накај соба и татко ми секогаш ми велеше не иди у соба што ќе праиш сама седи ваму со нас најлошо е кога си осамен а јас не можев да го сфатам што сака да каже со тоа осамен, мене топ ми беше
    и до ден денес не сум се почувствувала осамено.

    Според мене тоа е некоја духовна димензија, затоа што некој може да е опкружен со луѓе а пак да се чувствува осамено...
     
  11. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Почнав на работа, конечно, и се прилагодив, комуницирам на работа, но не се пронаоѓам, кога ќе дојдам дома се чуствувам толку осамено што не можам да опишам. Плус ги гледам останатите како се дружат и се друштво, а мене никој не ми остана од друштвото, со никого не успеав да станам близок. Сите пријатели ми се преку телефон, а тоа не се сигурни пријателства, веќе имам 26 и тешко ми е што деновите кога бев слободен никаде не излегов, сега немам со кого да се дружам после работа и така си плачам, сфаќам колку сум сам. Одам и во теретана, но со никого не сум се спријателил.
    Еден од телефонските пријатели ми вика најди си некој за во живо, кога ќе речам дека не можам, никој не ми останал, вели па значи во тебе е проблемот. Па, да можеби во мене е, премногу вложувам кога сакам некој да ми биде пријател, се давам себе си, секогаш достапен, секогаш тука, без граници и сигурно тоа е тоа што ме прави одбивен. А огромна желба ми е тоа, ништо не ме исполнува толку многу како пријатели или љубов. Инаку и цел живот сум интроверт и повлечен, само еден период бев целосно свој и исполнет со себе, а тогаш, не ни барав пријатели, имав низа активности кои ги правев и ми го исполнуваа времето, сепак се појавуваше потреба да поразговарам на теми блиски до моја возраст, но поминуваше.
    Тоа што сум педер и во мало место ме уништи, сега сум можеби во најдлабока депресија, вистинска депресија, чим толку се жалам и по форумов и самодовербата ми е на 0, осаменоста на највисоко можно ниво и огромно кааење, жалење, зошто не се погоди да излегувам, да шетам, да имам некој кој секогаш ќе биде тука за мене.

    Историјата на пријателства ми е следна:
    - кога бев мал имав другар, но не се дружиме бидејќи се задружи со други, а и сега е во странство
    - потоа тинејџерски години имав некое си друштво во кое воопшто не ме прифатија, до толку што цело време се понижував и сега секаде се понижувам и пред сите
    - потоа пробав да се спријателам со еден од средно со кого седев во клупа, потоа бевме и цимери, но тој едноставно одбиваше, не сакаше да се дружи со мене, имаше можеби одредени предрасуди
    - последно дојде короната и преку допишување и такви работи се спријателив со неколку луѓе со кои се слушам повремено, но знам дека не е реално, не го зајакнува другарството, со еден и во се се согласуваме, но кога ќе кажам ти си ми другар се нешто негира, се нешто не било така.

    Така да јас ете се обидов многу пати, не успеав, можеби треба да ја прифатам самотијата која полека, полека ме убива. Може ќе се спасите од мене ова лето.