1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осветлување на косата со хидроген и сода

Дискусија во 'Коса' започната од Lady V, 25 август 2016.

?

Дали сте задоволни од овој метод?

 1. ДА

 2. НЕ

Дозволен е избор на повеќе опции
Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. Lady V

  Lady V Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки, деновиве штотуку разбрав за ваков вид на осветлување на косата со користење на Hydrogen Peroxyde и Baking Soda. Се разбарав на интернет и ми изгледа интересно, па сакав да ве прашам за мислење...дали го има некоја користено овој метод? Мојата коса е нијансирана ама во коренот ми е порасната 4-5 цм. не ми смета воопшто затоа што баш боите идат некако слеано како така да требало да биди :D но гледам на видеата на youtube дека после употребата на вој метод има убави ефекти, затоа се решив да ја отворам темава, сакам и ваше мислење, дали да пробам :lol:
   
  На MostSweetGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Belieber15

  Belieber15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  88
  Јас имам правено на мојата коса два пати со овој метод и преубаво ми излезе. Кога ке ми ја видат косата често пати ме прашуваат на кој фризер сум ја правела, дури се случи еднаш и една фризерка да ме праша каде ми е правено. Плус го правев и на неколку другарки и многу убаво изгледа, само косата се оштетува и станува мнооогу сува (ама кога ќе ја навиткаш седии до 4-5 дена хаха).:)
   
  На MostSweetGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.456
  Допаѓања:
  154.979
  Пол:
  Женски
  Колку % хидроген?
  Имам две другарки кои со шо не пробаја да осветлат коса па да им кажам и за ова, само ме интересира со колку % хидроген?
   
  На MostSweetGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Belieber15

  Belieber15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  88
  Па можеш со било колку %, јас користев 12% ама да не стои повеќе од пола саат-саат.
  На една другарка и правев со 6% ,саат време и стоеше и не и се познаваше многу.
   
  На MostSweetGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.499
  Пол:
  Женски
  Dali ima efekt na crna farbana kosa ovoj metod ?
   
  На MostSweetGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. hazelnuts

  hazelnuts Нов член

  Се зачлени на:
  24 август 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Ne go znam ovoj metod, ama pred pola godina probav da si ja osvetlam kosata so hidrogen, i bogami se osvetli... bev pozlatena i sharena. I kosata epten mi se osteti, a jas imam meka i prava kosa. Sega edvaj ja ceslam, iako pomina pola godina od togas. I ne mozam da ja vratam u normala, kolku i da ja farbam, nekoi prameni sekogas se posvetli..
   
  На MostSweetGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MostSweetGirl

  MostSweetGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2016
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Јас имам црна фарбана коса дали ке има ефект и кај мојата коса или само залудно ке ја оштетам?
   
 8. Daisy10

  Daisy10 Активен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Женски
  Јас кога го правев ова на мојата коса ми беше кафеава ама темно скоро накај црна ми беше природна. И комшиката ми кажа стави хидроген на косата ќе ти се осветли.Незнам која будала сум била тогаш.Но, не ставив сода само хидроген. Ај првите 5 дена ставав 6% редовно и помалку ми се осветлуваше косата добиваше некоја плава нијанса.Но, следнитот ден и ставив 12% и тоа две шишиња. Кога ја измив косата имаше пресовршена боја на плаво, неможам да ви ја опишам.Не верувам ни дека со фарба некоја може да се добие таа боја.Ама затоа косата ми беше премногу оштетена и како мастика ми бише, многу лесно ми се кинеа влакната од косата и тешко се сушеше со фен.Но, по извесно време ја опоравив и топ ми беше. И сега пак си ја вратив старата коса црна, но сакам пак ова да го направам и се мислам зашто исто ми се фаќа дали на фризер бланш ќе ми стават или со хидроген сама еве незнам.Ама знам дека некој ден без коса ќе останам :D
   
 9. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  6.421
  Пол:
  Женски
  Пред неколку неделни бев на третман со овој продукт. Kyana релативно нови се на мкд пазар.
  Ова е осетлувач на коса, иако пишува Color remover што би значено Отстранувач на боја.
  Ми осветли добри две нијанси.
  Работи на некој принцип, ја освежува пигментацијата на косата и ја вади најсветлата нијанса која можат да ја извадат пигментите.
  Јас немав некои очекувања, ама од чоколадна боја добив боја на исушени лисја (мислам дека ова ми е најдобро објаснување)
  Пак е на база на хидроген, само,од кога ке се заврши со третманот, си ја поливаш косата со 6% и добро се одмива.
  [​IMG]
   
 10. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.439
  Ако сакате да ја осветлите косата, а тоа да го постигнете без оштетување овој метод не е баш најдобар. Дури и воопшто не е добар. Ќе ја отстраните бојата вашата природна боја на коса и ќе добиете многу оштетена коса која повеќе од сигурно ќе биде портокалова. Ако сакате да ја осветлите подобро ставете фарба еднаш отколку хидроген пет пати. Фарбата е понештетна од хидрогенот. Всушност, хидрогенот е тој што ја отстранува бојата на косата при фарбање, но мора да го има за да ја развие фарбата.
  Хидрогенот измешан со сода, ако го оставите повеќе време или неколку дена последователно - ќе ви ја оштети косата повеќе од бланш. Затоа подобро ставете бланш еднаш, отколку хидроген неколку пати.
   
 11. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  2.185
  Допаѓања:
  2.453
  Сода+хидроген=уништена коса
   
  На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.628
  Пол:
  Женски
  Со каков хидроген ја осветлувавте косата? Со оној за фарбање може ли? Се мислам да пробам ама да не ја уништам косата.
  И лимон знам се става се седи на сонце
   
 13. Cici1991

  Cici1991 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  13
   
 14. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  743
  Допаѓања:
  1.131
  Пол:
  Женски
  јас сум задоволна :) Не дозволив мнг да ми стои на косата и не користев јак хидроген (6 посто мислам дека беше) после тоа обавезно маска за коса и се е супер. И уште нешто, не ставив на коренот! Благо се осветли косата, и делува мнг природно. Евтино, лесно и супер ако сакате суптилна промена
   
 15. Alisa22

  Alisa22 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  13.124
  Пол:
  Женски
  Ако ставаш хидроген на коса подобро исфарбај се отколку вакви експерименти . Затоа што сода плус хидроген ќе ти ја направат косата ко слама .
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ivanna23.

  Ivanna23. Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2019
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  1.020
  Пол:
  Женски
  Зошто е потребно да се експериментира со вакви рецепти?
  Ако сакаш да ја осветлиш оди фарбај ја и готово...
  Прв пат слушам за оваа метода
   
 17. KittyAgnes

  KittyAgnes Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2021
  Пораки:
  743
  Допаѓања:
  1.131
  Пол:
  Женски
  Па бидејќи...имам потреба да експериментирам :D
  Се шалам...не сакам да се фарбам, не ми се даваат пари ниту имам време... Бев фарбана со темно кафеава фарба и полека ми паѓа, а природната боја ми е кафеава со црвен сјај :) сакав да ја осветлам ама не сакам со фарба, па ете успеав да ја тргнам темно кафеава и да и дадам убав црвен сјај на косава, природно делува... и промената е суптилна. баш тоа сакав и добив:)
   
 18. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.687
  Допаѓања:
  5.010
  Пол:
  Женски
  Оваа метода е само горење на косата, ништо повеќе. Исто како со спрејот на Балеа, но тој е малку послаб од ова. После тоа враќање нема, косата ќе жолтее, ќе се суши и на крај ќе биде како слама.