1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осветлување на коса

Дискусија во 'Коса' започната од omorfo89, 31 јули 2010.

  1. omorfo89

    omorfo89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site , imam eden problem i sakam da mi kazete sto e najubavo da napravam

    Imam crna kosa , i sakam da se ofarbam ili temno plava ili svetlo kafeava. Pa kako da ja osvetlam kosata bidjki nesakam da odam na frizer ( ovde kaj sto ziveam e 60 evra za farbanje) Kupiv 2 sisenca mlecen hidrogen 9 posto i imam prasak za osvetluvanje na kosata ( treba ovie dve raboti da se izmesaat). Inaku se mislam sega da stavam od plavata boja ali pa mi e strav da ne mi se ofarba samo korenot i da izlezam sarena. Sto mislite vide dali da stavam od hidrogenot i potoa da se ofarbam plava? Pozdrav :)
     
  2. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    kosa/idealna-rusokosa-farba-t445/
    еве некој совет ама за твојот случај мораш да одиш на фризер,онака сигурно ќе ја утнеш,јас од темно плава коса не ја погодив бојата,а не пак од црна.
     
  3. Ma4enceee

    Ma4enceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    i jas go imav istiot problem i otidov na frizer i mi izvadija prameni so blanz i posle mi stavija kafena boja, no toa bese ubavo nekoja nedela posle bojata pocna da pagja i premenite stanuvaa zolti i portokalovi :worried: pa povtorno se isfarbav kafena no pak e sarena i plus ostatena :worried: zatoa te sovetuvam da si ja ostavis crna a ako vekje resis da imas svetka togas pusti ja da ti porasne okolu 6 meseci i odi na frizer da ti napravat nekoe frizce kaj sto ke ti go skratat crnoto. ima i varijanta so vadenje na boja no toa e okolu 7000 den i pak kosata ke bide kruta i ostetana. odluci sama sto ke pravis :) pozz

    [mod-kirilica:3m2zrl02][/mod-kirilica:3m2zrl02]
     
  4. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    Како да си ја осветлам косата но без препарати како фарба некои такви хемикали... ?
     
  5. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    завиди каква ти е бојата, ако ти е светла можеш да ја осветлиш со чај од камилица, лимон ...
     
  6. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    смеѓа накај плава..
    а како со чај или лимон
     
  7. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    исцеди лимон и стави на коса нека ти стои некое време и после измиja и на крај , последната вода нека ти биде чај од камилица и после тоа не ја ми со вода. и пробај со шампонов http://www.mondizen.com/310-385-thickbo ... arnier.png
     
  8. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    фала многу си купив гарниер да ама сличен на овој со мед и цвеќе
     
  9. MissLovely

    MissLovely Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Лелее исто и јас... Имам нешто како плава, ама потемна коса ии би сакала да ја осветлам но без некои штетни нешта едноставно по природен пат...
     
  10. MissLovely

    MissLovely Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0

    За ова со лимонот сум слушнала, ама нели тој ја здрвува косата?! ии како се става на мокра или сува коса
     
  11. bonb

    bonb Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Ве молам кажете девојки како би можела да ја осветлам косата но без никакви хемикали не сакам да ја оштетам се немам фарбаноо имам природно темно кафеава коса .
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Сум чула дека ако ја миеш со камилица се осветлувала косата, не ми е пробано јас сакам темна коса, ама не штети може слободно да си пробаш.
     
  13. elena-luka

    elena-luka Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Девојки имам црно фарбана коса пред 1 месец сеа сакам да ја осветлам доста многу барав совети од стручни лица ми рекоа дека едни ке се осветли др ми рекоа да не пробувам дај кажете дали правот и млецниот хидроген ке ми помогнат да ја осветлам а веке земав и Кене фарба сакам да го добијам овој ефект [​IMG] позз
     
  14. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Девојки сакам осветлување на косата од црно фабрана во плава [​IMG] вакво неш сакам,дајте ми некој предлог
     
    На elena-luka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Кратко и јасно - НЕ БИВА. Прашај си пак на флизер и можеби ќе те убедува за да ти земе пари али косата метла ќе ти биде, све ќе ја изгориш
     
  16. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    Бива оти не, со перика :D Треба да чекаш да ти падне црната фарба па после да мислиш на блонди...
     
  17. Aleksa.1

    Aleksa.1 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Како што разбрав веќе имаш боја на косата(црна) доколку е така оди кај стучно лице(стилистиве наши :^) ) нека прво ти ја обезбојат косата,а која е твојата природна боја на коса,дали е во добра состојба,какво ти е влакното и сл. доколку се е во ред прво прамени а потоа боја :emo: (шо ми се добри шишкиве :lol: )
     
  18. Swift

    Swift Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Mozete da ja osvetlite so poslab hidrogen i stavete zaedno so nego caj od kamilica za da ne ja osteti mnogu. Edna drugarka taka napravi i od crna i ispadna mnogu ubava kafeava :)
     
  19. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Е ова ќе го пробам сигурно.
    Ми остана уште нешто од темно кафеавата фарба ( скоро црна ,да не речам ) ,ме нервира бидечји косава целата ми е шарена - опашките ми се со природната боја ,по некој плав прамен и тие црнилата што ѕиркаат ваму - таму .
    Баш ќе пробам да видам дали има ефект .
     
  20. slim

    slim Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Тоа нема да биде во твојот случај функционално,затоа сто не ти е рамномерна бојата на коса
    Ке го добиес истиот ефект,дури и по лош,ако сакас да ја отстранес бојата сто е останета само со шишанје