1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осветлување на коса

Дискусија во 'Коса' започната од omorfo89, 31 јули 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Еве ја мојата природна нијанса.
    Се мислам дали да пробам со 6% или пак со 9%, сакам мааалку поинтензивна плава нијанса, да мава на руско дејче. :D
    Или пак воопшто да не чепкам, се плашам да не ја оштетам, сега ми е одлична на квалитет, па тоа највеќе ме секира кај овој метод на осветлување. :^)
    Ме плаши малку и тоа да не случајно ми испадне жолтеникава. :|
     

    Прикачени фајлови:

    • [02].jpg
      [02].jpg
      Големина на фајлот:
      15 KB
      Прегледи:
      344
  2. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Нееее...јас мислам да не ја расипуваш ич или да пробаш со боја,посветла.Ама пошто во купечките плави бои ставаат 12% ти купи си одделно 6 или 9% и пробај,така нема да стани жолта барем.Што мислите останатите?
     
  3. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Одете во Бојадисување на коса, во таа тема, и видете ги сликите од мене, па кој има нешто прашање, нека ми пише, се ќе ви објаснам.
    Мојата нијанса е најубава, бебешко плава, не удара на жолто и изгледа сасвим природно :)
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Анушке, ја видов уште синоќа сликата, ама мене и тоа ми е многу жолто, сакам поприродна, значи најблиска до мојата нијанса, а сепак да ми ја освежи и осветли малку бојата.
    Работата е што не сакам да се фарбам во никој случај, затоа и мислев да пробам да ја подосветлам само со хидроген, ама ме фаќа малку паника да не испадне некоја пченка нијанса па да се мавам од ѕид. :D
    Изгледа пак ќе се шатирам, некако мислам дека најубаво ќе ја осветлам така и нема да ја оштетам толку, а скоро и да не се приметуваше дека имав ставано нешто на косата.
    Ама кога ќе се сетам и како одвај се ослободив од шатираното, некако ми умира желбата, ајде ќе видам што ќе испадне на крај од сево ова. :?:
     
  5. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    ^ Јас мислам ич да не си ја чепкаш. Многу ти е убава нијансата, немаш потреба од дополнително осветлување.;)
     
  6. theluckycharmms

    theluckycharmms Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    прво нешто: ако нејкеш да се фарбаш (при метод на фарбање ставаш фарба+хидроген на коса) зашто да и ставиш само хидроген кога исто ке ти се оштети косата како да си ја фарбала?? нема да имаш никаков ПОЗИТИВЕН ефект верувај.
     
  7. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    јас си го купив силверот шампон од еугене перма и да знаете дека не се приметува дека сум ја осветлила а таму кај што ми е шатираното бели ми се прамените а јас мислев дека ќе ми ја осветли цела коса :( а нареден пат со фарбање да пробам ако не ми испадне бојата светла одма да се измијам со шампонот што викате :^) зошто еве пробав и таму кај што не ми е шатирана само сјај добив не се ни приметува дека ми се осветлила баш
     
  8. theluckycharmms

    theluckycharmms Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    го имам истиот шампон и прочитај го упатството на англиски зашто пишува in order to get silver highlights така нешто беше, такада не ја осветлува цела коса само некои прамени а исто пишува дека го вади жолтилото :) во секој случај подобро тоа него ништо зашто сепак има разлика и косата не е толку жолта. и држи ја некои 15 мин а не 5 ке видиш уште поише разлика
     
  9. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    дааааа леле пробав и ми ја осветли како фарбана ми ја направи леле не се жалам од шампонот веќе закон е!!!!! :inlove:
     
  10. theluckycharmms

    theluckycharmms Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    супер е шампонот дефинитивно :D само имам впечаток дека малце ми ја суши косата..ама не е ништо страшно :D
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Angela-Ena

    Angela-Ena Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    јас само сакам да бидам плавуша. природно бојата ме е смеѓа на плаво и се надевам дека постапката на осветлување нема да трае многу. Препорачајте ми фарба и бројче?
     
  12. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Еве како испаѓа осветлувањето коса со хидроген, сода бикарбона и кокосово масло. Требаше време за да постигнам омбре ефект ама се исплатеше, косата сега ми е баш каква што сакав. Ми се исуши малце не викам не, ама со неколку маски, за 2-3 миења ми се врати во нормала. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 73649823.jpg
      73649823.jpg
      Големина на фајлот:
      129,9 KB
      Прегледи:
      416
    На eliesaab, Trendafilka, FortuneTeller.xD и 2 други им се допаѓа ова.
  13. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    http://www.youtube.com/watch?v=4o8Uzeb8 ... re=related

    Еве како да си направите омбре коса со фарба. Ми се допаѓа како испаѓа на крај во видеово. Планирам да пробам месецов кога сум послободна, па ќе пишам како испаднало на мене. :D
     
    На Marchesa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Си купив денес чичково масло и хидроген 9% , е сега кажете ми што да правам?
    Имав прочитано дека чичковото масло,маслиновото масло и хидрогенот се матат со една жолчка и се нанесува.
    Сакам малце подетални информации..
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    ^ колку ги зема хидрогенот и чичковото масло ? :)
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Чичковото масло се движи од 70-95 ден, во зависност од која фирма ќе го земеш - Галафарм, Фитофарм, а хидогренот во аптека е околу 30-35 ден.
     
  17. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Хидрогенот 40 ден., чичковото масло не се сеќавам добро ама 85 мислам дека беше од Зегин .. :)
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Го пробав ова, и има резултати. :nod:
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    еве нешто што може да ви биде корисно осветлување на косата по природен пат http://style.mnogoo.mk/mk/articles/friz ... den-nachin
    јас би пробала со ова примамливо ми изгледа :)
     
    На koritsaki и mjauuuuuu им се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски

    ова со циметов не е лошо :) баш ке пробам :) ама важи ли за фарбана коса , зашто мојава е црно фарбана :|