1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осветлување на коса

Дискусија во 'Коса' започната од omorfo89, 31 јули 2010.

  1. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    коритсаки ако сакаш да ја осветлиш косата би требало да помага циметот а истотака интересно е со камилицата за пигментот на пример кај мене за да не ми излага темно плава камилицата ќе ми помогне за да го сменам пигментот наместо темно плава ќе можам да си ја имам посакуваната нијанса а исто важи и за другите бои и јас би пробала наместо шатирање :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    баш би пробала ова со циметот и она со медот ми изгледаат примамливо а исто така имам слушнато дека комбинацијата на мед и цимет помага и против опаѓање на косата :up:
     
  3. Esperanza

    Esperanza Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    23
    Проба ли? Има ефект? И уште некој ако има искуство да сподели, пишете. Јас сум природна плавуша, ама многу ми е потемнета косата и очајно сакам да ја осветлам две до три нијанси без да ја оштетам. Ако не успеам по ваков природен пат, ќе вадам прамени најверојатно ;(
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да пробам со циметот, ама ме фаќа страв од глупост - да не ми потемни косата наместо да се осветли. :lol:
    И дали би имало некакви резултати - макар минимални, ако таа смеса се држи на косата неколку часови ? :^)
    Во план ми е да пробам, ама малку ми е шубе - како ли потоа ќе го отстранам циметот темелно. Си мислам дека сигурно ќе ми остане низ косата. :$
     
  5. Esperanza

    Esperanza Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    23
    Уште тоа ми фали, да ми потемне уште повеќе :D :D а ова за отстранувањето на циметот, незнам, не би требало да е толку тешко? Јас планирам да ја направам смесата и да ја оставам преку ноќ, па ќе видиме што ќе излезе :)
     
  6. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Ова со циметов многу интересно изгледа ама не би ризикувала. Бев плавуша пред година дена и не знам што ме натера да ја потемнам. Дури и црна ми беше едно време па среќа ми осветле доста на одмор па, пак ја офрбав црна. И така 2 месеци додека ми осветли малку ја спремав за посветлување.
    Нормално, :!: мислев одма од прв пат кујзнае колку ќе осветли, али осмисливме план со фризерката што како ќе правиме додека ја добијам бојата што ја сакам и полека полека ја осветлувам, да не ја изгорам премногу, со еден куп маски и уља се опремив за да биде што е можно по здрава, па ќе видиме резултатите какви ќе бидат. Во сабота ќе вадам светли прамени па едвај чекам да видам како ќе испаднат :) :emo:
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Епа јас „ризикував“. :)
    Можеби третманов нема врска, а можеби пак треба да се остави да отстои подолго - јас го држев 4-5 часа и почна да ме нервира зашто регенераторот се исуши и стврдна и имав непријатно чувство.
    И сум погодила - одвај го измив! Целиот исполепен на косата, ужасии невидени. :puke:
    Единствено добро, е тоа што косата мириса на цимет. :mm: Jaс одамна барав шампон со екстракт од цимет, ама изгледа ова ќе да е лекот, зашто таков изгледа не постои. :lol:
    Ете, втор ден, а косата уште си мириса на цимет. Ова прв пат ми се случува. :)
    Јас ќе продолжам да го правам „третманов“ кога ќе имам време, а резултати се сомневам дека ќе има.
    Се откажав од обидите за осветлување, највеќе ќе го практикувам заради мирисот на циметот.
     
  8. Esperanza

    Esperanza Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    23
    Ете ме охрабри сега, кај и да е и јас ќе го испробам :) Осветлувањето по хемиски пат не ми бега секако :D
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Овој пат решив и да преспијам со „смесава“ на глава.
    И дефинитивно не ви препорачувам. :D
    Кога скроз ќе се исуши регенераторот, се дели смесата од косата и паѓа насекаде. Јас се „спасив“ на некој начин, така што откако се исуши, исчешлав да се разнесе низ цела коса и ја фатив косата во пунџа, буквално на тилот.
    Работава - трај бабо за гиздус. :x :D
    И пак ми паѓаа трошки од регенераторот и од нив се „спасив“, така што ја испрскав целата „фризура“ со лак за коса.
    Сега нема гајле, а ја наместив да ми биде удобно и при спиењето.
    Ама дефинитивно третманов не е за пречеста употреба - исцрпувачки е и досаден. |(
    Не можев да го преболам мирисот на цимет, затоа пак му се навратив. :tmi: :$
     
  10. Esperanza

    Esperanza Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    23
    Ако забележиш осветлување, макар и минимално, пиши ми :lol:
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Пробај - ништо нема да те чини, барем заклучивме дека несакани ефекти како потемнување на косата нема. :D
    Овој пат само бојата ми излгеда како освежена, да не зборувам како мириса - како сега да сум ја измила, а синоќа ја изнашетав низ простории полни со пушачи и не попримила никаков друг мирис, си мириса на цимет. :wasntme:
    Некои енормни промени не ни очекувам да има и понатаму.
     
    На Esperanza му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    10.291
    Пол:
    Женски
    ^^
    Исто и јас го имам испробано третманов, уште летото, само што јас не додржав и го измив за еден саат плус и кога ја ставав смесата на глава малку ми се истури, така тоа што не ми се осветли косата го препишував на мојата трапавост.
    Се мислев дали пак да пробам, ако не за друго ради мирисот што вика Мишела. :lol:
    А, може ако се практикува редовно неколку пати, ќе имам некои минимални резултати.
     
  13. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Женски јас направив смеса од цимет, мед и регенератор и тоа се измешано заедно и го ставив само на врвовите на косата, да ми дојде ко омбре, дека несакам да шлапам фарби на косата оти нема гаранција како ќе ми испадне. Еве моментално ми стои на глава, врвоите се завиткани во фолија. Од 12 ми стои, ќе го оставам до 6 саат попладне и ќе ја измијам.

    Ја имам пробано смесава и порано, ама немаше некои резултати дека само 2 ипол саати ја оставив.
    Ама сега :devil:
    И да, многу убаво мирисаа врвовите, на цимет :mm: И ми беа помеки.

    Вечер после 6 доаѓам на рапорт :)
     
  14. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Ништо од моето омбре :worried: Нема никакво осветлување, едино косата ми мириса на цимет и е мекичка, друго јок.
     
  15. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    zenski dali hidrogenot ja gori mnogu kosata? sakam da probam da ja osvetlam.. koja brojka na hidrogen se koristi :?
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски

    немој дома ништо сама да правиш , оди на фризер , тие знаат како да ја осветлат косата и колку , колку хидроген да стават колку бланш/деколорант..немој ке ја изгориш косата и потоа нема назад ќе треба многу кратко да се ошишаш.. Каква ти е косата и како сакаш да се фарбаш?
     
  17. makedonsko.devojche

    makedonsko.devojche Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Девојки здраво! Ова е мојот прв коментар не само на оваа тема,туку општо на форумот на Фемина. Причината за која што се решив да направам регистрација е токму начинот на осветлување на косата со мед и цимет :)
    Имено, јас во последно време бев многу засегната со осветлување на косата, но бидејќи до сега ја немам фарбано, сакав тоа да биде на природен начин. Читав по форуми и го пронајдов следниов рецепт

    http://www.sminkerica.com/kosa-nokti/os ... i-pigment/

    ..и решив да тргнам во акција :lol:
    коментарот од моите дома беше: па како сега тоа со мед? па медод се лепел како мастика? па како ќе се измие сето тоа?
    а косата ми е прилично долга и темно кафеава.

    Како и да е, да не должам,решив да го пробам рецептот...
    Ја измив косата, затоа што имам читано дека секој третман се нанесува на чиста коса,и смесата ја ставам по должина на влакното, исто како при фарбање, што значи дека не ја истурив целата врз главата па да правам масажа. Веднаш потоа додека уште не беше целосно исушена, ја исчешлав и така ја оставив 4 часа.
    Единствена грешка беше тоа што јас додадов ореово масло(а тоа нели е за потемнување на косата :!: ) но не размислив во мометот... Поради ореовото масло мислам дека нема некоја промена, макар што пишува дека не треба да се очекуваат драстични резултати од првиот пат и дека резултатот е видлив на сонце, а денес е облачно :) но нареден пат ќе пробам со друго масло :lol:
    Најбитното што сакав да го споделам со вас е дека циметот не ми створи иритација и дека смесата веднаш излезе од косата, па дури не беше потребно уште едно шампонирање :) мој совет е да не ја ,,туткате,, косата , туку добро да ви биде расчешлана и да ја оставите пуштена по нанесувањето на смесата. Ќе ви лепи малку по лицето и вратот, ама барем нема да се мачите да ја отплеткувате пред миење. ;)
     
  18. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    1.446
    Медот е најубавото нешто во поглед на се'. За обновување на косата, за заштита, за што и да ви падне на памет. Само за осветлување па макар и во кобинација со цимет? Не верувам дека ќе има некое посебно осветлување. Но, пиши резултат :)
     
  19. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    kosata mi e temno kafena po boja ama sakam za nekolku nijansi posvetla da e eve vaka na pr kako na slikata.Edna drugarka mi kaza deka si ima stavano samo hidrogen i deka za nekolku nijansi i se osvetlila kosata no neznam bas..
     

    Прикачени фајлови:

  20. Jovana.V

    Jovana.V Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    hidrogenot moze da ti pomogne ako zemas 12 postoten moze da ti pomogle da ja osvetlis :)