1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оставка на Државната пописна комисија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од girl.23, 11 октомври 2011.

 1. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.770
  Скандалозен расплет во врска со Пописот, кој е со проблеми уште пред да почне. На само четири дена пред законски утврдениот рок за завршување на попишувањето, Државната пописна комисија (ДПК) рано утринава се распушти, а сите нејзини членови си поднесоа неотповикливи оставки и со тоа ја прекина целата операција.
  Ова претставува кулминација на недоразбирањата внатре во Комисија меѓу членовите Македонци и Албанци, за различното толкување на Законот и примената на методологијата. Иако многумина беа скептици дека Пописот ќе успее успешно да се одвива, сепак се покажа дека различните толкувања на делови од Законот се непремостлива пречка, за успешно одвивање и завршување на целиот процес.

  ДПК утринава преку соопштение констатирала дека пописот не може да резултира со релевантни податоци. Сега се очекува итна седница на Владата, која би требало да резултира со нова пописна комисија, но и најверојатно со предлог за ургентна законска измена, со која попишувањето ќе се пролонгира.

  А, јас чекај ги секое утро да не` попишат и нас дома. :worried:
  Стварно ситуацијава излезе од контрола. Срамота! Еден попис не можеме да направиме, а не па нешто повеќе! :x
   
 2. BlackXSs

  BlackXSs Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  19
  Се случи тоа што го очекував.Иако,нерегуларности има само во одредени реони од земјава,не секаде,во поголемиот дел пописот успешно е спроведен.
   
 3. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.931
  Пол:
  Женски
  и јас ова го очекував исто
  па боже мој никаква организација никакво најавување дека ќе дојдат отприлика кој ден и какви дукументи да се спремат ако некој не е дома и моментално е на работа преглупави прашања уште да прашаа која одите на мочање да ми простите тие попис на населението прат или домашен извештај треба да му се поднеси безвеза нула чиста нула слободно можам да кажам дека за ништо не ги бидва
  Имале право да дојдат до 3 пати несалам работа јас нив ќе ги чекам немам друга работа немам оврски во денот абе организација никаква па се слушна и во Тетово како пописник нападнал тинејџерка страмота нисамите незнаат какви луѓе работат за нив педофилија на ниво и што кога ќе дојде попишувач јас дома треба дасе тресам резил...
   
  На nena2010 и Masnoli01 им се допаѓа ова.
 4. natasanina

  natasanina Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  9
  голема срамота,ништо во државава не функционира како што треба,дури и еден обичен попис не го направија како што треба,срамота