1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Останување во брак поради децата

Дискусија во 'Брак' започната од RainBow, 30 октомври 2011.

  1. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да не цитирам. Да токсична е срединава и за мене и за бебето. Не останувам во бракот заради бебето. Останувам бидејќи не знам што носи иднината. Се надевам дека ќе се подобри. А ако не се подобри нема сигурно да останам во брак заради нешто, единствено заради себе не пресекувам веднаш. Веќе кажав во претходното мислење. Давам да ме газат не затоа што сум глупа, туку за кога ќе дојде крајот, кога веќе ќе биде неиздржливо, кога ќе сфатам дека се е џабе и дека само е злоупотребена мојата попустливост да можам да си заминам со мирно срце, без да се прашувам што би можело да биде ако издржев уште малку. Трпам додека не бидам донесена до точка кога веќе не се трпи, за кога ќе си заминам да немам за што да жалам и да не ме мачат мисли дали можеби нешто можеше да се смени, дали останало нешто што можело да се подобри, а јас сум избрзала и сум се откажала прерано.
    Црвени знаменца има премногу, но ете некои работи се променија, господинот сопруг си доби удар од мајка му. Дел од работите кои му ги кажав за неа претходно веќе и сам ги увиде, за некои призна и дека бев во право.
     
    На mal.ecka, Осе, Crna Dama и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Мене да ми каже заради детето не те оставам не ми треба ни минута повеќе. Демек отчукува часот додека потпорасне детето си осигурана.
    Колку може да се погазувате себе си стварно не ми е јасно. Никој не ви е крив на крајот на денот, ќе го оставам детето да ми расте со несреќна мајка, понижена, безгласна буква која утре ќе нема начин да скрие колку мажот и ја гази.
    Најлесно е да кажеш нема решение затоа што е тешко да искочиш од комфорната зона.
     
    На Tiny Love, Осе, duffi и 10 други им се допаѓа ова.
  3. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    @Fallen.Angel ама ептен се погазуваш самата себеси.
    Јас навистина не те разбирам што очекувања имаш за иднина со таков скот, кој во лице ти вели дека заради бебето не те оставал.
    Мене да ми речи така маж, јас прва ќе го оставам и не ми треба живот со таков бедник кој е со мене само ради децата.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel многу ми е жал за ова што го прочитав. Видете, и бракот и разводот се едни претешки одлуки. Размисли добро,дали е ова една криза која можете да ја надминете или до тука било. Не вели дека ке чекаш да видиш дали и од ова има полошо. Животот не е само ради детето, детето ке порасне и ке го фати својот пат, а ти???? Никој не заслужува психичко измачување. Ако мислиш дека им трошка надеж да се подобри односот помеѓу вас двајца, барајте го решението,ако не, не се измачувај повеќе. А за детето, и самата си пишала дека треба да расте во здрава средина.
     
    На crazylady, Bicka77 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Читајќи тука сфатив колку згрешив што му изустив такво нешто на мм. Ама па не сум крива јас ,мајка му е.
    Месеци и месеци после дешавката за која што госпоѓата мисли дека не знам ништо му кажав дека сакав да си отидам тогаш ама не си отидов само заради тоа што бев бремена ( иако тој изреагира соодветно на целата случка ). Бев море уште сум премногу навредена. И простив иако таа уште мисли не знам што рекла. Но не заборавив.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.541
    Допаѓања:
    27.829
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel ако знаеш дека средината не ти чини и односот со мажот не е каков што треба да биде и каков што тебе ти одговара и посакуваш реагирај сега. Додека не е доцна. Ако не сакаш да се разведеш пробај да поправаш нешто. Ако само чекаш да се поправи нештото во иднина зашто не знаш што носи иднидната верувај ми дека иднината ќе биде само полоша, не и подобра. Само ако свесно и намерно се трудиш да биде подобра ќе ја смениш на подобро. Ако си дигнала раце и чекаш тогаш направи го чекорот и резот сега додека е побезболно за сите.
    А ако маж ти отворено ти кажува дека ќе се разведе од тебе не знам што чекаш. Или разговарај сериозно со него на таа тема или чекај го да ти даде документи за развод во иднина.
     
  7. Marta91

    Marta91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2021
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Драги феминки,искрено ми треба ваше мислење... 7 год сум во брак и имам 3 дечиња. На почеток од бракот се беше убаво,но потоа и двајцата почнавме да разбираме дека нема љубов меѓу нас,потоа дознав дека сопругот почнал да се слуша со други и да ме изневерува. Мојот однос спрема него целосно се излади.Навистина се чувстував разочарано ми беше потребна љубов,внимание,бев осамена,се додека не се појави некој друг сосема случајно и почни да ми надоместува се што ми недостасувало. Значи и јас го изневерив. Но не затоа што сакав да му возвратам туку само заради тоа што се заљубив во друг. И се случи баш во моментот кога сакав да се разведам и прекинам со се да дознаам дека сум бремена со третото детенце и нормално морав да прекинам со се и да продолжам во несреќниот брак.После година ипол разделени повторно почнав да се гледам со него,но се случи сопругот да дознае и моите родители. Им признав дека не сум среќна,дека не го сакам сопругот,дека почна да ме малтретира психички и физички,дека почна да ме држи затворена како робинка само за да спречи да се разведиме и дека во никој случај не сака развод.Ми забрани се и ме ограничи.

    Што мислите? Дали е правилно да се остане во несреќен брак без љубов,само поради децата за да можат тие да растат нормално ??
    Или да се избери да се биде среќен со друг човек кој е спремен на се,и мене да ме прифати и моите деца??
    Исто така и тој е разведен и има едно детенце.
     
  8. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.010
    Пол:
    Женски
    Мислам дека најдобро е да се разведеш,и да си дадеш малку мир и време....прво среди си ги мислите па продолжи со човекот што го сакаш.НО СЕКОГАШ ИМАЈ НА УМ дека колку и да му веруваш еден ден може и тој да се промени на полошо,затоа имај резерва во секого.
     
    На elimkd, thelittle17, Snowflake97 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    @Marta91 како можеш да имаш незаштитен секс со човек што не го сакаш, го изневеруваш и баш кога планираш да се разведеш од него? Еве не знам.. не ми е јасно..си на правила трето дете со личност од која сакаш да се разведеш, а сакаш децата да растат нормално, тешко на тие деца во било која средина.
     
    На elimkd, thelittle17, bibiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Како ќе растат нормално во таква средина?
    Ова мислиш не им влијае на децата? Не ги слушаат и гледаат вашите кавги и малтретирања? Со таков живот ќе им ја пореметите психата на децата, а башка и ти ќе се уништиш.
    Разведи се, ама не скокај од брак во брак. И немај целосна доверба дека ќе биде така како што сега ти ветува. Дај си период во кој ќе бидеш сама, ќе се посветиш на децата, ќе се опоравиш психички од сè и ќе размислиш дали вреди да му дадеш шанса на тој другиот.
     
    На elimkd, Snowflake97, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Разведи се и не влегувај веднаш во нова, сериозна врска.
    Тоа најпаметно би ти било.

    Гледај се повремено со новиот, ако толку ти е мерак, ама немој туку-така да влеташ од еден брак во друг.
    Од кај знаеш каков е за заеднички живот?
    Вака цуци-муци, прц-прц, може и најубаво на светот да е, ама ко ќе сте под ист покрив, по цел ден, секој ден, ни цуци-муци ќе има, ни прц-прц, ко сега.
     
    На hermosa, thelittle17, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Ми треба мислење, доколку двајца брачни другари не се согласуваат дали е правилно да останат да живеат заедно само заради децата а притоа да се разведени со тоа што на тој начин "нема да имаат обрски еден спрема друг".
     
  13. Mateica

    Mateica Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    1.997
    Пол:
    Женски
    Bi ja napravila najgolemata greska ako ostanes vo takov brak.
    Ne treba da se zrtvuvas sebe za decata da gledaat lazna slika okolu sebe.
    Eden den ke porasnat i ke ja vidat vistinata.
    A ti?
    Ke ostanes so covek sto ne te pravi srekna.
     
  14. _Naumche_

    _Naumche_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.193
    Пол:
    Машки
    Доколку кога се заедно двајцата партнери средината е токсична за децата подобро е да се пресече(развод).
     
    На elimkd и marchi-cool им се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Никој не може да ти каже точно дали треба да се разведете.
    Ама несреќен брак не знам како е добар за децата.
    Какви обврски имате еден кон друг во брак?
    Или се разведуваш скрос или ич, прв пат слушам за ваква "комбинација".
     
    На Bitter-Sweet, JuLleE, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  16. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Искрено има доста такви заедници само колку сакаат да признаат е дискутабилно.Јас лично не можам да живеам така,тоа е до самиот карактер.
     
    На elimkd, marchi-cool, Zorina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Zorina

    Zorina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2022
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.027
    Пол:
    Женски
    Признале или не, врие од швалерај, па и очигледен е. Сведоци сме на такви девијантни појави така што многу брачни заедници, особено со деца вака опстојуваат и партнерите живуркаат без да си исполнуваат должности од типот на интимни, ако на тоа алудираше членкава како ''обврски еден спрема друг''.

    @marchi-cool според мене не е правилно, ама со оглед дека има вакви појави тие си се договориле така да тераат или кој знае што се договориле, сепак нивно си е.
     
    На elimkd, marchi-cool и tambelina им се допаѓа ова.
  18. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Treba da se razgranichi dali e privremena kriza vo brakot Ili emociite definitivno se izgubile.
    Ako nema emocii, nema sex, nema razbiranje, nema emptija megjusebno, doverba togash da se razvedat bez razlika kolku deca imaat no odgovornosta za griza I problemi okolu decata da ja imaat I dvajcata.
    Zatoa sto na decata im trebaat dva roditela koi ke gi vospituvaat iako ne ziveat zaedno I ne se vo brachna vrska.
    Podobro e zdrava sredina otkolku da se scvedoci na karanje, vregjanje, manipulacii I megjusebno obvinuvanja.
    Ziveenje zaedno pod ist krov e samo manipuliranje I zbunuvanje na deteto.Moze vo ista naselba da ziveat za da polesno se grizat za deteto no zaedno definitivno Ne.
     
    Последна измена: 3 декември 2022
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Зависи како е атмосферата дома, ако постојано е напнато со караници, викање, стресно, несогласувања-подобро за цело семејство да се разделат партнерите, ако има мирен и коректен однос, меѓусебно се решава се на мирен начин и ако постои договор и слога и на двајцата ако им одговара да бидат заедно сите на едно место нека тераат само не знам како би фунционирало тоа на долг рок.
    Нема ништо такво во животот што е правилно, секој си знае за себе и за најблиските што е најдобро
     
    На H.VAGA, minne992, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.759
    Пол:
    Женски
    Како понатаму би функционирало ова ако/кога едниот/двајцата ќе продолжат понатаму и најдат нов/и партнер/и?:?: