1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отворен брак

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 3 август 2018.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.173
  Ни знам да правам шеми и да играм шах во врски, ни почитувам луѓе кои го прават тоа.
  Во мојот свет, искреноста е најбитната работа. Правење зад грб работи не сакам. Претпоставувам како и сите луѓе на планетава... никој не би сакал да биде излажен од оној со кој треба да го помине целиот живот.

  Сакам делење со партнерот се'... секоја мисла, тага, желба, бес, потреба, болка... Никогаш не ми е доволно блискост и сакам тој да биде 100% запознаен со мојот живот, а и јас со неговиот.

  Не верувам во апсолутна моногамност кај луѓето.
  Според мене, нереално е да очекуваш некој, да се возбудува единствено на тебе 50 години... дури и како себичност го гледам таквото очекување.

  Слободата на изразување, одлучување, размислување, ми е многу битна. Ако некој ми забранува нешто, бегам од него. Отворениот брак, не значи дека ќе ја исползуваш слободата постојано, но значи слобода.

  На прсти можам да избројам, колку пати сум имала секс со друг, откако сме заедно, и секогаш било како 'зачин' во нашата врска. Другите, биле само додаток... како секс играчка, за разлика од сексот со сопругот, кој за мене, е на сосема друго ниво, бидејќи за него имам длабоки чувства.

  18 години функционираме вака. Прво беше отворена врска, потоа стана отворен брак.
  Познавам неколку парови, кои имаат слична форма на врска како нас.

  Би сакала да чујам ваши мислења и искуства на темава.

  Ако некој има прашање, слободно нека постави. Ќе одговорам во рамките на можностите :)
   
  На CameliaMiller, Читател, Herrera и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.556
  Допаѓања:
  160.405
  Пол:
  Женски
  Се се токмам да прашам и се ми е незгодно некако .
  А многу ме интересира ...
  Го бакнуваш тој "другиот "?
  Кога одиш на состанок со некој што му кажуваш на маж ти?
  Тој кога оди да се гледа со друга не ти е тешко ? Јас би полудела да знам дека вечерва мм друга ќе гушка ,со друга ќе се тушира .

  Велиш нереално е некој исто да те возбудува цели 50 год .
  Па добро , ти истата страст за секс ја имаше и на 20 и на 30 год?! Мислиш дека и на 50 ќе ја имаш?

  Јас лично не можам да се замислам во прегратките на друг маж . Да бакнам некој друг ( е тек па да спијам со него ) и после да си дојдам дома и да му правам вечера на мм и да си легнам со него во иста постела ,неееее:shake:.
  Никогаш не би можела !
  Ако еден ден , исчезне страста меѓу нас ,од прв ден ќе го оставам. Сигурна сум дека и тој ќе ми каже ако веќе не го возбудувам .

  Ни после 100 год не можам да се видам во ваков отворен брак.

  Не се лути ,ништо лично .
  Ама мене малку не ми е верно дека си во ваков брак . Навистина не можам да поверувам
   
  На ReinaDeCielo, Cold.E, Zibiribi и 51 други им се допаѓа ова.
 3. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  8.316
  Допаѓања:
  80.886
  Пол:
  Женски
  @WildMk
  Си ја читала "Shangai, baby од Wei Hui ?
  Прочитај ја.
  Се работи за писателка која живее со импотентен наркоман кој е нејзината животна љубов,но покрај него има сексуални излети од страна за да ги задоволи сопствените нагони,но тие многу ја мачат.
  Отворено зборува за моралот во Кина кон крајот на 20 век.Ја одвојува страста од љубовта,прави баланс но не престанува да ја мачи тоа што прави излети од страна....
   
  На Избришан профил 146538, WildMk, Eni.r и 5 други им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.579
  Пол:
  Женски
  Млади се душичко овие членови тука на фемина..па на нив им е срам за сексуални помагала да зборат а камоли за отворен брак.
  Убаво ќе беше да има стари или постари особи кои би членувале, но тие сепак нема да се отворат до толку за да пишуваат за своите неверства.

  Во темава ти се постави како жртвено јагне, не те разбирам..или забораваш каде живееме?
   
  На DuchessAnn, Herrera, Neodlucna и 4 други им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.173
  Кога реков: Нереално ми е некој да се возбудува 50 години само на еден човек, не мислев поради намалување на либидо, туку дека нереално ми е само еден човек да ти е сексуално привлечен 50 години. Се возбудувам на сопругот, но некогаш се возбудувам и на други луѓе. Исто и тој.

  Го бакнувам другиот.
  Мажот ми знае кога излегувам со друг, исто како што знае кога одам на кафе со пријателка.
  Ако е со друга, се возбудувам.

  Не правам излети со незнаење, па да имам грижа на совест. Маж ми точно знае што правам и со кого.

  Од некаде, некој, мора прв да почне.
  Знам дека ќе ме напаѓаат... не е ништо ново.
   
  На Nightwish11, daylight и baba Rada им се допаѓа ова.
 6. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.552
  Допаѓања:
  250.008
  Пол:
  Женски
  Е многу ме бендиса :)
   
  На sanjaeva и WildMk им се допаѓа ова.
 7. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.556
  Допаѓања:
  160.405
  Пол:
  Женски
  Не те напаѓам ,далеку од тоа .
  Навистина од љубопитност прашав .
  И да ти кажам пак ништо не разбрав .
  И пак не ти верувам :)

  Не ти верувам од аспект дека кога одиш на сексање со друг маж тоа му го соопштуваш на маж ти така лежерно како кога би рекла - еј одам на кафе со Маја .
  Си замислувам ако те праша - каде бе Вајлд ? На ебање ! - да му речеш :)

  Затоа не верувам .
  А не дека не верувам дека многу изневеруваат .
   
  Последна измена: 3 август 2018
  На Traveler91, thelittle17, Leat и 9 други им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.173
  Не се чувствувам нападната, не се грижи.
  Ај прашај пак што не е јасно, ќе се обидам подетално да објаснам :)
   
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.579
  Пол:
  Женски
  Отворен брак не сакам, никако..сакам со други мажи ама мојов богами да го видам јавно со друга, има бре на трупче да му го ставам и со сатарче да му го делнам..работи љубомора и болната човечка посесивност.....значи, само тајно, паметно и умно, стратегија нека си направи, никој да не види, никој да не чуе..и така сите дома среќни и весели..;):rofl:.
   
  На Traveler91, A.n.g.e.l.a.V, thelittle17 и 7 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.173
  Ау не.. во никој случај.
  Пишав уште во уводниот пост, работи правење зад грб мразам.
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 11. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.822
  Пол:
  Машки
  Ова е мое мислење за отворениот брак, не реплицирам никому, не го сфаќајте ова лично:

  Точно дека е нереално да очекуваш само ти да ја возбудуваш партнерката/от, а и она тебе, но убавината на љубовта е во токму тоа:
  - Ако ме возбудуваат други девојки, да го тргнам погледот од нив и ќе се фокусирам само на неа.
  - Јас и припаѓам на неа и она мене. Ние сме едно тело.
  - И покрај тоа што имам повеќе опции, секој ден да ја изберам неа и само неа.
  - Наместо да љубам 100 девојки, ќе ја љубам неа на 100 начини.
  (Иако зборам у прво лице, не мислам за мене, туку општо што значи да љубиш жена/маж вистински)

  Животните се водат по инстинкт и нагони. Ние луѓето сме „над животните“ и не вршиме нужда каде што ќе ни текне, не водиме љубов само за оплодување и умееме да ги контролираме страстите и нагоните и ние да ги водиме нив, а не тие да го контролираат нашиот живот.
  Човечката љубов е ексклузивна. Оттаму е и чувството на љубомора, мислам на разумната љубомора.

  Еднаш една познаничка ме покани на еден собир на сектата Комаја. Тие веруваат во полиаморија. Полиаморија е спротивно од ексклузивна љубов т.е. љубов на повеќемина парнтери, тројки, четворки, без разлика дали си во брак со нив и никој никому нема љутиш. Локалниот водач со неговата жена си беа во отворен брак и ме убедуваа дека е сосема ок тоа, дека ако таа сака некого, дека тој наместо да биде љубоморен требало и тој да го сака нејзиниот „швалер“, бидејќи тој е дечко на неговата жена и се што сака таа, треба да сака и тој :) И тогаш ја прашав жена му пред сите (8-9 души) дали ти си ок со тоа маж ти да легне со некоја? Она ми одговори: Јас и маж ми се договориме додека дојам (имаа бебе) да немаме други, бидејќи тоа може да ми го прекине млекото. Ја прашав: А зошто да ти го прекине млекото? Дали ти е стресно тоа што маж ти би спиел со друга? И тука она почна да се вади нешто као дека требало време да се навикне и сл.
  Муабетот ми е дека таа потсвесно не сака да го дели мажот со некоја друга, а верувам ни он неа. Да можеби тој сака да си го брцне и во друга, но не верувам дека е ок со тоа некој друг да му ја тресе жена му. Ако е ок, претпоставувам дека не ја сака доволно.
  Ова е мое мислење. Не негирам ако некои велат дека се сакаат и немаат проблем да се сексаат со други.
   
  На ReinaDeCielo, saki13, Traveler91 и 40 други им се допаѓа ова.
 12. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.579
  Пол:
  Женски
  Зад грб јас, зад грб он...живот пролази и на крај двајцата ќе си смириме хормони и ке си седиме мирно на газот.
   
  На Traveler91, Brys, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Purelove92

  Purelove92 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2015
  Пораки:
  706
  Допаѓања:
  2.718
  Пол:
  Женски
  Знаеме дека си заљубена во сопругот.
  Затоа мене ме интересира, оти иднината е непредвидлива, што би направила доколку маж ти се заљуби во друга девојка со која има секс? Дали би ја барала грешката во себе?
  И дали практикува повеќе ноќи со иста девојка?
   
  На Traveler91, dunika, Harper и 4 други им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.173
  Само да ти кажам: Без разлика во каква врска сме со некоја личност, дали законска, крвна или пријателска, никој нема ексклузивно право врз друг. Не сме ние стока па да бидеме сопственост некому, ниту другите се стока, па да ги третираме како своја сопственост.

  Добро прашање.

  Вака јас ги сфаќам работите: Секогаш постои шанса, едниот да се заљуби во друг и бракот да се распадне. За тоа не мора ни да имаш секс со некој.. може да ти е некој само близок пријател/ка па да развиеш чувства за него/нејзе.

  Иначе, да... со некои било повеќе од една вечер.
  Не сакам многу да пишувам и кажувам во негово име, за тоа тој треба да си каже
  Конкретно, јас, со еден се гледав еднаш месечно... од прилика 6-7 месеци... не ме држи за збор..
   
  На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.556
  Допаѓања:
  160.405
  Пол:
  Женски
  Колку и да ми објаснуваш не верувам да ми се разјасне нешто .
  Јас , да знам дека мм вечерва ќе оди со друга да води љубов најискрено ти кажувам Вардар нема да ме збере .
  Ако некој ме привлече сексуално толку многу - според мене значи дека ми исчезнала љубовта кон мм.

  И затоа не можам да ти поверувам.
  Или лажеш дека си во отворен брак .
  Или не го сакаш сопругот .
  Јас друго не можам да видам па до утре ми објаснувала

  Мене би ме болело срцето и во оваа ситуација .
  Мм да знае дека јас одам да се сексам со друг маж а при тоа да не се лути , да не му смета !! Нормално да му биде тоа што ноќва некој друг ќе му ја ебе жената,која btw му родила и дете
   
  На ReinaDeCielo, NewMama, Traveler91 и 34 други им се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.579
  Пол:
  Женски
  Колку години си ти душо во брачна заедница?
   
 17. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.822
  Пол:
  Машки
  Точно така, никој нема ексклузивно право врз мене, ама јас самиот, доброволно и без присила, и се предавам на мојата жена како акт на љубов. И она на мене. Предавањето не значи дека таа ме поробува, туку дека со неа јас можам да ја уживам љубовта, а и она со мене. Се разбира тоа не значи дека ќе се третираме како стока и ќе се понижуваме, туку напротив, ќе си помагаме, служиме, ќе се подигнуваме еден со друг. Љубовта значи да ги ставиш интересите на другиот понекогаш и пред твоите.
   
  На ReinaDeCielo, Tanjamm, Traveler91 и 27 други им се допаѓа ова.
 18. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.579
  Пол:
  Женски
  Бајки за мали деца одамна прочитани...
   
 19. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  965
  Допаѓања:
  10.216
  Браво, секоја чест, ти симнувам капа ! Лично познавам 3 парови кои исто така живеат во отворен брак. Едниот пар имаат и деца , првачиња , но си функционираат "послободно " со секс на страна. Мислев во Мк не постојат такви бракови, но ете ме изненади ти со твојот случај.
   
  На Роберт 7, WildMk, DraganFem и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  јас ако решам да имам отворен брак тогаш значи дека ми се изгубиле чуствата со него и би останало само навиката да се живее со него, а ти покрај други си имаш чуства и за него и затоа функционира, сите сме различни карактери мене искрено не би ми успеало, не вршам предрасуди како треба и не треба зошто ние сите сме си се научиле дека бракот функционира за сите исто, па друго се ни е чудно. Верувам дека на WildMK и функционира одлично бракот задоволени се и двете страни.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.