1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отворен брак

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 3 август 2018.

  1. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.734
    Пол:
    Женски
    Малку сум
    Ама стара сум јас за вакви работи можда затоа вака размислувам :)

    И стварно не ми е намерата нит да се карам ,нит да напаѓам ,нит да вреѓам.
    Прашав од чиста љубопитност .
    Си кажав за мене чисто онака ( не ми е јасно што барав во темава :tmi:) ама ај бидна веќе .

    Плус @WildMk ,ми е ептен драга и пријатна . Не мислев ништо лошо . Се извинувам Вајлди :*
     
    На thelittle17, doubleg, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Znaev duso, se poznava, taze nevesta si...ehh, i jas ednas taka se zanesuvav, pred mnoooogu godini...ama ne bilo taka, se se menuva, pa taka i nasite razmisluvanja.
     
    На La.loca, Dadusicka и doubleg им се допаѓа ова.
  3. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.146
    Пол:
    Женски
    Не ми беше поентата грижата на совест..
    Туку, многу си грешка.
    Не можете да бидете слободни ако не можете да ја одложите потребата/нагонот - тогаш сте роб на вашите потреби/нагони!
    А човекот освен нагони има потреба и да припаѓа некому..и ..на нешто.
     
    На Tanjamm, IRBBB, thelittle17 и 12 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ги разбирам тие кои не можат да го замислат ова. Знам дека повеќето така размислуваат.

    Како што и напоменав по други теми, овој модел не е добар за секој. Затоа и не се толку чести отворените бракови.

    Да се разбереме, не е нашиот брак совршен... не е дека сме немале и немаме кавги. Исто како повеќето сме проживеале многу проблеми.. со мешање од неговите, моите, со распределба на финансии :) Маж ми е по трошење, јас сум циција.. со одлуки каде и како ќе живееме.. и ред други работи..

    Најголем удел мислам дека има, тоа што не сме љубоморни еден на друг, кога е во прашање сексот. Напротив, јас се палам да знам дека има секс со друга или да го замислувам со друга, а тој се пали да знае дека имам секс со друг/а или да ме замислува со друг/а.

    Чудно е за повеќето, свесна сум.. но тоа не го менува фактот дека јас сум таква... а Бога ми, и не сум единствена. :)

    Јас му припаѓам него секако. Имањето секс со друг, не прави да припаднам на другиот, туку да го 'употребам' за секс.
     
    На Nightwish11, La.loca и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  5. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.146
    Пол:
    Женски
    Добро но не си слободна,туку си роб на нагоните.
    А мислиш дека си,тоа не е слобода...
     
    На Tanjamm, IRBBB, petelko и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    А што е за тебе слобода? Да ми забрани некој нешто? Или јас да си потиснувам нагон?

    Сигурна сум дека сите сте се довеле во некоја ризична ситуација, поради нагонот и адреналинот кој ви се лачи во мозокот..
    Екстремен спорт на пример :) Има шанси да умреш ако се качуваш по карпа од 90степени, ама тоа не гледам дека ги спречило сите оние планинари во светот :)
     
  7. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Извини вака што ке искоментирам нај директно. Ваша работа, дефинитивно не можам да го разберам тој “отворен брак“ кој го имате ... Ама зашто мислам дека сте помодерни и од “отворениот брак“ и имам впечаток дека со тие паровите од цитатот погоре си правите модерни журки...
    Можеби делувам како да обвинувам за “отворениот брак“, нема врска...само не можам да најдам НЗС на сето ова и мислам дека таквата врска е автодеструктивна од повеќе аспекти и влече подлабоки корени па затоа и дел од нас не разбираат....
     
    На IRBBB, thelittle17, Leat и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.146
    Пол:
    Женски
    Мозокот и одложување на потребата или нагонот ни дал подарок-слободата.

    Ти си диригирана и водена од нив,никако слободна,а сметаш дека си слободна бидејки твојот маж знае,ти немаш грижа на совест поради тоа ,но си управувана од нагони ,тие прават што сакаат,а не ти.

    Тоа што сте со сопругот на иста позиција,и работите по договор,размислувате дека сте понапредни ,но во суштина сте ја промашиле целата поента ,бидејки не сте во состојба да погледнете подалеку од нагоните сиве овие 18 години.

    (не сакам да звучи дека те навредувам,само го искажувам моето мислење,и мислам дека темата требаше да ја отвориш како општа,а не лична)
     
    На ReinaDeCielo, Tanjamm, IRBBB и 11 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Има кај нас свинг забави, ние не сме биле.

    Не мислам дека сме 'понапредни', само сме поинакви од тебе (на пример)

    Може да е проблем и да сум 'диригирана', ако не можам без секс со друг, но можам да контролирам ако сакам. Не сум куче :) Одбирам, некогаш да не контролирам, затоа што ми причинува задоволство. Искрено.. и не секогаш ми е дојдено до секс. Има периоди кога еднаш-два пати месецот ми е сосема доволно.

    И за човек што има секс само со партнер, а да е постојано, дневно, исто можеш да речеш дека: Му го диригира животот, ама не е така.

    Претпоставувам и тебе ти причинува задоволство, нешто што не е паметно, од етички, морален или медицински аспект.... ама сепак го правиш.
     
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не си реална женска..абе јас слика да видам на некој развиен батка се палам, па камоли у живо:muscle::inlove:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183

    Ако ми се влажни на некој, не значи дека сакам да делам нешто повеќе од влажноста со него.
    Најмалку... гаќи да му перам :)
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Епа тука ја и ти не се разбираме...
    Мене не ми е доволно само да има атлетско тело и правилно распоредени коски на лице....
    Далеку од тоа дека не ми е битен физичкиот изглед, но НЕ МИ Е ДОВОЛНО само да е физички привлечен...
     
    На Shalitra, Leat, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.
  13. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Ако се се сведува на нагон тогаш и потребата да се имаат деца може да се сведе на тоа, нагон, не? Но, не прочитав некој овде да проба да го контролира тој нагон.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Нормално де душо, прво паѓаме на физички изглед, а потоа прегледуваме што се убавини и неубавини крие во себе.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Мореее... како би го исцедила овој :makeup:

    [​IMG]
     
    На DuchessAnn, GirlLove, Annora и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Точно, нај згоден фраер беше во серијалот ... Но пак не разбирам како можеш да фрлиш дамка на сите убави спомени со партнерот ради 110 кг мускулна маса која припаѓа на некој тиквар со кој не планираш светла иднина :D
     
    На sofijanoka, Leat, senza.parole и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.146
    Пол:
    Женски
    Спиење,делење со други и покрај реципроцитетот и меѓусебното одобрување,остава лузни во несвесното кои кога тогаш ке излезат на површина,а човекот несвесно ке влече потези поради нив,негативни,поради потребата на човекот за припаѓање...
     
    На Tanjamm, Leat, GirlLove и 2 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Тоа што ќе имам секс со некој, не ги заснува или заменува спомените кои ги имам со сопругот.
    Не се разбираме баш...

    Можеби, за некој за кого имање секс е траума, за мене е задоволство.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.146
    Пол:
    Женски
    Не ме разбра.
    Отворениот брак е ваша желба или потреба?
     
  20. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас имам едно прашање.
    Што ако маж ти дојде еден ден и ти рече: имам чувства кон друга жена но сакам се уште да сум во брак со тебе а редовно да се гледам со неа.
    Што би направила во ваква ситуација?
     
    На GirlLove и cresa-jagoda им се допаѓа ова.