1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отворен брак

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 3 август 2018.

  1. Sofi9

    Sofi9 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    затоа што ,пишав и погоре, бракот е нешто свето, а нема ништо свето во ебење по хотелски соби со некој што не ти е сопруг, и не ми е логично зошто да стои зборот брак во израз што го опишува таквото однесување. мое мислење е тоа, знам дека нема ништо да смени , знам дека тој израз ќе се користи, чисто си кажувам дека е глупост што така се вика.
     
    На Nightwish11, cresa-jagoda и anaja1 им се допаѓа ова.
  2. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.959
    А што би рекле еве жената или мажот ако не сакаат повеќе секс ама сакаат да се во брак со истиот партнер. Еве некоја жена менопауза ја убива и не сака секс. Мажот до крај на живот да мастурбира? Да се разведат?

    Или мажот се парализира. Да го остави жената дека немаат веќе секс? А го сака и се грижи за него. Не е боље отворен брак ако сакат заедно да бидат ради деца или уотевер?
     
  3. Sofi9

    Sofi9 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    значи има вдовици/вдовци што немале повеќе партнери откако им починале саканите.
    вас бе само сексот ви го диктира животот? би оставила сакан човек ако не може да те задоволи,само за да се сексаш ?
     
    На Nightwish11, sinooka.bosonoga, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Во форумов гледам многу, МНОГУ луѓе си го присвојуваат зборот "брак" во поќе теми, дал било за брак на гејови или отворен брак, тука. Ако ви е убо дома, оти неќите да остајте да му е убо на некој друг? О.о #прашањакоимемачат
     
    На Someonespecial и buba4e89 им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Измислете друго име, ако толку ви смета користење на зборот 'брак'.
    Нам ни е битно да сме заедно, законски да имаме права како бракот, да имаме деца, да направиме свадба, да се венчаме во црква, да се сакаме дури сме живи :inlove:

    п.с. секс имам 2-3 пати во месецот, без разлика дали само со маж ми или плус и со уште еден.
     
    На theowndemon и Dentina им се допаѓа ова.
  6. Shmizla94

    Shmizla94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2018
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Уште в црква?????? :puke::puke::puke:(facepalm)
    Ај нека сонувам поарно!!
     
    На anaja1, buba4e89 и zalosna им се допаѓа ова.
  7. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Тоа е тоа,полесно е да се ужива во излети надвор место да се решат проблемите/недостатоците дома.
    Во секој случај има проблем кој постои,а партнерите или не можат или не сакаат да го решат.
    Да се самоцитирам.
     
    На Abeja и zalosna им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Венчани сме веќе.
    И подобро е нашето... Од оние кои изневеруваат...

    Ние си стоиме на ветувањето кое си го дадовме еден на друг и пред државата и Бог... Тие што се лажат и изневеруваат го прекршуваат ветувањето кое го дале еден на друг, пред државата и Бог.
     
    На Reja, Mr. Right и Herrera им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира.
     
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Многу дебати...сепак мојот став е „Против“...Ако веќе има нешто што не чини и ги натерало партнерите да имаат т.н. „отворен брак“...постои решение - развод...Па со среќа на двајцата, кој што сака нека прави, нека тера даље со животот.
     
    На sinooka.bosonoga и anaja1 им се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Како не изневерувате,па го изневерувате заветот што сте го дале кога сте се венчале.
     
    На cresa-jagoda, Lianna Anna, Macito007 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Јас пак мислам дека сите ние во суштина сме во отворен брак ако така. Каков е тој затворен брак? Јас не го чувам мм во подрум затворен, а верувам ниедна тука. :lol: Ниту сум му забранила нешто, слободен е да праи што сака и како сака. Зарем ако некој маж сака да плесне нешто од страна било која од нас може да го спречи? Или ако било која од нас реши да плесне нешто, некој може да не спречи?
    Ама дефинитивно ако дојде до тоа, бракот сме го израмниле со нула, па знаеле ние за истото или не.

    Затворен или отворен или којзнае уште какви ги има... Ма глупости!
    На крајот се се сведува на ветувањето што сме си го дале едни на други, дека само ние двајца сме си доволни во овој живот, во добро и зло во здравје и болест. Оти тоа е брак... се останато може да е било што.. ама брак... тешко.

    Не можам да тврдам дека тие луѓе што се во да речам “несекојдневни бракови” не се среќни или нешто им фали.. освен нели друг патлак/патка надвор од домашниот, ама едноставно џабе да се убедуваме, тоа не е концептот на бракот како институција.

    Оваа ситуација повеќе на фетиш асоцира.
     
    На sinooka.bosonoga, cresa-jagoda, Lianna Anna и 10 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не сме големи верници. Си имаме наш завет :inlove:

    Пишав веќе во темава. Сексуална преференција. Како што за некои е анален секс... пример...
     
    Последна измена од модератор: 27 септември 2018
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Несоодветен пример. Брачниот завет не исклучува анал ниту остала сексуална поза, ама исклучува нумеро дио патлак.
     
    На sinooka.bosonoga, cresa-jagoda, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Shmizla94

    Shmizla94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2018
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Не не,немате вие. Само така си замислувате. Жално е! (facepalm)
     
    На Macito007, Abeja, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Јас поминав 3 месеци неподвижна во кревет и уште месец и кусур се учев да одам, како бебе. Не смеев да станувам, да се вртам ниту да бидам во седечка позиција. Е сега некој ќе рече дека 4 месеци не се ништо, ама никој не знае како е да се живее со помислата - Дали некогаш ќе станам од тој проклет кревет. Не се знаеше колку ќе лежам..
    Јас не сум во брак, ама живеам кај него.
    Отворено му реков дека ако има некакви потреби, посреќна ќе бидам ако отиде да си ги задоволи потребите со некоја, отколку да биде несреќен, напнат и нервозен.
    Наместо тоа, тој беше 24/7 со мене.
    Сексот не е двигател во животот, ако беше тогаш немаше да има потреба од бракови, доста ќе беа кежуал ебачи..
    Како што кажав, не сум во брак. Ниту ми значи нешто таа хартија, а богами ни на него. Да бев во официјален брак, истото ќе му го предложев.
    Да прифатеше, немаше да се лутам иако веројатно ќе ми беше криво. Но неговата среќа ми е многу поважна од се друго.
    Несреќен и незадоволен маж ми е само жална слика за гледање.

    Да сум од другата страна и јас не би отишла со друг.

    Мојот завет е дека ќе го сакам и почитувам додека сум жива. За да му го дадам тоа ветување не ми треба ни црква ни поп.
    Ми треба тој и неговиот поглед вперен во моите очи, додека го давам заветот што никогаш нема да го прекршам.
    Дури и ако по 10год не сум со него (дури и да стапам во брак па се разидеме), тоа не значи дека не го сакам и почитувам. Тој ми даде втор живот.
    Сакам да кажам, не е потребно да ја потценуваш членката. Немала завет... ти многу знаеш, божем во кревет си им..

    Другите дека даваат завети пред 3 или 5 свештеници, мислите верни се до гроб? Има такви, точно е. Но има и такви што легнале уште 100 после заветот. И што? Пред поп е даден дека ќе се сакаат, почитуваат и ќе си бидат верни... како не..

    Има членката кажано дека отворениот брак им е заеднички избор, што па вас ви смета тоа еве не знам...
    Некои луѓе на сексот гледаат како прилика за задоволување на сексуалниот нагон и ништо повеќе. А кон други лица ја "одгледуваат" најчистата љубов што некогаш сте ја виделе. Сексот со друг партнер со знаење на брачниот другар, не е изневерување.
     
    На Lolipop23, cresa-jagoda, TutiFuti и 7 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не. Заветот е она што ќе си ветите еден на друг. Вие двајца сте во тој брак, договорот е помеѓу вас, а другото е само заверка на вашиот договор... Во присуство на двајца сведоци.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    @WildMk couldn’t agree more.

    Небитно дали завет се дава пред поп или насамо, кога завесите ќе се спуштат, заветот секогаш бил меѓу двајца, а не меѓу двајца со фуснота - за плус некое пропратно чат другарче. Која е суштината на заветувањето иначе, ако не е ветувањето дека ќе си припаѓате еден на друг, во сите форми и облици на нашето постоење? Значи му се ветуваш нему и само нему.

    Оти во ниеден случај во тоа парче хартија, таму нема место за излети со трет, четврт.. итн, итн. Можеби еден ден во иднина ќе има.. ама денеска не.

    Вајлд, немам апсолутно ништо против тебе. Ти биди си најсреќна на свет, во каков год таканаречен брак сакаш.
    Ама концептот брак е еден и е меѓу двајца со различен пол, или ист, таму каде е дозволено. И тука нема дискусија. Се надвор од тоа се изговори, оправдувања...
     
    На cresa-jagoda, Lianna Anna, Abeja и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364
    Така е.

    Пример да ги земеме оние од муслиманска вероисповед кадешто на еден маж му е дозволено да стапи во брак со повеќе од една жена.
    Замисли пак си функционираат , во брак се, животот си течи понатаму. :)
     
    На Mr. Right, Dust и WildMk им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нема клаузула за излети. Како ќе си се договорат партнерите, така. Тоа ту форсејк ол адрс е во црква.. иако и таму е флексибилно, ко на пример таа што не можела да зачне, па му ја дала слугинката на маж и'.

    Се' е ствар на договор...