Отворен брак

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 3 август 2018.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  ич не сте сериозни! :(
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.311
  Допаѓања:
  23.627
  Јас сум многу сериозна. Во де факто брак сум. Ич не се осеќам затворено.
   
  На Shmizla94 и WildMk им се допаѓа ова.
 3. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  15.195
  Пол:
  Женски
  Јок они се у модерен брак... секој сам кај сака, ама не се вараат.
  Јас да сум ти била од тие затуцаните.. на зимуавање без маж не одам пфффф.. ;)
   
  На Milobebence, GirlLove, Shmizla94 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  И јас не одам на пат без маж :lol:
  Освен мнооогу ретко кај моите.
   
  На Milobebence, makedon81 и Цвет88 им се допаѓа ова.
 5. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.064
  Пол:
  Женски
  Никогаш, па дури ни тогаш. Јас не би можела да сакам човек кој обрнува внимание на други, би го замразила.
   
  На Nightwish11, girl96, VDT2906 и 14 други им се допаѓа ова.
 6. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  3.182
  Допаѓања:
  21.789
  Пол:
  Женски
  Не знам дали се разглабувало прашањево на претходниве страни, да не читам 42 уназад али што ако таа на маж ти остане трудна и сака да го роди?
   
  Последна измена: 2 декември 2019
  На SummerGirl и VDT2906 им се допаѓа ова.
 7. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  6.121
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е за тука ама, пазете се со кого се плескате. Рекорден број имало на новозаразени од хив од кој само две биле жени... :|:|:|
   
  На cresa-jagoda, Someday, sjdgo и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  18.224
  Пол:
  Женски
  Првенствено се резведувам од него ако ме варал бидејќи страшно ме живцира тоа и нема да дозволам некое копито да ми ги гази егото и гордоста и да ми набива рогови.А да бев од оние кои би му го простиле неверството: Мене би ми сметало најискрено, ама нема да сум против тоа да го гледа и се друго бидејќи бебето не е криво што маж ми е куче и не можам да го одделам од тоа дете.
   
  На Nightwish11 и Herrera им се допаѓа ова.
 9. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  3.182
  Допаѓања:
  21.789
  Пол:
  Женски
  Се' е тоа океј али темава не е за изневерување и моето прашање не беше што би направиле доколку маж ти те изневери и швалерката остане трудна.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Нека го роди.
  Таа ќе биде бремена, во нејзиниот стомак ќе расте плодот, нејзина е одлуката.
   
  На Milobebence и Feminka22 им се допаѓа ова.
 11. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.262
  Допаѓања:
  34.627
  Пол:
  Женски
  Па тоа и не е нереален епилог на една паралелна врска ,а поготово што отворениот брак значи утешно прикривање дека врската со брачниот партнер или завршила или е на крај,страст нема,секој си е на своја страна,не е ни чудо да го прифати раѓањето на детето и жената како почеток на ново семејство и ставање крај на веќе умрениот брак.
   
 12. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  3.182
  Допаѓања:
  21.789
  Пол:
  Женски
  Заедно би го растеле она и маж ти, тој би бил вклучен?

  @Cosmi не мислам дека врската им завршила или им е при крај ако они го прават тоа и се среќни.
   
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  И јас би се грижела за него, не пак маж ми и мајка му...

  Сеа, комплицирано ќе биде... ама пак тоа дете нема да е криво за нешто, па да не добива љубов од неговите родители...

  Ела со нас, да не видиш еднаш кај шо се плескаме, па после кажвај.
  Мојш и да ни се приклучиш дури.
  Гарантирам дека добро изебана ќе те испратиме. :D
  Шо викаш?
   
  Последна измена: 2 декември 2019
  На makedon81 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 14. petelko

  petelko Активен член

  Се зачлени на:
  29 декември 2019
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки
  Практично прашање @WildMk : кога маж ти е во период кога повремено се гледа со друга, дали осеќаш потреба и ти да влезеш во таква фаза?

  Или нешто друго?
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Не заради тоа што е со друга.
  Може да ни се поклопи периодот, ама не нужно..
   
 16. LucyLu

  LucyLu Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2019
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  231
  Пол:
  Женски
  Се изначитав...
  И се прашувам или јас сум многу назад или одредени сте многу напред :?:
  Не осудувам секој има право да си живее онака како што си сака ама лично јас сум баш себична, што е мое неможам да го делам со друг шо знам... и помислата за секунда да биде така од кожа ме вади. Ама секоја чест на одлуката за отворен брак за тоа треба мади*а (highfive)
   
  На candy.cane, Shmizla94, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 17. pdb123

  pdb123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  1.885
  Многу интересна тема. Исчитав вчера сè и би сакала да го сумирам моето мислење. Пред да напишам било што, сакам да кажам дека ништо што пишувам не е наменето конкретно за некого, не напаѓам, не убедувам, а и немам цел да премислувам или да се карам :punch:. Исклучиво коментирам тоа што ми оставило впечаток и мое видување и можеби ќе кажам нешто што ќе се повторува. Тоа е мојот disclaimer, навистина не сакам да се расправам со било кого :hug:.

  Дали јас лично би била во отворен/а брак/врска? Не би била. Емоционално се поврзувам со луѓето и не би можела да се справам со тоа дека мој дечко/маж му обрнува такво внимание на друга девојка/жена. Но, целосно ја сфатив поентата на @WildMk и многу ми е жал што не беше сфатена од сите. Ама добро, не сите можеме да сфатиме сè, колку и да се обидуваме и тоа е ок :).

  Не мислам дека Вајлд се обидуваше да убеди некого; тоа што одговараше некаде не значи дека сакаше да убеди некого во стилот: „Зошто не го правите и вие ова?“. Впрочем, имаше неколку луѓе кои се изјаснија дека не би можеле или не би сакале, па Вајлд не ги цитираше :nod:.

  Работата е дека важни се зборовите при изнесувањето на своето мислење. Ако не беше така, немаше милиони правници низ светот да дискутираат за запирка, точка, присуство или отсуство на некој збор во закон или нечиј исказ. На пример, ако се каже: „Хомосексуалците се ненормални, неморални и прават грев“, не може да се очекува дека некој нема да биде погоден од оваа изјава и дека нема да реагира. Истото го правеше и Вајлд, бидејќи индиректно слични изјави се однесуваат за неа.

  Понатаму, убаво кажа некој, многу зависи кој како го доживува и што за него/неа претставува сексот. Никаде не е пишано правило дека сексот мора да се доживува емоционално и дека мора да се има само ако се имаат емоции за личноста. Ако за мене или мнозинството е така, не мора да значи дека ако за Вајлд не е така, таа е „луда“ :drunk:. Барем сега casual sex се величи на големо, не знам што е чудно некој да нема емоции за некого со кого има секс во врска или неврска, во брак или небрак.

  Јасно е дека за мене и за голем дел од луѓето сексот е голема работа, но за некого тоа претставува исто како да одите на кафе со некого и добивате задоволство од разговорот и размената на информации. Истото е и тука, се работи само за друг вид на задоволство и друг вид на „информации“ :lol:. Зошто исполнувањето на менталното задоволство за секого би било поразлично од исполнувањето на телесното?

  Зошто е во брак? Зарем ние луѓето стапуваме во брак само за да се ограничиме себеси и другиот од имањето секс со други? Нема ли други причини? Зарем ако останеше само во врска поразбирливо ќе беше што им е отворена? :?:

  И врската е еден вид на обврзување за некого, само што не е уште законски официјализирана на лист хартија. Инаку не гледам драстична промена во очекувањата од другата личност (пред да се има деца нормално) пред и по брак, особено ако парот живеел заедно пред да се венча. Ако би сметало секс со други надвор од брак, зошто не би сметало и надвор од врска?

  Убаво кажа и таа, бракот е тоа што двајцата вклучени во него ќе го направат. Никаде не пишува ни дека мажот треба да ѝ помага на жена си со домаќинските работи, па сепак ние жените го бараме тоа и сакаме да „направиме“ таков брак. Истата логика е и за ова :!:.

  Не гледам ни зошто ова треба да претставува непочитување кон другиот. Ако, на пример, јас сум жена и сакам да бидам домаќинка, да не работам, да останам дома и да ги чувам децата, непочитување ли е кон мене ако маж ми се согласи на тоа, а и на двајцата нѝ се допаѓа тоа? Споменавте и за полуотворен брак, истото важи и тоа, ако јас не сакам да имам секс со други, но не ми смета дечко/маж ми да има со други, зарем тој не ме почитува ако го направи тоа? Во дел од одговорите едноставно се игнорираше овој фактор на меѓусебна желба и директно се критикуваше како едностран каприц :|.

  Кога се работи за „одбирање“ на женети мажи: колку има неженети мажи кај нас на нејзина возраст? И тие што ги има, прашање е дали се по нејзин вкус. Искрено, јас не би го правела тоа со женети мажи, бидејќи јас лично би се чувствувала неубаво, иако објективно гледано, не сум јас виновна што нему му „игра газето“. Ја разбирам комплетно Вајлд, иако не би го направила истиот потег :makeup:.

  Мислам дека доста се критикуваше Вајлд бидејќи таа беше поистоветена со тие што се расипи-куќи. Но, за да си расипи-куќа, според мене, треба да сакаш да растуриш нечие семејство, да преземеш нечиј маж и да го задржиш за себе, што е спротивно од сè што кажа Вајлд. Дури и неколку пати нагласи дека се обидела да издејствува на позитивен начин.

  Дали таа ги „поддржала“ во нивните тајни авантури од дома или не, тие го правеле и пред неа, а ќе го прават и по неа. Можеби би чувствувала лутина кон неа да сум јас на местото на жената, не велам не, и јас ќе сакам да ги обвинам сите. Но, откако би се расчистил првичниот шок и гнев, во дното на душата би знаела дека не е таа проблемот што си искористила ситуација, туку дечко/маж ми што ја направил таа ситуација :nod:.

  Без разлика што во реалниот свет се гледаат само делата, мислам дека мотивот е оној кој ја прави целата разлика во одредена ситуација.

  Не ми е јасно зошто би заклучувале дека таков брак за никого не може да функционира и дека мора нешто да не е во ред со него ако е така. Тоа е исто како Вајлд да почне да вели: „Ако не си во отворен брак, сигурно нешто не ви чини во бракот“, а вам ви функционира без проблем. Како може да се дава проценка кога не се гледа со сопствени очи „теренската“ ситуација? :?:

  „Не би требало да сакаш да имаш секс со друг“. Ако тргнеме по таа логика, тогаш треба и да важи следново: „Не би требало да сакаш да имаш друг машки пријател, доволен треба да ти е дечко/маж ти“. Не мислам дека „имањето“ или „правењето“ на нешто плус од тоа што сега се има или прави ја намалува вредноста на сегашното „имање“ и „правење“. Со други зборови, ако јадам торта после сладолед, не мора да значи дека не ми чинел сладоледот и дека не го сакам. Само си правам да ми е уште поубаво :P.

  Не би се согласила и со проценката дека децата ќе страдаат. За тоа дека никој не ги дискутира сопствените сексуални преференци со своите деца, со што не гледам како ќе дознаат, немам што да додадам. Не верувам дека би можеле да се случат драми, па така да дознаат, бидејќи како што сфатив, Вајлд ги одбира мажите што го бараат истото: drama-free, sex-only, непознати луѓе, со кои буквално ништо не ја врзува освен тоа што сакаат да имаат casual sex.

  Исто, да речеме дека дури и ќе дознаат во иднина. Зарем сето тоа ќе го поништи тоа што го доживувале како семејство низ годините? Зарем имањето секс само со сопствениот/ана маж/жена е единственото мерило за тоа колку се сакаат меѓусебно родителите? :tmi:

  А и воопшто не треба да се потцени воспитувањето од дома, како што кажа Вајлд. Ако јас, за време на целиот живот на моето дете, сум ги исмевала или навредувала хомосексуалците, транссексуалците и општо, сум кажувала свои ставови на било која тема, позитивна или негативна, зарем нема тоа дете, при оформувањето на своето мислење, да ги земе моите ставови како репер? Не мора да значи дека ќе ги прифати веднаш, ама и те како ќе имаат влијание врз формирањето на неговиот став.

  Јас, искрено, не би навлегувала во психоанализа, особено не детска, бидејќи пред сè, не сум воопшто кадарна за давам мислење за тоа. Мое скромно мислење е дека тоа сè зависи од толку многу фактори, што невозможно е да се даде целосен преглед и да се предвиди сè, макар биле најдобриот психоаналитичар на светот 8-|.

  Има деца чии родители се научници, дел од нив исто ќе продолжат по тој тек, дел ќе бидат сосема спротивни на тоа. Има деца кои имаат родител алкохоличар, дел од нив ќе станат алкохоличари кога ќе пораснат, друг дел, пак, ќе го направат спротивното и нема капка алкохол да внесат во себе. Истото важи и за насилството, и за многу други работи.

  Мојот личен заклучок од сè ова е дека сè е можно ако го имаш потребниот мајндсет за тоа и дека може некоја работа лично ти да не можеш да ја „свариш“, но не значи дека е несварлива за секого. И може да се разбере некого без да се имаат желби и амбиции за истото и без да се класифицира како „лудо“. Ги споменав неколку пати хомосексуалците, извинете, ама само тој пример ми текнува: не мора да сакам да сум лезбејка за да ги разберам лезбејките (или геј, бисексуалците итн) :!:.

  Мислам дека и на Вајлд тоа ѝ беше целта, да се разбере и да се каже зошто лично би или не би можеле, без осудување или категоризирање на тие што можат, а не да „преобратува“ некого :angel:.

  Во секој случај, интересна тема, каде можни се и добивки и проблеми, па и доста дискусии :lol:. Би препорачала на следниот што ќе сака да искаже мислење, да прочита неколку страници од почетокот, со цел да нема повторување на исти прашања и да не мора Вајлд да дава одново исти објаснувања, или пак да не биде изигнориран/а.

  Извинете за екстра долгиот пост :rofl:.

  :bandit:
   
  На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.764
  Допаѓања:
  140.091
  Си се изнасмеав слатко на ова :lol:

  Иначе, сега го 'затворивме'... дека корона :worried:
  Привремени владини мерки :lol:
   
  На candy.cane, Dust и makedon81 им се допаѓа ова.
 19. pdb123

  pdb123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  1.885
  Диетче, премногу благо не е на арно :rofl:.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.978
  Допаѓања:
  5.734
  Абе отворен брак.. драпање голи м.... а
  Туку некако да се покрие излетничкиот дух на мажоТ, па ај демек среќни сме, али не е така.