Отворен синус (sinus aperta)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од iriewoman, 4 јули 2011.

 1. iriewoman

  iriewoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пред 4 месеци вадев заб горе лево 6 на која сто корените и завршувале во синусот но стоматологот кој што ми го вадеше забот не забележал дека се отворил синустот. Но јас веке после 2-3 дена почувствував дека на моменти ми пониува воздух низ местото, и повторно бев ка стоматологот . И ина ми реце дека се е во ред, и така поминаа усте10 дена но дупката никако не ми зараснуваше. И повторно отидов кај неа и ми вика до имунитетот ти е , ама ај ке доагас овие 5-6 дена да го дренираме местотот. И пак не затвара дупката. Ме прати потоа кај друг стоматолог и он ми вка девојко се е во ред и така ме маткаа усте едно 30 пати напред назад, па правев снимки па ме пратија на оторинголаринголог и тогас тој примети дека нешто не во ред и ме прати пак кај стоматологот и она упорно вика нисто не е дека јас си измислувам. И така поминаа 4 месеци а јас сум си била со отворен синус. И пред една недела отидов во државна да побарам друго мислење и кога ме видоа ,, реакцијата бесе си имала многу срека што се усте не е доцна но ке мора да се оперираш и тоа во најбрз можен рок. И така сега одам на подготвителна предоператива терапија и чекам да ми ја закажат операцијата .. Дали има некој искуство со отворен синус или пак со операција на отворен синус ?
   
 2. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Не се секирај ,при операцијата ќе се затвори синусот...само не ми е јасно како стоматологот не проверил дали ти е отворен-да ти го затвори носот и да ти каже да дуваш низ нос-ако има шуштење и испуштање воздух-тогаш синусот е отворен....не си ни прва ни последна ова се случува често,бидејќи корените кај многу пациенти се близу до коскената преграда на синусот а таа е тенка,па лесно се отвара...добро што ти го издренирал,сигурно и антибиотици ти дал...би можела да појдеш и на максилофацијален хирург,позз и пиши ни како си поминала
   
 3. iriewoman

  iriewoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Денеска бев кај докторот што треба да ме оперира и заказавме операција во петок. Се видов и со анестезиологот и се договориме да се изведе со општа анестезија па сега правам тестови што се потребни за пред да примам анестезија. Денеска додека бев кај докторот имав мозност да видам некои пацинети и им се глеаа само оците. Сите кој од кој по преврзан. Страсна глетка и сега сум максимално упласена .... Се надевам дека ке биде се во ред па ке ви писам понатака како сум поминалаа..позз
   
 4. iriewoman

  iriewoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Операцијата е успешнааа...:):):)