1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отворен синус (sinus aperta)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од iriewoman, 4 јули 2011.

 1. iriewoman

  iriewoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пред 4 месеци вадев заб горе лево 6 на која сто корените и завршувале во синусот но стоматологот кој што ми го вадеше забот не забележал дека се отворил синустот. Но јас веке после 2-3 дена почувствував дека на моменти ми пониува воздух низ местото, и повторно бев ка стоматологот . И ина ми реце дека се е во ред, и така поминаа усте10 дена но дупката никако не ми зараснуваше. И повторно отидов кај неа и ми вика до имунитетот ти е , ама ај ке доагас овие 5-6 дена да го дренираме местотот. И пак не затвара дупката. Ме прати потоа кај друг стоматолог и он ми вка девојко се е во ред и така ме маткаа усте едно 30 пати напред назад, па правев снимки па ме пратија на оторинголаринголог и тогас тој примети дека нешто не во ред и ме прати пак кај стоматологот и она упорно вика нисто не е дека јас си измислувам. И така поминаа 4 месеци а јас сум си била со отворен синус. И пред една недела отидов во државна да побарам друго мислење и кога ме видоа ,, реакцијата бесе си имала многу срека што се усте не е доцна но ке мора да се оперираш и тоа во најбрз можен рок. И така сега одам на подготвителна предоператива терапија и чекам да ми ја закажат операцијата .. Дали има некој искуство со отворен синус или пак со операција на отворен синус ?
   
 2. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Не се секирај ,при операцијата ќе се затвори синусот...само не ми е јасно како стоматологот не проверил дали ти е отворен-да ти го затвори носот и да ти каже да дуваш низ нос-ако има шуштење и испуштање воздух-тогаш синусот е отворен....не си ни прва ни последна ова се случува често,бидејќи корените кај многу пациенти се близу до коскената преграда на синусот а таа е тенка,па лесно се отвара...добро што ти го издренирал,сигурно и антибиотици ти дал...би можела да појдеш и на максилофацијален хирург,позз и пиши ни како си поминала
   
 3. iriewoman

  iriewoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Денеска бев кај докторот што треба да ме оперира и заказавме операција во петок. Се видов и со анестезиологот и се договориме да се изведе со општа анестезија па сега правам тестови што се потребни за пред да примам анестезија. Денеска додека бев кај докторот имав мозност да видам некои пацинети и им се глеаа само оците. Сите кој од кој по преврзан. Страсна глетка и сега сум максимално упласена .... Се надевам дека ке биде се во ред па ке ви писам понатака како сум поминалаа..позз
   
 4. iriewoman

  iriewoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Операцијата е успешнааа...:):):)
   
  На Dominodancing му/ѝ се допаѓа ова.