1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отечени јајници

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од perduvce, 16 март 2012.

  1. perduvce

    perduvce Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    ve molam da me informirate otecen mi e desniot jajnik dali e opasno i dali mu se sluceno na nekoj drug i kakvo iskustvo ima so toa..... :(
    [mod-kirilica:3ooyo7f9][/mod-kirilica:3ooyo7f9]
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    otecen jajnik

    Сигурна си дека е јајник?
    Што и да е, веднаш треба на лекар, оди прво на гинеколог и тој ќе ти каже што понатаму, не си играј.
     
  3. perduvce

    perduvce Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    otecen jajnik

    bev na ginekolog i mi kaza deka desniot jajnik mi e malku otecen mi prepisa antibiotik i vaginalni tableti mnogu mi e strav ne znam od sto e i dali e nesto seriozno ve molam pisete mi dali i nekoj drug doziveal vakvo nesto i kakvo iskustvo ima
     
  4. tirkiz

    tirkiz Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    otecen jajnik

    Letoska i mene ginekologot mi kaza teka mi e otecen jajnikot (mislam bese leviot) i rece deka ne e strasno moze da e od nastinka a i moze deka bev pred dobivanje, mislam deka i kaj tebe moze da e toa vo prasanje.
     
  5. perduvce

    perduvce Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    otecen jajnik

    za kolku vreme od prilika ti se vrati vo normalna sostojba eve jas nekolku dena primam antibijotik i vaginalni ama ne zabelezuvam nikakva promena zatoa sum mnogu isplasena..
     
  6. tirkiz

    tirkiz Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    otecen jajnik

    A cekaj ti osekas na dopir deka ti e potecen ili kako ja nisto ne osekav na eho mi vide
     
  7. perduvce

    perduvce Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0

    Кај мене се познава подуено е малку на десната страна и ме болеше и ногата дури и кога бев на гинеколог на ехо ми казаа дека ми е отечен јајникот малку ме наболува ти кој симтоми ги имаше пред да откриеш дека ти е отечен јајникот и што примеаше
     
  8. tirkiz

    tirkiz Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Јас не забележав дека ми е отецен а да ме болесе и еве пред 3 дена мн ме болесе и имав мн бело пранје. Според мене тоа ни е од јака прелада поготово ако имас почесто ладни нозе како мене, мислам дека од антибиотиците ке ти помине мене не ми препишаа нисто а не ни бев на контрола
     
  9. perduvce

    perduvce Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    tirkiz
    За белото прање пробај со чај од камилица и сода бихербона и со шприц стави го внатре или убаво и длабински премии се со него и повеке пати користи го помага многу а за мојот проблем со јајниците не знам што ке се случи оти веке неколку дена ја примам терапијата и уште малку ке заврши кај мене нема никаков резулат ке треба да одам пак на гинеколог изгледа многу ми е страв да не ми остави некакви последиции
     
  10. tirkiz

    tirkiz Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Кога беше на гинеколог да не беше во оваулација-пред добиванје може затоа ти бил потечен јајникот?
     
  11. perduvce

    perduvce Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    јас треба да добијам на 19 а на гинеколог бев во вторникот на 13.... мислам дека не сум била во оваулација шо знам прв пат ми се случува вакво нешто кога слушнав многу се испаничив и исплашив а докторката не ми даде никакво објаснување на таквата појава многу сум загрижена не знам што да првам тебе гинекологот ти даде некакво објаснување за тоа и за колку време ти помина
     
  12. tirkiz

    tirkiz Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Да ми рече ниешто страшно најверојатн дека треба да добиеш и од настика.А како што кажуваш ти и ти треба кај и да е да добиес затоа така ти покажало на ехото не се грижи мислам не е страшно
     
  13. perduvce

    perduvce Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    се надевам дека не е ништо страшно и дека нема последици колку што можам да забележам многу ретка појава е тоа ретко на кој им се случува ама тоа е енајважно е да има помин и да не остава последици...
     
  14. anadimitrova14

    anadimitrova14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Luge pomagajte imam bolki vo desniot jajnik veke 5 dena duri bolkata mi se siri na celata desna strana i noga mislam deka ne sum vo ovulacija bidejki poslednata minstruacija mi bese na 16 oktomvri duri me boli i dodeka odam i sednuvam no pred da me zaboli mnogu imav odnosi so deckoto dali toj me ima povredeno nz a posle taa vecer pocnav da ja cuvstvuvam bolkata a i non stop nozive mi se ladni.dali nekoj dosega imal vakov problem ve molam za pomossss dali e nesto strasno...