1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очекувања

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

  1. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    60.967
    Нормално е да имаме различни очекувања во животот - од децата, партнерот, роднините, пријателите... и секако од самите себе!!! Но тие очекувања треба да бидат реални, не премногу големи и нереализирачки... Колку поголеми се нашите очекувања толку му е потешко на тој што треба да ги исполни...
    Моите очекувања во животот секогаш биле реални. Не сум се занесувала да барам нешто за што знам дека не е можно да се оствари. Таква сум по природа - позитивна и реална со остварливи очекувања - кои што кога ќе се остварат сум бескрајно среќна...
     
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Порано имав високи очекувања од одредени личности/ситуации/настани и најчесто завршував разочарана.
    Сфатив дека ако немаме очекувања нема ни да сме повредени/разочарани.Така што стриктно се држам до тоа одреден период колку што можам повеќе.
    И многу е подобро, trust me.
     
    На martine му/ѝ се допаѓа ова.
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Колку помалку очекувања, толку помали се и разочарувањата.
    Со тек на време научив да не очекувам ништо. Правам што можам и се трудам за најдобар можен исход, но не се занесувам со некакви огромни очекувања. И за себе и за другите. Така е многу полесно за сите.
     
    На martine, cresa-jagoda, Veta и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Немам никакви очекувања од другите луѓе, па ниту од себе, оставам во животот се спонтано да си тече. Големите очекувања носат големи разочарувања, за себе сум имала некој замислени очекувања и многу сум се разочарала бидејќи не сум успеала да ги остварам, а во однос на другите луѓе никогаш немам очекувања, луѓето се такви какви што се.
     
    На Loving boy и tinka-mace им се допаѓа ова.
  5. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Во однос на очекувањата, сум ги имала за некои луѓе, мислев дека можат за мене да го направат истото што и јас за нив, но со текот на времето ми покажале и дека не е баш така, односно дека ова е време на преживување и дволичност, па освен шо ме спуштија на земја, ми ги отворија и очите за во иднина да не очекувам ништо од никого и дека јас и само јас секогаш треба да си бидам на прво место.
    Па, фала им.
     
  6. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.680
    Пол:
    Женски
    Сум имала, а сега веќе и немам. Изгубив делче во мене да очекувам нешто од било кој. Ако очекувам, секогаш сум повредена и не ми се минува низ едно те исто. Во животот имам место само за дела, а не и за илузии.
     
  7. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Od golemi ocekuvanja sekogas sum stasal na rabot na depresija i razpcaranost
     
    На GirlLove, tagataa912 и Justicija им се допаѓа ова.
  8. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.926
    Пол:
    Женски
    Понекогаш не треба да очекуваме,се си доаѓа во вистинско време.:)
     
    На GirlLove и Boka98 им се допаѓа ова.
  9. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Ako zivees so sredstva so koj si na rabot da gi zadovolis osnovnite potrebi i da mislis deka si doaga se na svoe mesto nekako ne se slozuvam ,zavisi kako gledas na rabotite
     
  10. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш дека се си доаѓа во вистинско време сепак имаш некакви очекувања.
    Размислуваш позитивно според твоето напишано така заклучив.

    Јас на пример немам никакви очекувања. Ни на нешто се надевам ни ти пак не очекувам ништо да не се случи. Иако животот е таков постојано нешто се случува без разлика дали позитивно или негативно.
    Не може да побегнеме ни од едното ни од другото.

    А што се однесува до луѓето. Се научив да не очекувам ништо од никого. Кога очекував премногу западнав во депресија. Се лажете ако мислите дека тие исто би направиле што и вие за нив. Ретки се исклучоците.
    Но, не се невозможни да се пронајдат.
     
    На GirlLove и Boka98 им се допаѓа ова.
  11. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Ај не се лажете самите, сите очекуваме по нешто. Скроз нормална работа.
     
  12. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    4.666
    Пол:
    Женски
    Со тек на време сФатиФ да имам реалистични очекувања. Најголемите очекувања ми произлегуваат од главава, што вика мајка ми ти очекуваш некој да ти го исполни она очекување кое ти во глава го имаш, а тоа не е можно тоа е твое. Сите имаме различни вредности и зашо е ова така или вака, or how to handle a certain situation.
    Така за да се избегне она леташ горе crash down, или кажувам очекувам/в да .. или ако е личност шо континуирано fails to comply with ur expectations u just let her/him go
     
  13. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што сум перфекционист увек имам високи очекувања,
    многу лоша особина.
     
    На Dream-Girl и prashinka им се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Исто скроз, ова ќе го пишев... :$
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Perfekcionist sum za se mi se vrti nekoj film vo glavata i posle kako mozam da se razocaram toa e strasno....
     
  16. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.834
    Допаѓања:
    21.512
    Во реалност, глупо е да имаме очекувања од некој друг. Секој има свој живот за живеење и никој не ни должи ништо (освен родителите додека сме деца).
    Имам разни очекувања од себе си, ама ништо особено преувеличено или нереално. Воглавно да бидам decent human being.
     
    На Aнонимус_ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marlyn31

    Marlyn31 Нов член

    Се зачлени на:
    6 септември 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Години очекувам работите магично да се сменат. Ама нема.
    А животот си тече...
     
    На martine му/ѝ се допаѓа ова.