Очен лекар

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tina22m, 3 јануари 2019.

 1. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки, можете ли да ми препорачате добар очен лекар за одредување диоптер а и за леќи?
  Фала ви :*
   
 2. Ellier

  Ellier Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  23
  Било кој од болницата Деница да избереш нема да погрешиш. Јас лично од д-р Капсарев сум задоволна. Исто можеш и во Систина, за државно не би знаела да ти кажам бидејќи сите доктори што ги знаев заминаа во приватно.
   
 3. Tina22m

  Tina22m Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Каде точно се наоѓа болницата Деница и дали автобуси идат во близина?
   
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.488
  Пол:
  Женски
  Во близина на гимназија Ѓорги Димитров, кај кружниот тек во Тафталиџе 1.
   
  На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ellier

  Ellier Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  23
  Како што ти кажаа во близина на гимназијата е, можеш да се симнеш кај хотел карпош со автобусите кои одат од партизанска (22, 22а, 7, 15, 19, 11, 4, 24, 2, 118, 21 и други), продолжуваш право и на првиот семафор вртиш лево каде што се наоѓа педагошкиот факултет, потоа пак право до зградата на настел и десно си во деница.. Вака е тешко за објаснување ама од автобускава до таму се стига за 5мин. Можеш да пишеш на гугл мапс и ќе ти даде патека со локација, поздрав
   
  На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
 6. yahoo123

  yahoo123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  13
  Здраво. Предложете ми добар очен доктор во Куманово. И доколку некој има искуство со др Марјан или ќерката на др Сунчица, не знам како се вика, да сподели.
   
 7. 2016305

  2016305 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  колку чини еден офталмолошки преглед во деница

  Колку ве чинеше прегледот кај Др Капсарев
   
  Последна измена од модератор: 7 април 2019
  На Ellier му/ѝ се допаѓа ова.
 8. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.815
  Допаѓања:
  12.310
  Пол:
  Женски
  да ве прашам дали често/повремено посетувате очен лекар или само доколку имате потреба? Јас досега освен на систематските прегледи никогаш не сум била на преглед за очи. Е сега на работа сум веќе 8 месеци каде што задолжително носиме заштитни очила. Обични пластични без диоптер. Неколку луѓе се пожалија дека им пречат на што добија одговор дека тие се неутрални очила и доколку на некој му пречат значи има проблем со очите. Сега и јас спаѓам во таа група. Без нив совршено гледам мислам дека немам никаков проблем но со нив ми е некако... Лошо за гледање. Според вас би требало да направам контролен преглед или нема потреба?
   
 9. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.119
  Пол:
  Женски
  Ништо не те кошта да си провериш, подобро со време. Кај некои луѓе пластиката ги заморува очите, не мора да значи ништо, но за секој случај.  А што се однесува за очен лекар би ги препорачала Визус, посебно проф. Д-р Гордана Софрониевска Ивановска, презадоволна сум, језда приватно е али за еднаш во година не е мн. Не е нападна, не форсира постојана промена на стакла како што знаат многу очни лекари и не дава очила каде што не е потребно. Сум имала доста долго искуство по државни очни доктори, ај вакви за одмарање онакви па слаб диоптер па не знам што, па по грешка лупнале друг диоптер и на крај кога ќе сумираш многу повеќе фаќа на државно него на приватно. Не те замара дали од кај неа ќе земеш рамки или не, ниту те форсира стаклата или леќите да ги земаш од кај неа. 3 години носам леќи од кај неа и сум презадоволна и не ме кошта мн. Цело мое семејство оди кај неа и исто така се многу задоволни.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ellier

  Ellier Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  23
  Извини сега гледам дури, прегледот (општ со мерење очен притисок, одредување диоптрија на апаратите и читање на буквите)кај било кој од докторите во деница чини 1000мкд без капки и 1500 доколку се потребни капки за проширување на зениците(мене не ми требале пошто имам широки зеници). Има и други врсти на прегледи за катаракти и сл веќе поставени дијагнози ама не знам цени можеш да се јавиш на тел ќе ти кажат :)

  Јас практикувам на 6 месеци, сакам да си го следам диоптерот да не се зголеми нагло а и добро е да се оди да провериш за инфекции, иритации. Во врска со прашањето за очилата, може да е до видот на пластиката но подобро да отидеш на преглед 10мин и ќе бидеш раат
   
  Последна измена од модератор: 14 април 2019
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lalinda

  lalinda Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  8
  Може да ми каже некој очен лекар за преглед ми треба, диоптер да ми одреди? И да не е многу скапо
   
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.649
  Допаѓања:
  31.388
  Пол:
  Женски
  Ти ја препорачувам д-р Софрониева од очната ординација и оптика Визус во Тафталиџе.Терминот за преглед е од 10.00ч. до 13.00ч. секој работен ден и се закажува телефонски. Цената е 1.000 ден.
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lalinda

  lalinda Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  8
  Дали има некој искуство со преглед во Bella Vista, со оглед на тоа дека е 250 ден прегледот?
   
  На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.