1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очен лекар

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Tina22m, 3 јануари 2019.

  1. Tina22m

    Tina22m Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, можете ли да ми препорачате добар очен лекар за одредување диоптер а и за леќи?
    Фала ви :*
     
  2. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Било кој од болницата Деница да избереш нема да погрешиш. Јас лично од д-р Капсарев сум задоволна. Исто можеш и во Систина, за државно не би знаела да ти кажам бидејќи сите доктори што ги знаев заминаа во приватно.
     
  3. Tina22m

    Tina22m Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Каде точно се наоѓа болницата Деница и дали автобуси идат во близина?
     
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Во близина на гимназија Ѓорги Димитров, кај кружниот тек во Тафталиџе 1.
     
    На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Како што ти кажаа во близина на гимназијата е, можеш да се симнеш кај хотел карпош со автобусите кои одат од партизанска (22, 22а, 7, 15, 19, 11, 4, 24, 2, 118, 21 и други), продолжуваш право и на првиот семафор вртиш лево каде што се наоѓа педагошкиот факултет, потоа пак право до зградата на настел и десно си во деница.. Вака е тешко за објаснување ама од автобускава до таму се стига за 5мин. Можеш да пишеш на гугл мапс и ќе ти даде патека со локација, поздрав
     
    На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
  6. yahoo123

    yahoo123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    39
    Здраво. Предложете ми добар очен доктор во Куманово. И доколку некој има искуство со др Марјан или ќерката на др Сунчица, не знам како се вика, да сподели.
     
  7. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    колку чини еден офталмолошки преглед во деница

    Колку ве чинеше прегледот кај Др Капсарев
     
    Последна измена од модератор: 7 април 2019
    На Ellier му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да ве прашам дали често/повремено посетувате очен лекар или само доколку имате потреба? Јас досега освен на систематските прегледи никогаш не сум била на преглед за очи. Е сега на работа сум веќе 8 месеци каде што задолжително носиме заштитни очила. Обични пластични без диоптер. Неколку луѓе се пожалија дека им пречат на што добија одговор дека тие се неутрални очила и доколку на некој му пречат значи има проблем со очите. Сега и јас спаѓам во таа група. Без нив совршено гледам мислам дека немам никаков проблем но со нив ми е некако... Лошо за гледање. Според вас би требало да направам контролен преглед или нема потреба?
     
  9. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Ништо не те кошта да си провериш, подобро со време. Кај некои луѓе пластиката ги заморува очите, не мора да значи ништо, но за секој случај.



    А што се однесува за очен лекар би ги препорачала Визус, посебно проф. Д-р Гордана Софрониевска Ивановска, презадоволна сум, језда приватно е али за еднаш во година не е мн. Не е нападна, не форсира постојана промена на стакла како што знаат многу очни лекари и не дава очила каде што не е потребно. Сум имала доста долго искуство по државни очни доктори, ај вакви за одмарање онакви па слаб диоптер па не знам што, па по грешка лупнале друг диоптер и на крај кога ќе сумираш многу повеќе фаќа на државно него на приватно. Не те замара дали од кај неа ќе земеш рамки или не, ниту те форсира стаклата или леќите да ги земаш од кај неа. 3 години носам леќи од кај неа и сум презадоволна и не ме кошта мн. Цело мое семејство оди кај неа и исто така се многу задоволни.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Извини сега гледам дури, прегледот (општ со мерење очен притисок, одредување диоптрија на апаратите и читање на буквите)кај било кој од докторите во деница чини 1000мкд без капки и 1500 доколку се потребни капки за проширување на зениците(мене не ми требале пошто имам широки зеници). Има и други врсти на прегледи за катаракти и сл веќе поставени дијагнози ама не знам цени можеш да се јавиш на тел ќе ти кажат :)

    Јас практикувам на 6 месеци, сакам да си го следам диоптерот да не се зголеми нагло а и добро е да се оди да провериш за инфекции, иритации. Во врска со прашањето за очилата, може да е до видот на пластиката но подобро да отидеш на преглед 10мин и ќе бидеш раат
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2019
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    83
    Може да ми каже некој очен лекар за преглед ми треба, диоптер да ми одреди? И да не е многу скапо
     
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ти ја препорачувам д-р Софрониева од очната ординација и оптика Визус во Тафталиџе.Терминот за преглед е од 10.00ч. до 13.00ч. секој работен ден и се закажува телефонски. Цената е 1.000 ден.
     
    На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    83
    Дали има некој искуство со преглед во Bella Vista, со оглед на тоа дека е 250 ден прегледот?
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Може ли да си направиш очен преглед на државно и колку пари е?
     
  15. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Може, ќе побараш упат од матичната.
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Joraa

    Joraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2021
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    668
    Пол:
    Женски
    Zdravo aj ve molam preporacajte mi dobar ocen doktor za deca, imam vnuk od 7 godini pa sakav da e nosa na kontrola
     
  17. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    449
    Dali maticnata moze da davat upat za drzavna skopje? I preporacajte doktor za pregled za dijopter mi e
     
  18. Ann123123

    Ann123123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali moze da mi preporacate ocen lekar za odreduvanje na dioptrija?
     
  19. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Gob 8 septemvri Vojna bolnica doktor Galina Dimitrova i doktor Dragan Andonovski ubedlivo najdobri oftalmolozi so upat od maticen treba pozz