1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очила за одмарање на очите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Barbie-mwa, 27 септември 2010.

  1. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Девојќи сакам да си купам очила коишто служат за одмарање на очите од компјутер, читање и сл, но мајками никако да ми дозволи. Демек тие биле штетни, ги оштетувале очите, сега вакви после ќе требало и со диоптер да носам и уште еден куп работи. А имам слушнато дека оптичарите и докторите ги препорачуваат само за пари. Дали може да добијам некој стручен совет?! :?: Благодарам однапред :)
     
  2. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Зар никој не носи или знае нешто?! :worried:
     
  3. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    А какви се поточно тие очила за одмарање?Јас имам очила со диоптер и со анти-рефлекс заштита.Е сега ако мислиш на такви стакла можам да ти кажам дека стварно се добри зашто откако ги имам тие стакла воопшто не ми пречи да седам пред компјутер и цел ден,очите не се замараат за разлика од порано кога за многу кратко време почнуваа да ме печат очите и да ми бидат црвени и уморни.
    САмо не знам дали збориме за истото... :^)
     
    На Lady_Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    А не треба темава да е во Здравје :^)

    Инаку постојат очила само за одмарање на очите,без диоптер, ама сепак треба да ти ги препише лекар. Барем јас така мислам.
     
  5. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Да, јас се извинувам ако е на погрешно место темата, може да се премести. А колку отприлика ќе бидат тие наочари? Скапи се? Баш утре ќе одам на очно и ќе прашам.

    Инаку elygj јас сакам без диоптер, зошто немам потреба од диоптер и може ќе ми се оштети видот па ќе треба да носам со поголем диоптер. Да за такви стакла, само без диоптер :) Да не знаеш кај има?
     
  6. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    ДА,па сфатив дека немаш потреба од диоптер,само ти кажав пример за мене.Така и мислев дека бараш анти рефлекс стакла.Па мислам дека ги има во секоја оптика,си земаш само рамки и такви стакла.Само за цената не знам да ти кажам зашто јас ги плаќав заедно со диоптерот |( |(
     
  7. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.424
    Пол:
    Женски
    Очилата ќе ти бидат со диоптер 0,5. Другарка носеше, но одамна ја немам видено за да се рапрашам. Оди на консултации, а како може мајка ти да не ти дава, кога е за твое добро? Не е точно ако почнеш такви да носиш, дека ќе треба понатаму да ти се зголемува диоптерот. Јас носам голем диоптер, а сестра ми 0,5 некои 4,5 год. па не и се качил.
     
  8. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Па денес бев на очно кај една соседка ми ги гледаше очите немам потреба од диоптер, а може да носам такви очила 3000 и нешто се. Сега ќе одам утре кај неа во ординација да си изберам рамка, ама нешто многу скапичи ми се видоа :lol:
     
  9. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Па и не се баш скапи, ако се работи за здравје. :)
    Инаку што направи, ги купи, помага?

    Јас носам очила со диоптер, веке 6-7 години. А за вакви, прв пат слушам, :$ а и не верувам повеќе да се оштетува.
     
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Сега дури ја гледам темава, а Барби се изнапрашувала :$ Јас имам такви, носам(додуша сега поретко ги ставам). Всушност, очилата се исти ко сите, јас имам и малце диоптер, 0,5 десно, 0,25 лево, ми ги препиша очен лекар затоа што на час на факс на пример од табла се си гледам, по некои 20-30 минути имам мака, ми се мати, ми солзат очите, ме фаќа главоболка и слично :) Јас и ко мала, во второ и трето дделение носев исти вакви очила, затоа што ми се јави некоја си бактерија, и цело време трепкав и замижував.
    Не знам која е финтата со стаклата и зошто се викаат очила за одмарање, ама знам дека мене ми го вратија видот, чистината, и немам мака со седење пред компјутер или ТВ :)
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    И што се деси,купи вакви наочари? :?:
     
  12. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.772
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Тоа се антирефлексни или супрема стакла. И да, служат за одмарање на очите, и не е точно како што кажа Марама дека ќе ти бидат со диоптер. Штетни не се, во никој случај.
    Досега не сум слушнала некој да дошол по препорака на лекар, а баш повеќе им препишуваат диоптер 0.25 (тоа е само за пари), бидејќи истото почисто гледање се добива со овие стакла без диоптер.
    Лично јас имам проблеми на моменти од премореност, на факултет и пред компјутер па бев на лекар ама немав диоптер. Затоа си направив такви наочари и си ги носам ( имам кажано дека имаме оптика па логично не сум будала да носам нешто што е штетно ). Баш и тие што имаат диоптер ( во последно време 80% ) ставаат и плус ваква заштита, а заштитата е од ув зраци (само што не потемнува) од неонски светла, компјутери, тв, електромагнетни зрачења, исто така се препорачливи и за ноќно возење.
    Во однос на квалитетот и цената ( ќе ја кажам таа јас што ја знам ) антирефлексни стакла би чинеле околу 1200ден., а има поквалитетни, многу побистри и со повеќе заштитни слоеви супрема се викаат и тие се околу 2200, 2400ден.
     
    На Tam4yy и Cloee им се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Бидејќи имаш оптика, дали супрема стаклата се доволна заштита. Еве јас неколку години носма очила со диоптер и со антирефлекс и диоптерот се качува секоја наредна година. Работам пред компјутер неколку саати дневно и мислев ако треба и филтер стакло за заштита да ставам на мониторот?Совет?
     
  14. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    и јас би сакала да земам од тие бидејки многу често седам пред комп
     
  15. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.014
    Допаѓања:
    4.712
    Пол:
    Женски
    Феминки знаете ли кои антирефлексни стакла се квалитетни?
    Ја си купив рамки, сега треба да купам стакла, ама ме бунат цените низ оптикиве, некаде се 1000,1100,1200,1500,1800 до 2500 ден.Стварно не се разбирам во што е разликата а во секоја оптика различно ми кажуваат,односно стаклата кои ги имаат ги фалат како број 1, доколку знаете ве молам помогнете да знам што да барам,некој бренд, потекло (италијански, француски)и сл.?
    Поминувам околу 10 часа на компјутер и плус доста читам книги, имам постојани главоболки па ми препорачаа очила со вакви стакла, диоптерот ми 0,5.
     
  16. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Дали може да се однесат во оптика рамки купени од друго место и само да ми стават ваква заштита? :) Ако некој е поупатен, ако може нека пише :)
     
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.014
    Допаѓања:
    4.712
    Пол:
    Женски
    Јас си купив рамки од Бит пазар и си ставив само стакла со заштита од зрачење, околу 2500 беа стаклата а 400 ден рамките.Искрено јас сум многу задоволна од очилата, по 9-10 саати дневно сум пред компјутер, и предходно имав мака со главоболки ама со очилава ми е полесно.
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Без диоптер се овие наочари со антирефлексни стакла?
     
  19. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Дали целосно заштитуваат тие од зрачењето? И 24/7 да гледаш во телефон со тие очила нема да ти се расипа видот? Одамна барам вакви очила но за да не ги дадам 3000 без веза сакам да се информирам, не сакам да почнам да носам очила со диоптер...
     
  20. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Девојки некоја искуство со Barner? Неколку модели ми фатија за око, само дали вредат за парите :?: