1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очни болести

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlLove, 12 јануари 2010.

  1. Kremcetooo

    Kremcetooo Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Дали со редовното носење на очила може да се подобри видот
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.311
    Допаѓања:
    101.458
    Пол:
    Женски
    Не.
     
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.311
    Допаѓања:
    101.458
    Пол:
    Женски
    -0.5 ти е дипотер а астигматизам е друго. Нормална појава се решава со носење очила/леќи.
     
  4. Kremcetooo

    Kremcetooo Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Здраво. Веќе две недели имам проблем белките од двете очи ми се розеви и многу ми се познаваат крвните садови како црвени линии. Што може да биде. Бев на очно ми дадоја само вештачки солзи со алерген но не ми поминува...
     
  5. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    8.726
    Пол:
    Женски
    Истото ми се случи и мене до пред некој месец. Ставав капки, но не ми помогнаа. После пробав да не седам многу пред лаптоп, телефон и ми се среди. Но понекогаш уште ставам капки.

    Едит: носам и очила со заштитно стакло, плус симнав за регулирање на светлината - lux мислам се викаше (баш од форумов прочитав препорака).
     
  6. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.157
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена ми се појави како топче, поточно, набабрен дел на горниот капак на левото око. Внатрешно е. На допир го осетив. Не е јачмен. Сега веќе почна да ми "тежи" на окото и да ме боли. :(Плус, ако седам предолго на моб. или ком. - катастрофа. И црвени очите, солзат, печат|( Многу стресни моменти во последно.
    Ќе се јавам на лекар.

    Сте имале ваков проблем?
     
  7. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Не знам дали моево е болест или не, но овде ќе се обратам. Пред 2 недели бев на офталмолог и ми препиша едни капки за суви очи и ми рече д а ги одмарам очите, а после еден месец д а одам на контрола... Кажете спас за Ада не треба да носам диоптерски очила:(. Тој не ми препиша очила, но рече дека ќе ни дал со многу малечок диоптер, но прво сакаше да го види резултатот од капките... Ве молам дадете ми дополнителни совети за д Ане почнам да носам очила со диоптер;(
     
  8. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Приметив десното око намален ми е видот.
    Можно е некако да го поправам?
    Вежби? Совети нешто?
    Не сакам да носам ортопедски наочари:worried:
     
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jadi aronija jadi svezi borovinkidobri se za vidot
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Слушај си го лекарот, не барај совети по форуми. Ако имаш диоптрија и мораш да носиш очила, ќе ги носиш, што е толку страшно?

    Лекар само. Нема ни вежби ни совети. Ако не сакаш да носиш очила, ризикуваш да ти се влоши видот. Што е толку страшно да носиш очила?
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшно да носиш очила а можеш и леќи . Подобро оди си на преглед зошто само од себе не верувам дека ќе помине.
     
    На Annath и edna_malecka им се допаѓа ова.
  12. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Природно сум грда, очилата ќе ми дојдат како медал за грдотија.
     
  13. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Имаш многу кул и интересни рамки за наочари што може дури и ликот да ти го променат. Дури и лица на кои не им требаат очила почнаа да носат, зашто се интересни. Влези во некоја оптика и пробај неколку различни, ќе видиш сама колку знаат да го надополнат изгледот. Или земи си леќи, тие нема да направат разлика. Во секој случај, доколку имаш проблем со диоптрија, убаво е да си носиш помагала
     
    На edna_malecka и Annath им се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Живееме во време каде што имаш доволно избор за помагала, дали очила, дали леќи, се' се решава.
    Клучното е да не размислуваш така за себе, оти денес се очилата, утре ќе биде нешто друго. Поработи си на самодовербата и научи да се сакаш себеси.
    Очен лекар обавезно и тој/таа ќе те советува што е најдобро за твојата ситуација.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Ако избереш вистински очила, верувај уште поубава ќе бидеш. Ќе си земеш време и ќе си најдеш какви што ти одговараат на лицето најубаво. Јас од 15 тина години носам, на памет не ми дошло да си набивам комплекси. Кога ставив наочари свет видов бе, како може да ги презирам. Е кога сум апла дотерана не сакам наочари да носам, леќи сум ставала само на искачање или прослави некои. Не ми оди некако со облеката посвечена наочари, само затоа. Инаку мразам леќи, не ми е пријатно кога носам. Наочари светска работа. И кога ќе си се бендисаш со нив, дури посамоуверена ќе бидеш. Тој комплекс датира од порано кога наочарите биле естетски непривлечни. Сега на толку рамки и избор, немаш причина за грижа.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Благодарам на советите.
    Уште да се наканам да ги применам..:|
     
  17. Goca92

    Goca92 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Dali so strabizam moze da se porodam normalno?
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Денес бев на очно и ми рече докторката на едното око почнал да се формира цилиндар... Засега не ми ги измени леќите, ќе сме следеле ситуација со почести контроли, минимално било, но и диоптерот доста ми се покачил, а во средно со години ми беше ист, а имам баш висок диоптер плус... Не знам дали влијаеше и ова со онлајн наставата, дека и дома пред компјутер уште повеќе саати од порано, но искрено се исплашив што иако и пубертет заврши и се диоптеров уште си расте... :(
    Имал некоја ваква ситуација, дури и нов проблем да му се појави одеднаш иако само не гледал на далеку? Не забележав голема разлика дека нешто полошо гледам искрено затоа и се зачудив, на апарат се забележа дека е пораснат диоптерот, инаку вака добро гледав со леќите на проверка, се што требаше прочитав точно и јасно гледав...
     
  19. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    10.468
    Пол:
    Машки
    “Цилиндарот” се однесува на астигматизам, кај астигматизмот во окото, наместо еден единствен фокус во точката на најјасен вид(fovea) се формираат мултипни фокуси така шо, тоа шо се набљудува изгледа разлеано или извлечено - појава позната како асиметрична заматеност, каде некои делови од видното поле се позаматени од другите. Причината може да биде во корнеата, поради нејзина неправилна кривина(како да е зашилена) или промени во структурата на леќата при што и во двата случаи доаѓа до промени во рефрактирањето на зраците во окото, па и од таму, појавата на повеќе фокуси.

    Бидејќи лекарот ти посочил дека станува збор за почетна фаза, тоа е причината за остуството на симптоми. Лично, немам астигматизам, но додека не се запишав на факултет немав проблеми со видот, од 2 година на ми се разви миопија(кратковидост) и секоја година ми се влошува. Многу фактори влијаат, од растојание до книгата/компјутерот, до времетраење на активноста шо ги оптоварува очите. Неопходни се паузи, каде ќе ги одмараш очите од компјутер, книга, телефон.
     
    На Lollipop_123 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Како тргнало ќе ослепам до дипломска хаха. :( Фала ти на подеталното објаснување. Ќе се трудам дефинитивно да ги одмарам очите колку повеќе... :)
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.