Очни болести

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlLove, 12 јануари 2010.

 1. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  И јас имам цилиндри и знам дека треба да носиш наочари а стаклате ке ти бидат малце поистакнати и тоа не е иншто страшне секој човек може цилиндри да има.
   
 2. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  ти најдобро да си појадеш на очен лекар и да си го провериш очниот притисок иако мислам дека не е од тоа и мене ми се има случено. Ако имаш очен притисок ке ти тежат очните капаци.
   
 3. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  Може да ти се суви очите земи вештачки солзи и ставај.
   
 4. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  Многу ги оптеретуваш очите обиди се помалку да седиш пред компјутер, телевизор и пред книга. Сеа не сакам да те плашам ама посотјат луѓе кои им се губи видот со текот на годините.
   
 5. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  најдобро е да одиш во друга клиника и таму да видиш што ке ти кажат
   
 6. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  4.948
  Пол:
  Женски
  Треба да носиш наочари, не е ништо страшно цилиндарот, и нема врска дека стаклата се поистакнати ако има цилиндар. Испакнатост може да се приметува кај голем диоптер и тоа со + бидејќи плусот се подебели на средина а потенки на краевите. Нејзиното стакло бидејќи е - и тоа нема диоптер, ќе биде тенко како жилет :)
   
 7. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  845
  Цилиндрите служат за подобро да ви се фокусира предметот, да го гледате почисто. Лани кога ги сменив стаклата докторката ми даде со цилиндар, ама тие во оптиката направиле грешка и ми ги ставиле без цилиндар :fubar: :fubar: :fubar: После цела една година, отидов чисто онака на контрола и докторката ми вели дека сум немала цилиндар на стаклата и ми ги остави така без цилиндрите. Ми рече дека не сметало.
   
 8. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  4.948
  Пол:
  Женски
  Цилиндарот е ако имаш закосување, односно ги гледаш предметите под друг агол, на пример по развлечени, па нормално ќе ти служат за да гледаш почисто. Е сега не знам кај која докторка идеш и какви уствари очила треба да носиш ама ако прегледот покажува дека имаш цилиндар тогаш такви и треба да носиш, или обратно ако немаш тогаш не смееш да носиш со цилиндар. Не би рекла дека не смета
   
 9. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  845
  Точно, ама кај мене цилиндарот беше ептен минимален, а докторката се води по правилото никогаш да не дава диоптер на стаклата точно како што ти е диоптерот на окото, туку за 0.25 или за 0.5 помал, од проста причина за да се стимулира окото повеќе, а не се да му биде на готово, па да стане, така да речам, мрзливо, што е случај со американската школа. Мојата докторка е приврзаник на руската школа, бидејќи ете смета дека таа е подобра. И да, ептен е ценета и добра во работата, па поради тоа кај неа идат луѓе од цела Источна Македонија. Еве мене на пример, пред некој ден бев и на апаратот кога ме гледаше излезе диоптер -2,25 со цилиндар -0,5. Ама кога ми ги стави тие стакла ми сметаа, ми се заврте и осеќав дека ми е тешко на очите. И ми останаа овие со -1,75 на левото и -1,5 на десното и без цилиндар. Подобро ми е вака, а плус и окото го стимулирам повеќе.
   
  На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  Јас носам цилиндрични наочари и стаклата ми се поистакнати а носам диптер 1
   
 11. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  4.948
  Пол:
  Женски
  Диоптерот ти е 1, а цилиндарот? И + или - ти се? Јас за Ана-банана сум разбрала дека цилиндарот и е 0.25 а дека нема диоптер. Сеедно ако и цилиндарот и е мал не е страшно. Многу е важно кој ти е диоптерот и кој е цилиндарот зашто тие се собираат и така се доаѓа до дебелината на стаклата. Како и да е, ако е - е потенко, + е поиспакнато
   
 12. LolyPoP191

  LolyPoP191 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  Здраво на сите.Јас имам 15 години и сум кратковида.На левото око диоптерот ми е -1,75 а на десното -2,00.Десното претходно ми беше -1,50 ама опадна и морав да сменам.Е сега сакам набрзо да отидам со моите во Скопје во очната болница Визија на преглед,но пред тоа сакам да ве прашам дали некој има отидено таму и да ве прашам дали знаете некои капики за подобрување на вид или нешто слично.Ве молам за одговор многу ми е важно.Поздрав :*
   
 13. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  130
  Бев на контрола во европската очна клиника во скопје и ми кажаа да одам за 6 месеци пак на контрола и ако се влошила ситуацијата ке дојдол некој турски доктор да ме прегледа и да ми каже дали стварно сум за операција или не нешто докторката зборуваше за некоја радиална операција и уште некој збор имаше незнам баш како неможело да ми се острани диоптријата само со таа операција да се прекине растот на диоптријата дали знаете нешто во врска со таа операција дали е рижична како се прави со ласер или? и колку се движат цените ??
   
 14. pikolino

  pikolino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  49
  ke ve zamolam za mislenje i sovet dali e mozno vidot so nekoja operacija da se povrati bidejki e osteten 80% nikakva dioptrija ne odgovara ocite ne podnesuvaat naocari ke ve zamolam za nekoj sovet ili iskustvo za nekoja operacija vi blagodaram
   
 15. Torte19

  Torte19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2012
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  86
  Здраво..Имам 19 години.Уште од малечка имав како бледи точки,линии во очите и како што ги мрдав очите лево десно така и тие се движеа.Но пред некоја недела тие се како позасилени и позастапени.Бев на очен лекар ме прегледа но ништо не ми кажа за тоа...дали е нешто страшно ? Дали може од ова да се има последици или нешто слично? Доколку ми одговорите би ви била многу благодарна. :)
   
 16. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  4.948
  Пол:
  Женски
  Не знам дали сте биле на лекар и кај кој, но сепак мислам дека треба да одите кај подобар лекар и после прегледот тој најдобро ќе ви каже. Би ти ги препорачала др. Оливер Ристовски и турската болница но да барате преглед кај турчинот.
  Инаку мислам дека операција би помогнала но колку проценти и дали е сигурно не знам, бидејќи како и да е секој случај е посебна приказна. Поздрав и посакувам целосно враќање на видот
   
 17. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  22.233
  Пол:
  Женски
  Ќе ве замолам да ми кажете некој природен лек за суво око или совет плус. Го повредив пред 2 месеци, ставав тобрекс, капки и маст и солкосерил за очна лигавица, се подобри но сега посебно кога се будам наутро неможам да го отворам бидејќи е суво и после ме боли цел ден.
   
 18. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  9
  дали некој има стрептокок аурус бактерија во окото и како ја излечил?
   
 19. Mrs.Styels

  Mrs.Styels Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2012
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  5.520
  Дали некој знае што е ? Или како да се излечи?
  Незнам дали овде спаѓа ама ќе напишам
  -На капачето од окото каде што ми се горните трепки ми излезе нешто ситно , мало , црвено (како жолтеникаво-црвено) како топче на местото од трепка и ме боцка .. дали е опасно ? Што е?? :sweat:
   
 20. SEKERLEMA

  SEKERLEMA Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  407
  Најверојатно ти е јачмиче,не е ништо страшно