1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очни болести

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlLove, 12 јануари 2010.

  1. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски

    Др. Роберт Ристовски во Капиштец му се наоѓа очната ординација.
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    Не знaм дaли е зa oвде прaшaњевo.

    Имaм низoк притисoк. Сo крв се е супер ... кoгa се нaпивaм пoлa чaшa ,,сечен,, aлкoхoлен пијaлoк .. ми се ,,врти,, не вo глaвa вo oчи... глaвaвa ми е бистрa нo oчите кo дa ми се врте ..ми тежaт кaпaците.. пoлу зaмaгленo гледaм..мoрaм дa се придржувaм..

    Причинa oд штo е тaкa?
    Лек?
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    Дaли е мoжнo дa влијaе нa мoјoт пoгoре стaтус..кoј гo пишaв...
    Дaли е бoлест некoјaa??
     
  4. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истот проблем , само мене очите ме чешаат ко ќе имам ставено маскара и ко ќе ги измијам црвени ми се и отечени. Истиот проблем го имав и пред 5, 6 години , матичната ми препиша една маст и ми рече дека била инфекција и еве пак ми се повтори веќе 2 месеци. Е сега таа маст не ми текнува како се вика ама ќе ја побарам деновиве и ќе ви кажам, можеби и кај вас е некоја инфекција .
     
  5. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Маст за болки во внатрешноста на окото , за воспаление на окото итн.
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      6,8 KB
      Прегледи:
      33
  6. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ako znae nekoj da odgovori ,dali e mozno od ocite da ima vrtoglavici,nesvestici?
     
  7. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    да ако се има висок очен притисок :) за несвестици не знам точно али за вртоглавици сум сигурна дека има затоа што и јас бев една од тие што поради висок очен притисок имаше огромни главоболки и вртоглавици постојано
     
    На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    A shto znachi horizontalen NY?Dali znachi horizontalen Nystagmus?Znam deka i od toa moze da ima vrtoglavici.I dali toa se koregira so naochari ili lekovi ili nema spas?
     
  9. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    So apchinja ti se sredi problemot ili so naochari?I za kolku vreme se podobri?
     
  10. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Вака од синоќа страшно ме чешат очите дури ме жежат. Завчера го чистев таванот и имаше мн прашина можно ли е да е од тоа? Да ставам прокулин?
     
  11. darko_dare_sk

    darko_dare_sk Нов член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Продавам капки Систане Баланс и Систане Ултра , ги давам по екстра цена купени се по грешка , ако е некој заинтересиран нека ми пише може и на меил ...... darko_skopje@outlook.com поздрав
     
  12. Kiki_

    Kiki_ Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој каде можам да го најдам Солкосерил гелот за очи? Во Зегин го немале повеќе од два месеца. Ве молам итно ми е.
     
  13. eutixismena

    eutixismena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    1.414
    Носам наочари од забаваче редовно не забушавав ама диоптријата нон-стоп растеше. Ми дијагностицираја миопија, досега сум немала проблеми си се навикнав на наочарите и неможам без нив. Ама последниве неколку дена некако како магла пред очи ми иди, како кога ќе влезам во потопла просторија и ми се замаглуваат стаклата.
    Да е замор не ми се верува не седам мн на компјутер, пак да ми ослабува видот не би требало. А ласерските операции се скапи и во Прилеп не ни има доктор за преглед сите в пензија заминаја.
     
  14. La niña

    La niña Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Мене на белките ми се појавија како црвени цртички и кога излегувам на сонце пред едното око ми излегува нешто како секавица. Не само на сонце туку и во моментов ако гледам во белиот ѕид осветлен од сијалицата. Дали е потребен упат од матичен за на очно и дали некоја од вас знае што ми е?
    Се препознавам во сите симптоми на сите очни болести што ги прочитав на интернет.
     
  15. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Потребен е упат и матичната треба да ти закаже термин кај офтамологот. Освен, ако не одиш некаде приватно, тогаш не ти треба упат.
     
  16. La niña

    La niña Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Благодарам на одговорот. Матичната ми се пензионираше и се уште не сум избрала нов лекар. Не сакав да избрзувам ама сега ми треба итно. Дали знаете колку се наплаќа приватно ваков преглед кај офталмолог?
     
  17. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со европска очна болница и ако може да ми каже колку време отприлика трае првиот детален преглед кај нив
     
  18. vlatko spasovski

    vlatko spasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Машки
    imam edno prasanje mi zavrsi tecnosta za leki dali moze da gi stavam vo destilirana voda do ponedelnik.....
     
  19. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали знаете добар офталмолог кој има добро познавање или специјализација за страбизам поточно , овде во Македонија?
    Барем на еден рутински преглед да тркнам. Докторката каде што одев почина и сега незнам каде да одам .
    Се мислев кај Дејан во Прилеп, но многу тешко да се закаже термин кај него , секогаш се зафатени сите термини.
    Предлог и искуство ?
     
  20. Nicki_N

    Nicki_N Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Уште од малечка мајка ми приметила дека левото око малку ми "забегува" надесно и ме носела по лекари, но не сум имала проблем со видот и докторите и рекле дека не е страшно, дека сум многу мала и дека тоа само од себе може да се поправи и да го следиме редовно со одење на контроли. Кога потпораснав не се приметуваше тоа толку, скоро ич. Негде прва година средно приметив дека видот не ми е добар,отидов на лекар и ми дадоа наочари, диоптер 0,50 на левото и 0,75 десното. И бидејки не ми беше толку страшна ситуацијата не ги носев баш многу наочарите. Потоа земав леќи, но и тие не ги носев бидејки не можев никако да се навикнам на нив. Е сега последниве неколку месеци приметив дека окото почнало повеќе да ми забегува, дури и луѓето почнаа да ме приметуваат и почна страшно да ме нервира, срам ми е да погледнам во очи некој ;( Често осеќам и како притисок некој на тоа око, дали на психичка база не знам.. Спас? Може ли некако да се поправи? Само да не е операција..