Очни болести

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlLove, 12 јануари 2010.

 1. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски

  Др. Роберт Ристовски во Капиштец му се наоѓа очната ординација.
   
  На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.603
  Допаѓања:
  5.304
  Не знaм дaли е зa oвде прaшaњевo.

  Имaм низoк притисoк. Сo крв се е супер ... кoгa се нaпивaм пoлa чaшa ,,сечен,, aлкoхoлен пијaлoк .. ми се ,,врти,, не вo глaвa вo oчи... глaвaвa ми е бистрa нo oчите кo дa ми се врте ..ми тежaт кaпaците.. пoлу зaмaгленo гледaм..мoрaм дa се придржувaм..

  Причинa oд штo е тaкa?
  Лек?
   
 3. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.603
  Допаѓања:
  5.304
  Дaли е мoжнo дa влијaе нa мoјoт пoгoре стaтус..кoј гo пишaв...
  Дaли е бoлест некoјaa??
   
 4. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  И јас го имам истот проблем , само мене очите ме чешаат ко ќе имам ставено маскара и ко ќе ги измијам црвени ми се и отечени. Истиот проблем го имав и пред 5, 6 години , матичната ми препиша една маст и ми рече дека била инфекција и еве пак ми се повтори веќе 2 месеци. Е сега таа маст не ми текнува како се вика ама ќе ја побарам деновиве и ќе ви кажам, можеби и кај вас е некоја инфекција .
   
 5. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Маст за болки во внатрешноста на окото , за воспаление на окото итн.
   

  Прикачени фајлови:

  • download.jpg
   download.jpg
   Големина на фајлот:
   6,8 KB
   Прегледи:
   21
 6. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Ako znae nekoj da odgovori ,dali e mozno od ocite da ima vrtoglavici,nesvestici?
   
 7. mimiblack

  mimiblack Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  да ако се има висок очен притисок :) за несвестици не знам точно али за вртоглавици сум сигурна дека има затоа што и јас бев една од тие што поради висок очен притисок имаше огромни главоболки и вртоглавици постојано
   
  На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  A shto znachi horizontalen NY?Dali znachi horizontalen Nystagmus?Znam deka i od toa moze da ima vrtoglavici.I dali toa se koregira so naochari ili lekovi ili nema spas?
   
 9. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  So apchinja ti se sredi problemot ili so naochari?I za kolku vreme se podobri?
   
 10. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Вака од синоќа страшно ме чешат очите дури ме жежат. Завчера го чистев таванот и имаше мн прашина можно ли е да е од тоа? Да ставам прокулин?
   
 11. darko_dare_sk

  darko_dare_sk Нов член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Продавам капки Систане Баланс и Систане Ултра , ги давам по екстра цена купени се по грешка , ако е некој заинтересиран нека ми пише може и на меил ...... darko_skopje@outlook.com поздрав
   
 12. Kiki_

  Kiki_ Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој каде можам да го најдам Солкосерил гелот за очи? Во Зегин го немале повеќе од два месеца. Ве молам итно ми е.
   
 13. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.413
  Носам наочари од забаваче редовно не забушавав ама диоптријата нон-стоп растеше. Ми дијагностицираја миопија, досега сум немала проблеми си се навикнав на наочарите и неможам без нив. Ама последниве неколку дена некако како магла пред очи ми иди, како кога ќе влезам во потопла просторија и ми се замаглуваат стаклата.
  Да е замор не ми се верува не седам мн на компјутер, пак да ми ослабува видот не би требало. А ласерските операции се скапи и во Прилеп не ни има доктор за преглед сите в пензија заминаја.
   
 14. La niña

  La niña Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Мене на белките ми се појавија како црвени цртички и кога излегувам на сонце пред едното око ми излегува нешто како секавица. Не само на сонце туку и во моментов ако гледам во белиот ѕид осветлен од сијалицата. Дали е потребен упат од матичен за на очно и дали некоја од вас знае што ми е?
  Се препознавам во сите симптоми на сите очни болести што ги прочитав на интернет.
   
 15. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  725
  Потребен е упат и матичната треба да ти закаже термин кај офтамологот. Освен, ако не одиш некаде приватно, тогаш не ти треба упат.
   
 16. La niña

  La niña Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Благодарам на одговорот. Матичната ми се пензионираше и се уште не сум избрала нов лекар. Не сакав да избрзувам ама сега ми треба итно. Дали знаете колку се наплаќа приватно ваков преглед кај офталмолог?
   
 17. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со европска очна болница и ако може да ми каже колку време отприлика трае првиот детален преглед кај нив
   
 18. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Машки
  imam edno prasanje mi zavrsi tecnosta za leki dali moze da gi stavam vo destilirana voda do ponedelnik.....
   
 19. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  419
  Здраво, дали знаете добар офталмолог кој има добро познавање или специјализација за страбизам поточно , овде во Македонија?
  Барем на еден рутински преглед да тркнам. Докторката каде што одев почина и сега незнам каде да одам .
  Се мислев кај Дејан во Прилеп, но многу тешко да се закаже термин кај него , секогаш се зафатени сите термини.
  Предлог и искуство ?
   
 20. dunka

  dunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Здраво. Нова сум на форумот и најпрво да ве поздравам. Имам девојче кое од 8 години носи наочари почна од помалку ама секоја година диоптерот се зголемува сега има 14 години и стигна до -5 . многу се секирам а освем редовни контроли незнам друго сто да правам . докторот ме убедува ке застани ама кога. Дали има некој со сличен проблем