1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Очни болести

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlLove, 12 јануари 2010.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Дали е можно да ми дадат очила за одмарање на очиве?
    Во последно време ми смета светлина, и ме тера да ги ,,полузатворам,, и некако тешко фокусирам на далеку додека ми се избистри сликата човекот чче си помини на улица :/
     
  2. Nicki_N

    Nicki_N Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Оди на лекар и објасни што ти се случува, ако е потребно ке ти дадат.
     
  3. dunka

    dunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Здраво. Нова сум на форумот и најпрво да ве поздравам. Имам девојче кое од 8 години носи наочари почна од помалку ама секоја година диоптерот се зголемува сега има 14 години и стигна до -5 . многу се секирам а освем редовни контроли незнам друго сто да правам . докторот ме убедува ке застани ама кога. Дали има некој со сличен проблем
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилично
    Jas vo vtornik ke odam kaj dr Duma na ocna klinika ima li nekoja od bas iskustvo so Dr prv pat ke odam
     
  5. Kiki_

    Kiki_ Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Јас носев наочари од 4то одд и по малку ми се зголемување диоптерот (не толку драстично како на вашата ќеркичка ама сепак на секоја наредна контрола беше малку покачен). По повеќе сугестии од очни доктори дека со контактни леќи ќе успеам да го запрам растењето одлучив да ставам леќи. Објаснувањето им беше дека леќата држела некој муслул со што се спречувало растењето. Во мојот случај навистина ми прекина растењето на диоптерот и за ништо живо не би се вратила на наочари. Можеби е уште мала вашата ќерка, видете распрашајте се, ама чисто како опција имајте ги и леќите во предвид.
     
    На dunka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kiwo

    Kiwo Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Диоптерот ќе расте се додека е девојчето во пубертет, тек после ќе застане. На 16 години може да се прави ласерска операција. Јас кога прашав за операцијата ми кажаа дека 50% може да ми се врати видот, 50% скроз да го изгубам. Ама зависи, одете и прашајте си за детето, мене така ми кажаа затоа што имам проблем со облината на едното око.Мене ми е -3, ми кажаа дека немало шанси да ми се подобри па затоа со леќи сум.
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Јас сум за да побарате мислење и од друг лекар. Посебно кога диоптерот постојано расте, не се ограничувајте само на еден.
     
    На dunka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dunka

    dunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Во септември ке одиме на контрола и секако кај друг доктор за да видиме и друго мислење . за леки ми рече докторот е рано. ајде здравје ке видиме какое поздрав.
     
  9. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Подобар доктор немам сретнато он ме спаси, џабе одев во турската и во систина
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne bev kaj nego za zal na odmor bese sega ke odam vo sept imam erozii na dvete rožnici i on ke odluci dali ke odam na transplantacija i sto ponatamu
     
  11. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Со лесно, дај боже побрзо да оздравиш, он е многу стручен и знае многу работи се надевам дека ке ти помогне и дека ќе биде се во ред, многу има гужва кај него само биди трпелива за чекање
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Fala mila daj bože
     
    На magic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Ај кажете ми др за операција на перде на очи?Во осми септември треба да закаже мајками.Или па за на клиника,битно на државно да биде не во приватниве.
     
  14. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Клиника немој никако. Бев еднаш таму, ме прегледуваше млад специјализант и ми утна диоптер. Среќа отидов приватно кај д-р ристовски за второ мислење и се чудеше како ќе ме упропастел тој од клиника. Кога сакате државно подобро 8 септември, подобри доктори има ама не знам очен.
     
    На Meckicja и bebaa им се допаѓа ова.
  15. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Здраво, веќе една недела имам проблем со очите. Ме болат при вртење и како да имам товар на нив, се мачам кога гледам, поголема болка чувствувам на левото око. Откако почна оваа болка првите денови имав и силна главоболка а сега само во очите. Немам никакво црвенило, си ги чувствувам само отечени. Дали некој знае каков е овој проблем, со лично искуство или на некој близок. Закажав на очен.. туку сакав и ваш совет?
     
  16. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Како песок да имаш, така чувствуваш? Може да е конјуктивитис. Ќе ти препише капки очниот доколку е тоа во прашање.
     
  17. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со ширење на зеници, зошто се прави тој преглед и како се чувствувал потоа, ако има ве молам да споделите искуство. Благодарам.
     
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas gledas zamagleno edno dva casa I podobro ti e da imas nekoj so tebe koga ke ti gi sirat zenicite a toa go pravat za da go vidat ocnoto dno ocnite nervi I mene utre ke mi gi sirat oti ke mi pravat opticka koherentna tomographya
     
    На Seline му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Нее туку болка и кога кивнувам толку ме боли што мислам дека ќе ми излета :D
     
  20. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam edno prasanje sto ponekogas mi se slucuva, vo ednoto oko kje mi se pojavi nesto kako off neznam sega kako da go opisam.... edno belo, gusto kako mrsul (se izvinuva na izrazot) I nemozam da gledam od toa, alii potoa ke go izvadam, kako solza nekogas se pretvora a nekogas pak ee kako sto go opisav samo ke go izvadam i toa dali ima potreba od zagrizuvanje? :( sepak mora da e nesto loso neli, dokolku go imate toj problem ve molam da mi kazete sto e toa ili ste zapoznaeni blagodaraam odnapred..