Очни болести

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од GirlLove, 12 јануари 2010.

 1. Elenna998

  Elenna998 Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Девојки дали некој од вас има проблем или познава некој што има проблем со ретината, односно нејзино одлепување и напукнување да ми објасни подетално
   
 2. LiveWild

  LiveWild Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2018
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Zdravo
  Jas imam diopter na desnoto -50 a na levoto -75
  Sakam da prasham dali mozhe minusot da se popravi t.e. da stane vo plus
   
 3. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  684
  Допаѓања:
  3.399
  Пол:
  Женски
  ако носиш редовно наочари би требало да ти се поправи еве керка ми ист случај само + и е диоптерот и исто на едното око појак на другото послаб на секоја контрола ја намАлуваат диоптријата затоа што редовно ги држи наочарите. а за тоа најдобро ти е да си прАшаш во очна болница
   
 4. LiveWild

  LiveWild Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2018
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски

  Jas sum slushnala ako e diopterot vo + togash mozhe da se opravi diopterot no dokolu e vo minus nema teoretski shansi
  Ali pred edna nedela nekoj zboreshe deka i minusot mozhe da se oporavi
  Pa nekon ako znae za minus vo plus neka pishe
   
 5. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  5.695
  Пол:
  Женски
  Во последно време почна многу да ме чеша местото околу едното око,поточно под окото делот кај подочњаците.И потоа ќе ми потече тој дел.Пиев лоретадин мислев нешто алергија е,ама не помогна. Само се појавува,само се повлекува. Имал некој ваков проблем,да помогне? :)
   
 6. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.343
  Допаѓања:
  13.037
  Пол:
  Женски
  Да не ти е реакција на кожата од некоја крема или слично?
  Обиди се да забележиш кога се јавува чешањето. Јас сум немала вакво искуство, не би знаела друго:?:
   
  На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. livethemoment

  livethemoment Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво јас сум нова на форумов имам страбизам од мала поради висока температура па би сакала да прашам дали некој има појдено во свети вид Белград јас сакав да закажам таму
   
 8. Nikolinaaa.123

  Nikolinaaa.123 Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Здраво гледам пред очите светкави точки бев на преглед докторката ми одреди само диоптрија и ми каза дека не гледала промени во мрежницата дали некој имам искуство вакво да му светка нешто пред очите?
   
 9. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.718
  Допаѓања:
  35.358
  Пол:
  Машки
  Мислам дека не се работи за проблем со очите. Обично светкања пред очи се поврзани со вртоглавица и слично. Можеби и до ниска циркулација во главата да е. Провери си ја крвта, направи стандарден преглед.
   
 10. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  177
  Дали постоењето на страбизам може да биде проблем при нормално порудување?
   
 11. Lady D ❤️

  Lady D ❤️ Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, denes doznav deka imam keratokonus na levo oko. Da ne ima nekoja iskustvo so ova i dali mozhe da se pomine bez operacija?
   
 12. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  8.671
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Ми препишаа наочари и сакам да ги порачам од оптика Бела виста. Е сега диоптерот го знам ама цилиндар и степен појма немам колку да пишам. Ако се разбира некој нека ми каже IMG_20190730_225340.jpg
   
 13. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.438
  Допаѓања:
  12.836
  Десно : Диоптер -2,00 ; цилиндер -0,25; oска 120
  Лево: Диоптер -0,75; цилиндер -0,25; оска 65.
   
  Последна измена: 30 јули 2019
  На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  8.671
  Пол:
  Женски
  Фала многу :)
   
  На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  8.671
  Пол:
  Женски
  Извини уште нешто да прашам. Ова долу 55 е растојание на зеници?
  IMG_20190730_233902.jpg
   
 16. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.438
  Допаѓања:
  12.836
  На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
 17. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Машки
  ne

  operativnite zahvati na oci se bezbolni i nisto strasno taka da uzivaj. opasno e ocniot nerv da ne se unisti e tuka nisto ne pomaga.
   
  Последна измена од модератор: 2 август 2019
 18. livethemoment

  livethemoment Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво јас сакам да се правам операција на страбизам ама сите ме убедуваат да не одам дека на почетоко ако било успешно дека по некое време пак можи да се влоши ситуацијата повеќе па би сакала да ми кажеш дали до сега кај тебе беше се во ред