1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оштетување на слухот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од puffla, 4 ноември 2014.

 1. puffla

  puffla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  52
  имам 20 год и имам мало оптетување на слухот. неможам да слушнам некој што зборува малце потивко, а и општо често пати се случува.. прашањето ми е дали има начин на подобрување на слихот природно без да земам апарати и сл. само природно
   
 2. 2016305

  2016305 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  зависи од оштетувањето долколку е оштетен нервот што најчесто е и причина за губење на слухот тогаш решението би било само апарат за слушање кој би го подобрил слухот има добри апарати кои и не се гледаат ама сепак се зависи одстепенот на оштетување на слухот
   
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.064
  Пол:
  Женски
  Оди на преглед и речи им да ти направат аудиограм. Така ќе ти го потврдат степенот на оштетеност.
   
 4. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Прво треба да измерат кој степен на оштетување на слух настапил, и што го предизвикало оштетувањето. Од тоа зависи каков третман ќе следува понатаму.
   
 5. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Не се грижи, носењето на апарат е веќе во крајна фаза, кога нема што да се стори. Ако освен тоа што не слушаш, немаш други тешкотии, како болка, чуден и смрдлив секрет, покачена температура итн, тогаш е голема веројатноста да се работи за попознато меѓу народот - затнато уво со церумен. Тоа лесно се решава со испирање. Меѓутоа мораш да идеш на оториноларинголог и не одолговлекувај, за да не се искомплецира и да настане воспаление на увото или ред други компликации. За оштетен нерв сигурно не се работи, бидејќи тој не се карактеризира само со хипакузис (ослабен слух).
   
  На linguaragazza му/ѝ се допаѓа ова.
 6. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Ne ja plasi vaka , ostetuvanje na nerv e daleku potesko od ova sto taa go opisa.Najdobro ti e da se posovetuvas so specijalist i gledaj da ne go odlozuvas toa. I da imas malo ostetuvanje nisto strasno,bi se iznenadila da vidis kolku gi ima takvi. Ma da mora da se soglasam so toa za cerumenot, toa e cesta pricina za namalen sluh. Se izvinuvam za latinicava, od mob sum.
   
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.064
  Пол:
  Женски
  Што има тука страшно ако носи апарат пример?
   
 8. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Ништо нема страшно.Само да ти се погоди апаратчето ако е за апаратче и со силконска гумичка која е направена по мерка на ушната школка.
  Инаку првин целосна лекарска контрола.
   
  На linguaragazza му/ѝ се допаѓа ова.
 9. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Како што гледам,немам никаде напишано дека носење на слушен апарат е нешто страшно.
   
 10. 2016305

  2016305 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  jas rabotam vo orl ordinacija a voedno imame i prodavnica za slusni aparati zatoa i go napisav toa so iskustvoto sto go imam i so pacientite koi sekojdnevno ni doagaat sekako deka treba da se napravi celosen pregled no koga e osteten sluhot nemoze so nisot da se popravi nema terapija koja bi go vratila vo normala edinstveno samo aparta koj bi pomognal da slusa i razbira dobro
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.064
  Пол:
  Женски
  ТИ напиша "Не ја плаши". Како кој знае што да е. А носењето апарат за слушање е најдобрата опција што може да постои во денешно време. И не си пишувајте демек тоа е нешто од што треба да се плаши, кога незнаете и не сте искусиле.
   
 12. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.610
  Допаѓања:
  29.062
  Пол:
  Женски
  Јас би ти препорачала доколку тоа го немаш направено досега, да си отидеш на оториноларинголог и секако да направиш тестови на аудиограм, затоа што јас имав изгубено слух 85% поради крајниците, и по операцијата се ми се нормализира, и слухот денес ми е нормален.
   
  На linguaragazza му/ѝ се допаѓа ова.
 13. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Јас напишав така за оштетувањето на нерв,а не за носење на слушен апарат.И немој да си даваш коментари кога ги немаш сите факти.Никој не ти дава за право да кажуваш кој колку знае и колку искусил.

  Се извинувам ако некој се навредил од моето прво мислење,не помислив дека некој може да го сфати олку погрешно.
   
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.064
  Пол:
  Женски
  Немој ти на мене да ми кажуваш дека ги немам сите факти, многу добро сум запознаена со оштетувањето на нервот и слушниот апарат. Така да, ти воопшто немаш искусено, па немаш ни појма што е оштетување на нерв, а што е слушен апарат, па да пишуваш да не сме ја плашеле. Искуси па пиши ок?: Фала
   
  Последна измена: 19 ноември 2014
 15. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Не грижи се,искусено е,па и цел живот ќе искусувам и тоа на своја кожа.
  Гледаш... сепак ги немаш сите факти.Фала.

  П.С. И да,не е баш најлесна работа на цел свет да ти е оштетен слухот,нервот,да носиш апаратче.Се плашиш,не знаеш како околината би го прифатила тоа,не знаеш дали ќе биде некогаш подобро или пак полошо.А да не зборувам за прикриената дискриминација.
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.051
  Допаѓања:
  199.222
  Пол:
  Женски
  Дечки, ај малку полабаво ве молам. Неблагодарно е да се поставуваат дијагнози на невидено, затоа постојат доктори, во случајов ОРЛ специјалисти. Има кој да утврди за што се работи и која е причината, девојчето што ја отворило темава сигурно досега веќе било на лекар.

  А што се однесува до оштетувањето на слухот и носење слушно апаратче - не е ништо страшно, исто како очила или леќи да носиш поради оштетувањето на видот. Linguaragazza, познат и сосема нормален ми е тој страв, ама запамти, не си помалку вредна од тие што слушаат нормално. А дискриминација и предрасуди секогаш имало и ќе ги има. И верувај, тоа ќе ти помогне да видиш кој навистина те цени ;)
   
  На linguaragazza му/ѝ се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.064
  Пол:
  Женски
  Ти нaјде дa ми кaжувaш фaкти,ти aкo ги знaеше сите фaкти секaкo декa ќе ги изнесеше и немaше дa и пишеш дa не сме јa плaшеле.Ти. си тaa тукa штo дискриминирa.Те мoлaм мене, oди тoa нa некoј друг кaжувaј му гo, не нa мене oк.И зa твoјa инфoрмaцијa тaквите децa зaвршувaaт фaкултети и се пoинтелегенти.Слушaaт мнoгу пoвеќе oд штo ти мoжеш дa слушнеш.И ти нa мене ќе ми кaжувaш не сум ги имaлa сите фaкти. Тaкa дa,не ти држи тoa вoдa девoјкa. Oди нaучи нештo пoвеќе пa пиши. И немaш искусенo,дa имaш ти вaкa не би пишaлa. И не ме рецитирaј пoвеќе. Бидејќи јaснa си ми.
   
 18. linguaragazza

  linguaragazza Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Очигледно не сум ти јасна,погрешно ме разбираш цело време.А не планирам својата интима да ја изнесувам тука на форумот за да се покажеме кој знае повеќе или кој пател повеќе.

  И во право си,да не се цитираме повеќе.Дискусија се води со некој што гледа и наоколу,не само право.
   
 19. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  јас имам на десното уво 80% намален слух , со левото уво ми е нормално , заради операција ми беше оштетено ушното тапанче и нервот , мислам дека има операција заборавив како се викаше , можно е со операцијата да се подобри слухот и да се заштити од инфекции , само ме интересира дали во некоја приватна болница извршуваат такви операции ?
   
 20. mizerija

  mizerija Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Denovive mi e zatnato desnoto uvo.Dali pomaga soncogledovo maslo?