1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

 1. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  45
  ajde devojki me intresira kako se osekate koga ste vo pms? ja pocnuvam temava zatoa sto kaj mene ima golemi promeni...mnogu zasileni emocii...me tera na placenje nervoza i depresija..so site se karam...mi se jade mnogu...

  i dA DODADAM DEKA DECKO MI MI VIKA DEKA SUM NEPODNOSLIVA :?
   
  Последна измена од модератор: 12 април 2021
  На Cecko85 и angel82-gabriel им се допаѓа ова.
 2. divine

  divine Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  28
  isto custvuvam i jas , i se karam bez pricina se mi smeta nekoj ako mi se razvika i za najmala sitnica odma placam , neznam glava me boli se mi e tapa , ama pominuva koa ke dobies se pominuva , mene deckoto me razbira i togas vika aj ke pomine i ova! :P
   
 3. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  45
  i jas mu vikam koga sum vo pms da ne mi zameruva sto sum negativna i se karam...stvarno go zalam..greota...ame veke otrpnuva :D :D :D
   
 4. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.249
  Допаѓања:
  43.455
  ПМС? Ноќна мора :)
  Не само за мене, и за околината.
  Прво, само нешто кенкам. Второ, ми се јаде се’. Можам и коњ да изедам. Нервозна сум и менувам расположенија како камелеон. Ми се плаче на фотографии, на глупави филмови. Еднаш се расплакав на Енимал Планет, спасуваа некоја панда, и плачев ете, така. Од ПМС моменти.
  Главата често ме боли, половината, се чувствувам надуено, а бре просто невозможна сум тогаш. Цицките ми стануваат балони ипол ( а и без тоа ми се прилично големи :? ) и не можам да спијам на стомак.

  Сега кај и да е ќе почне таа голгота... Имам среќа што дечко ми е душа, па ме гали и смее тој период, инаку не знам што ќе правев, ќе се тепав со него.
  Многу ја мразам таа процедура бе :) Болки, плачки... Ах.
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Uf, ic ne mi e lesno vo PMS periodot-mozam da kazam deka 10 dena pred da dobijam patam od ovoj sindrom-gradite nepodnoslivo me bolat (ovaa bolka moze da se regulira so pienje redovno na vitamini od Natural Wealth: Evening Primrose Oil) - jas veke godina dena gi pijam i mi e super-vbo odnos na bolki vo gradite-opsto deluvaat na PMS pozitivno i imaat blagotvorno dejstvo vrz noktite, kosata i kozata. Inaku, ne mi pominal nitu eden ciklus bez Ketonal 100 mg - imam mnogu golemi bolki...
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  45
  болки немам ама сум во тешка психичка состојба...се живо ме нервира...имам 24 год а плачам како пубертетлика...срамота
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 7. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  И јас немам болки за време на циклус, дури можам да кажам дека полесно поминувам низ циклусот отколку низ ПМС. Го мразам ПМС :!: :!: :!: Значи да се надоврзам на претходниве девојки и јас имам многу лош ПМС. Се живо околу мене ме нервира и за најмала ситница сум кавгаџиски настроена. Ме маваат некои тешки филмови кои полека преминуваат во депресија која пак ја лечам со купишта чоколадо,слатки,сладолед... :? ;( Сето ова е пропратено со неподносливи болки во глава и неизбежната болка на гради. Значи едвај чекам да ми дојде и конечно да завршат сите овие тортури. :)
   
  На Cecko85 и LUCERKA им се допаѓа ова.
 8. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Јас немам проблеми со ПМС...ама тие околу мене имаат :lol: како последница на мојот ПМС :lol:
   
  На Jule.Sk и Marence.D им се допаѓа ова.
 9. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  45
  хахах баш така :D
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.866
  Допаѓања:
  133.026
  Ауууу, страшна работа. Два дена пред да добијам се лигавам како тригодишно дете... плачам бе, со крокодилски солзи затоа што времето е облачно, заради гладните во Африка, озонските дупки, зошто мислам дека некој ме погледнал на криво... и плачењето крај нема...
  И се' ќе беше ок, да немав волку години колку што имам, или барем да не одев на работа... Не дај боже да имам тој ден некој состанок на кој треба да бранам став... а бе се расплакувам 100%. Минатиот месец ми се случи страшен дебакл... се разлигавив во канцеларија во моменти кога требаше да палам и гасам... лигла! Уф колку ми беше срам!За блиските - знаат веќе, и ме трпат, воопшто не ме сфаќаат сериозно! Ама ова со работава, не знам стварно што да правам.
   
 11. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  Како што ме оцениле другаркиве мои,викаат дека сум со коњски живци и дека мака немам од ништо во нормален период,ама пред да добијам 3-4 дена е тоа е страшна работа.Тогаш се вампирам,и се карам и со бандерите по пат.Сестра ми се моли да ми дојде порано за да не избие нуклеарка дома.А за плачење ме фаќа само на вечер,така пред спиење една доза :lol: А на дечко ми тогаш тврда му душа :roll: А добијам и пак сум јагненце.
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Епа да почнам:

  1. Менувам расположение на секои две минути, де сонце, де облаци
  2. Се карам со кој стигнам, се изтурам за безвеза, по караницата сум мирна како бајче, се вртам и оп ете ти друга жртва. И вторава точка повторно се повторува.
  3. Не дека друг пат не јадам, ама сега и за благо апетитот ми се појавува и дома се плашат да не им откинам рака случајно :lol:
  4. Хиперактивност!!! Седење на едно место подолго од 5 минути никако. Тој што ќе ме спречи ги сносува последиците :D
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  45
  епа ај вака да се договориме..кога сме во пмс место да замараме луѓе и да и наштетуваме на околината..да си се истураме на форумов...кога е во пмс секој нека си каже што го мачи.. нека си се исплаче ем ќе си ја олесни душата ем ќе си направи муабет со луѓе што разбираат што знаЧи кога си во пмс :D ем ќе ги поштеди луѓето наоколу??? :D ааа??? :idea:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  уф бре женишта :lol: а што викате да си се собериме сите пред пмс и да се испокараме така убаво да ни помине ? и јас се дерам се карам некој ако молчи ако зборува исто така ако се смее многу згрешил ако не се смее уште повеќе ми згрешил ако ме теши тогаш зошто ме теши кога не ми е ништо ? ако не ме теши зошто не ме теши па зарем не гледа дека ми е лошо и уште слични такви глупости кои ми ги предизвикува проклетиот синдром
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457

  аааа не треба глас да пушта инаку ништо а типкиве на тастатурата не дека не страдаат ама не ми помагаат баш многу :D
   
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Тешко на тој прв што ќе го сретнам :worried:hock: Од сабајле му викам на брат ми,му се јавувам на дечко ми,му цимолам еден поласаат,па пискам дека нема ништо за јадење,а не знам што сакам да ми подготват...и толку.После третиот ден сум како нова :D
   
 17. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Еве сеа имам добиено .. се лигавам на секој , или не зборам воопшто или се карам .. средина нема .. за тоа дечко ми најмногу си знае.. пред да добијам и вчера се каравме .. растур се напраивме и дека незнаеше дека добив ми вика ти забегана си бе , што ти е хахахаха .. а вчера ми вика ај добиено имаш ти се простува.. си трпат сите околу мене али дечко ми душичка е .. си го крка за џабе .. ама кој ќе ме разбере ако не он :lol:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Лелее... ова со плачкиве не на толкаво ни во колку што е пред да добијам 4 - 5 дена.Денеска добив ама во средатапетокот... сироти луѓето околу мене... :lol: Плачев буквално за глупости...а башка и на една личност што ми е многу значајна и беше роденден,а ме повреди тоа што ни едно фала не ми пиша на мојата објава кај него на ѕид и така си плачев цел ден,а исто и во саботата...ама затоа денеска добив среќна сум си само стомакот ме боли ама ај ќе голтнам едно апче ќе се среди за пола саат. :lol: А послем плачка секогаш си ја слушам Донт вори би хепи и се расположувам :lol: :lol:
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Ма се мразам себе си.Ми се плаче , за еден погрешен збор, јас се трескам од земја.
  Или па ме боли глава и јадам ко стока, јадам и пак сум гладна :? :? :? :?
  И со еден збор не си се сакам :( :( :( :(
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.905
  Допаѓања:
  65.961
  Пол:
  Женски
  За пмс уста не ми се отвора. Најмногу страдаат моите дома. Некако најмногу им се истурам. Тогаш мислам дека сум најневозможното суштество. Ги жалам тие околу мене.