ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

 1. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  80
  Koga sum u PMS da ne si u moja blizina togas sama sebe nemozam da se trpam a kamoli drugi.Me boli stomakot,poduena sum cela i gradite me bolat ali aj toa se izdrzuva ama kako sum nervozna kako imam promeni vo raspolozenie za ic nisto se lutam,vikam ali tie okolu mene znaat i ne mi zameruvaat :D a nekogas dobro si go iskoristuvam so decko mi mozam sve da mu kazam i sto i da napravam ne se luti samo me mazi a jas odma abe ne e do mene do PMS e :lol: :lol: :lol:
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  kaj mene porano nemase nekoi izrazeni promeni vo raspolozenie ili nervoza..ali so tek na vreme posebno sega poslednava godina a be se placenje mi doagja..neraspolozenie..nervoza ama gledam nekako da ja kontroliram..ama osekam poveke mi se menuva raspolozenieto..izgleda so godinite nekako poizrazeni se simptomite na PMS :)
   
 3. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  40
  lleleee ako se poizrazeni so tek na vreme kojznae sto ke pravam ponataka :worried:ilent: ke mu recam na decko mi da mi plaka patuvanje sekoj mesec koga sum vo pms za da ne mora da me trpi :lol: :lol: :lol:
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  82.293
  И јас истото го забележав, особено после второто дете. Не знам дали има врска со детето, или со годините, ама нешто има... не се поднесувам веќе...
   
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  neznam, ama ke da e so godinite e taka..golema razlika primetuvam..a koga ke dojde konecno togas sum si poopustena..ima nevoza ama pomina :)
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Ах,женски проблеми,секој месец истото....јас кога сум во PMS,охохохо какви ли напади на нервоза имам,страшно,туку само се расправам со некој безврска.Иако не ми е крив човекот,одма ке му најдам вина,кога сум во таа ситуација,некогаш па ми се случува да јадам,како никогаш храна да не сум видела во животот а некогаш па не ми се јаде.Ај болки што имам,имам,ама со таа пуста нервоза,што ме прифаќа,се однесувам како нетачна.Само тоа ми се дешава,а и многу ми се спиеее тогаш,спијам како дрогирана,до толку што неможам да се освестам,се чуствувам млитаво,како некое беспомошно глувче.
   
 7. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  ...a be shto e ova PMS...neshto bezobrazno e... :? :oops:
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  82.293
  Не е тоа безобразно, туку жените се безобразни кога се во него :lol:
   
 9. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  ...a toa li e...e sega fino mi objasni... :?
   
 10. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.409
  Пол:
  Женски
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.836
  Пол:
  Женски
  :lol: :lol: Нема што да чита,само нека не се обидува да прави криви дрини со некоја што е во ПМС :lol:
  Оти може да го искриви...скроз...па да дува и бега од жени
   
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  82.293
  Е ај да пробам да ти објаснам подобро...

  Хормоните се страшна работа. Те тераат да реагираш тотално несвојствено за тебе... и знаеш дека не треба така, ама не можеш против нив. Ти се плаче, и плачеш, нема несоодвотено време и место. Плачеш зошто надвор е 20 степени, а на временска прогноза рекле дека че биде 19, и не е фер, не може така да ти прави времето. Плачеш зошто немаш дома чоколадо со цели лешници, а баш такво ти се јадело. Или дека мислиш дека колегата те погледнал на криво, или шефот ти вратил нешто да доработиш. А ако не плачеш - се караш. И тоа крвнички, со најблиските и со најголемите пријатели, иако знаеш дека не треба и во самиот момент, ама не можеш да се запреш. Се караш, како може да не ти го остават дома крајчето од лебот, или како на работа колешката што варела кафе пред тебе ја оставила теглата со кафе отворена... безобразлук!
  На крај ќе добиеш, и мирна си како бајче. Е тоа ти е предменструален синдром. И биди среќен што си машко.
   
 13. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  iiii...Ariel pa toa bilo komplicirano...ne bilo bezobrazno,...a i dugashko bre za chitanje Irena...
  go prochitav samo naslovot...znachi P bilo pred a ne posle...ete koj kje si prasha kje si znae...
  nego kate fino vika od sega ja toa fino lepo kje si go vodam vo Outlook... :D a i kje gi iznenadam...
  so fino odnesuvanje i razbiranje...i ne im kazuvam od kade znam... ;)
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.721
  Допаѓања:
  160.076
  Пол:
  Женски
  А бе жени... хормони... лудница.... додуша, последниве неколку години поретко ми се случува да имам изливи на бес или да се карам со секој или се да ме нервира... макар што, кога сум во ПМС, се трудам да не дојде тоа до израз, иако тогаш сум стварно нервозна (се празнам така што ќе земам да месам нешто, некакво тесто, па удри мавај по тестото :lol: се ќе излезе), или ми се јаде многу благо, или општо, многу ми се јаде :roll:
  а последно, стварно ме фати голема криза, беше некаде пред Нова Година, е тогаш стварно плачев, бев изнервирана многу заради некои работи над кои немам контрола (а сум контрол фрик :roll: ) :oops: :oops: :oops: ... а не сум плачка... и штом дечко ми ме истрпи така, без приговор, само со укажување на тоа кај грешам и што треба да направам за да го променам тоа, си ветив дека нема такви сцени да приредувам... е сега, ќе се потрудам да го одржам ветувањето....
   
 15. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  МОДЕРАТОР:
  Мислењето на Marley беше off-topic и е избришано.
   
 16. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  298
  Девојки немој да ми завидувате :lol: :lol: се шалам афкорс...ама јас немам никакви проблеми со пмс ни стомак ме боли, ни сум нервозна, исто како да немам добиено...ве жалам помалце :lol:
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Ај и ја нареден пат кога ке ме фати тоа нервозата и ја ке почнам да месам... :lol: :lol: :lol: барем да не се расправам со некого...
   
 18. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  391
  Ме болат градите 1 недела пред да добијам, се чувствувам потешка, нервозна сум и многу добро знам да се налутам за некоја ситница и да кренам прашина за тоа...
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  srnicka24 јас дефинитивно сум истата како тебе.Уф ги мразам тие денови!Посебно утрото кога станувам и кога ќе видам црвена дамка на гаќичките косата ми се крева нагоре.Првиот знак на почеток на нервозната недела.А другите работи кои следат се приказна сама по себе...
   
 20. icequeen

  icequeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  10
  nemam problemi vo pms, no potoa :worried:hock:
  zosto nie zenite sme tolku komplicirani :?: ;(