1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

  1. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ден, два.
    Некогаш недела дена.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Блазе тебе штом е ден, два.. кај мене како е тргнало цел месец во ПМС ќе бидам (facepalm) :D
     
    На piksooki и FridaodaMk им се допаѓа ова.
  3. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Секој месец различно, ама отприлика 10 дена. Еве сега почнуваат да ме болат градите а за 12 дена треба да добијам :drunk:
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Фала ти, ме утеши, по се изгледа нормална сум :D, и покрај тоа што имам ненормални симптоми :sweat:
    И кај мене скоро секогаш е различно, што убаво ми беше едно време, неколку часа пред добивање имав необјаснива нервоза, штом добиев бајче бев.
    А сега понекогаш кога добијам ми почнат симптомите, изгледа стареам ]:)
     
    На Dodo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Можеби и повеќе се само не приметувам.
    Мислам дека не треба до толку да ја префрлаш вината на пмс, или незнам.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Па последните два месеца сакам хормони да испитам ама се ми се пага во недела да одам, се надевам овој пат ќе фатам ден, може и некои хормони се покачени.
    Најмногу од се ми сметаат мачнините и вознемиреноста без причина, психолог ми вели нормално е. Не знам колку е нормално, кај мене не траат со денови, ми траат неколку часа. Ама има некој ден што ми се изредат сите расположенија.
    Ако во ПМС немам симптоми во овулација имам. Во овулација ги имам добиено најголемите панични напади онака без причина, почнува со потење, мачнини, тахикардија, ужас..
    Ова ми се дешава откако добив после порагај, една година по порагај :drunk:
     
  7. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    На какви симтоми поточно мислиш? Кај мене ПМС ми почнува од овулацијата до менструацијата и ова е обично кога сум под стрес, особено последниов период ми е така. Се е до хормоните, ама тоа е нормално и се средува, зависи од моменталната состојба.
     
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Кај мене симптоми се паника без причина, некоја вознемиреност, почесто мокрење, мачнини, несоница, зголемен апетит..
    Се ќе издржам ама она кога без врска се препотувам, тахикардии онака одеднаш па почнува мачнини е ќе си пукнам :@
    Кога сум во нормални денови ништо не може да ми влијае а во вакви денови за се нешто се раскинкам а ич не сум плачка, кога ми помине после се срамам од сама себе :$
     
  9. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Применувај некој физичка активност што ќе те опушти, јога, пилатес, пешачење, јади по здрава храна т.е храната да ти се состои повеќе од овошје и зеленчук, земи редовно магнезиум и б6, пиј многу вода, чај од камилица, маточина(особено тој период). Ќе приметиш разлика.
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Се правам од ова освен што не вежбам, оправдание или не, некако време не наогам, или ме мрзи :|. А здрава исхрана користам скоро 20 год, од пубертет како почнав, дома многу внимаваме на исхраната.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    @anggell не си сама.

    Храната и физичката активност можам да ја контролирам ама стресов... ужас. Дефинитивно најголема улога игра.

    Медитации, дишење, боење, ма нема теорија. А и турбо период ми е, големи промени, што и да направам, џабе.

    Месецов е толку лошо што сериозно размислувам да се вратам на контрацептиви, да барам пач од странство или да ставам спирала.

    Џабе циклусот го средив кога другиве симптоми ми се излезени од контрола. Инаку, една недела ужас во периодот од овулација, една недела ПМС. Отиде пола месец :bug:
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Кај мене и да не е стресен период јас во вакви денови сама си го правам стресен а пак да е, уште толку ми е лудило :devil:
    Освен контрацептиви, што можат да дадат, некои витаминки :D
    , шала на страна ама контрацептиви ич нејкам :sweat:, а дали кога ги пиеше во ПМС немаше вакви симптоми?
    Јас ок сум горе доле со мензис, ама симптомите ме пореметуваат:sweat:
     
  13. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970

    Мене ми е скроз океј и циклусот и овулација, исто и мене другово ме ремети :devil:

    Ич не памтам како ми беше со контрацептивите, 5-6 години не пијам веќе... мислам поплачка бев ама не бев суицидална пред да добијам циклус. :whew:

    Не знам друго чаре, ни медицинава не знае. Што е до мене правам, не знам што повеќе. :bug:
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Мене симптомите ми се толку изразени неколку дена пред да добијам што буквално сите околу мене знаат дека треба да добијам. Многу нервозна сум тогаш и се ми иде на нерви мислам со сите околу мене се расправам за ништо. Исто така ден пред да добијам за се ми се плаче . За какви се не глупости имам плачено дури ми е глупо да кажам.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Koj ima problem so pritisokot vo pms pred i posle ? Mene pred da dobijam mi se kacuva pritisokot ili glavata me boli mnogu kako se spravuvate so ovie problemi ?
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Дали некој ја пробал комбинацијата на калциум, витамин д и б6 за пмс?
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Посебно пијам б6 и витамин д, калциум не, кај мене минимален ефект.
     
  18. попкек

    попкек Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2021
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Колку време после пораѓај ви дојде циклус? Јас после 4 месеци добив, минимално крварење, кратко траеше. Веќе се поминати 7 месеци, а јас добив само уште еднаш, пап направив, нема ништо, ехо вагинално и надворешно, се е ок, матичната вика можно е да е поврзано со доењето. Иначе има денови кога ми се гади, вртоглавици, главоболка, вознемиреност, страв, паника... се :D пмс и анксиозност, најјака комбинација
     
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.766
    Пол:
    Женски
    Мене ми дојде после 7,8 месеци, исто доев, откако добив ПМС ми е со најголема анксиозност, вознемиреност, паники без веза :|, најверојатно хормоните ми се хаос (facepalm)
     
  20. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.957
    Пол:
    Женски
    За ПМС јас најдов решение-вит с, т.е.ацерола 1000 мг. Моментално не ги пијам овие туку ферсан форте против анемија, кои исто така содржат вит. С и ни трага од ПМС. Инаку одредени месеци ми беше пеколно.
     
    На GirlLove и Pea им се допаѓа ова.