1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

  1. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Пијте кафетин менструал многу помага и не јадете тестенини и такви тестести :D работи.И многу вода.И многу сон.Не дека не спијам како мечка кога ми се деновите туку ајде
     
  2. faca

    faca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Не се секирај не е ништо страшно. Баш сега во моментов ми е тој период. Цело време ми се плаче, се нервирам за глупости, се ми смета. Ми се случува да се изнаплачам и после неколку минути како ништо да не било. Само едвај чекам да ми помине. Јас и по природа сум многу емоционална личност, ама кога ќе ми дојде периодот и самата не се препознавам. Почнувам да размислувам песимистички за се и сешто. Ама тоа е тоа, веќе се помирив со ситуацијата.Порано и јас мислев дека само мене ми е вака лошо ама не било така.
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    osven bolki vo kicma nisto drugo posebno,ama zatoa kicmata mi naplaka dobro :|
     
  4. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    некој месец ништо не ми е во овој пероид...ама некогаш можам 100 расположенија да сменам во минута и се ми смета и емоциите ме полудуваат :x
    како на пример сега.... :? :? :?
     
  5. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Немам некои поголеми тешкотии освен тоа што ми отекуваат градите и ме болат(особено во лето, :worried:hock: појма немам зошто баш во лето,ама тогаш не можам да трчам од болки).Нормално,понервозна сум и повеќе ми се јаде..Ама понекогаш се случува и без никаков симптом и синдром да добијам. :)
     
  6. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    моментално го преживувам ПМС-от...јадам како луда се и сешто и пак сум гладна, па после ми е лошо од миксот што сум го направила...расположението се менува од минута во минута...еве вечерва прво се смеев до солзи, за на крај да му се налутам на саканиот и да си заминам од кај него налутена...па досега си плачев и еве сега и вас да ви се пожалам...МРАЗАМ ПМС :twisted: Сепак гледам дека не сум сама па за момент ми олесна :)
     
  7. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Неможам да го поднесам веќе :evil: :evil: Дај нека заврши пред да го изедам и фрижидерот... Се нервирам,постојано имам грчеви,ме боли стомак... што не ! :evil:
     
  8. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Една минута плачам за ситница, една минута се смеам ко луда,се нервирам за без врска и неможам ништо да преќутам, без влакно на јазик сум тогаш, нека ме чепне некоој тогааш ако сака бел ден после да не види хаха се разлошувам многу, се ми смета,еднаш ми се јаде, друг пат не ми се јаде, некогаш многу ме боли стомак , некогаш ич, ама кога боли не се трпи ич некогаш неможам од кревет да станам, а пак некогаш како ништо да не ми е , ама сваќам во пубертет сум па сето тоа додека да се стабилизира.. ууф една од работите што мразам дека сум женско!
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас моментално сум во пмс , освен што ќе му се расплачев на инструкторот по возење и тоа за ништо, човекот е ептен фин, ќе си помисли луда сум, и се скарав на сестра ми затоа што не ми направила кафе и пола саат плачев за тоа, градиве ми се три броја поголеми од нормално, заборавам, цела сум како во магла. Ставив вода за чај и заборавив да ја пуштам ринглата, после видов дека сум заборавила и ја уклучив ама па заборавив да ја исклучам и може два саати си стоела така уклучена, цела се усвити. А сега и глава почна да ме боли. Има ли ова крај :(
     
  10. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    ееееееее тогаш, по настрана од мене, депресивна сум, нервозна, се ми смета, тажна сум, се ме боли, ми се спие, досадно ми, немам среќа во животот, не сум убава, ме мразат, никој не ме сака хахах абе се најлошо, но за среќа тре само 1 недела :lol:
     
  11. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339

    Ама секој месец Хаааха 1/4 :D А башка маките откако ќе добиеш уѓте една недела ехеее... Аххх жени....
     
  12. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    За полесно надминување на ПМС симптомите еве што се препорачува:

    Неколку дена пред менструација и за време на менструацијата се препорачува ниско-калорична исхрана и нутриционистички додатоци, како на пример ω-3-масни киселини, Mg- магнезиум, витамин Е, витамин Б1.
     
  13. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    i ja se pridruzuvam kon zenite '' nepodnoslivi '' za vreme na PMS :)
    lelel kolku placaaaaaaaaam ;(

    si imav problemi na pocetokot so decko mi. srckata bese ubeden deka imam razlog sto placam :$ pa kazi mi sto ti? se mozes da mi kazes? :$
    Ma patetika ziva sum :devil:
     
  14. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    71
    vo pms sum i uzasno se cuvstvuvam,glavobolka,depresija,mi se place,nozete me bolat, jadam blago ko da ne sum videla :( krs za nikade :@ :( :envy: :devil: ;(
     
  15. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    стално ко ке сум во ПМС ми се дујат градите ко блони ми се прат и мн ме болат и мн сум нервозна... стомакот да не зборам... само по скали да се качам на 4-5 скали и одма почнува да ме боли а не да одам негде и само дома и пукам од нерви.... :devil:
     
  16. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    Jas koga sum vo pms se mi smeta se lutam, se raspravam so koj ke stignam, so eden zbor uzasna sum :@ .
    Ponekogas mi stanuva zesko ,pa mi studi,me boli karlicata,mi se jade se i sesto loso mnogu loso se osekam :puke: .
    Seto ova se lucuva izminati dve godini, kako si odat godinite se e poloso :( Pred 30 ta nisto ne sum osekala osven bolki vo jajnicite. A sega nemam nekoi posebni bolki ama drugovo katastrofa.
    Toa e zeni sme i mora da trpime se a i okolinata okolu nas da se prilagodi na nasite promeni.
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Да после 30та година симптомоте се поизразени и подруги..али најлошо нервозата е поголема :worried:
     
  18. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    абе какви 30 мене сега уште на 24 ме фаќа лелелеле нервоза ипол :envy:
     
  19. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Леле јас сум во ПМС и сум во школо, леле немате поима колку ме боли стомак !! :( :(
    лошо ми е .. ама седам во школо за да видам што оцени ќе ми стават !! ;)
     
  20. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    дечко ми веќе ме научи мене , чим се караме знае дека сум за време на пмс :D и вика добро не ми викаај еее идиотка :D иначе сум тажна , депресивна многу , се ме боли , понекогаш отсуствувам од школо зошто неможам да ја издржам промајата во школо .. од секаде дувааа амаан !! :@ Смрт ми е кога имам добиено и морам да сум во школоо уффф ...