ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

 1. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  Пијте кафетин менструал многу помага и не јадете тестенини и такви тестести :D работи.И многу вода.И многу сон.Не дека не спијам како мечка кога ми се деновите туку ајде
   
 2. faca

  faca Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  3
  Не се секирај не е ништо страшно. Баш сега во моментов ми е тој период. Цело време ми се плаче, се нервирам за глупости, се ми смета. Ми се случува да се изнаплачам и после неколку минути како ништо да не било. Само едвај чекам да ми помине. Јас и по природа сум многу емоционална личност, ама кога ќе ми дојде периодот и самата не се препознавам. Почнувам да размислувам песимистички за се и сешто. Ама тоа е тоа, веќе се помирив со ситуацијата.Порано и јас мислев дека само мене ми е вака лошо ама не било така.
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.327
  osven bolki vo kicma nisto drugo posebno,ama zatoa kicmata mi naplaka dobro :|
   
 4. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.979
  некој месец ништо не ми е во овој пероид...ама некогаш можам 100 расположенија да сменам во минута и се ми смета и емоциите ме полудуваат :x
  како на пример сега.... :? :? :?
   
 5. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.470
  Допаѓања:
  4.530
  Пол:
  Женски
  Немам некои поголеми тешкотии освен тоа што ми отекуваат градите и ме болат(особено во лето, :worried:hock: појма немам зошто баш во лето,ама тогаш не можам да трчам од болки).Нормално,понервозна сум и повеќе ми се јаде..Ама понекогаш се случува и без никаков симптом и синдром да добијам. :)
   
 6. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  моментално го преживувам ПМС-от...јадам како луда се и сешто и пак сум гладна, па после ми е лошо од миксот што сум го направила...расположението се менува од минута во минута...еве вечерва прво се смеев до солзи, за на крај да му се налутам на саканиот и да си заминам од кај него налутена...па досега си плачев и еве сега и вас да ви се пожалам...МРАЗАМ ПМС :twisted: Сепак гледам дека не сум сама па за момент ми олесна :)
   
 7. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.687
  Неможам да го поднесам веќе :evil: :evil: Дај нека заврши пред да го изедам и фрижидерот... Се нервирам,постојано имам грчеви,ме боли стомак... што не ! :evil:
   
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Една минута плачам за ситница, една минута се смеам ко луда,се нервирам за без врска и неможам ништо да преќутам, без влакно на јазик сум тогаш, нека ме чепне некоој тогааш ако сака бел ден после да не види хаха се разлошувам многу, се ми смета,еднаш ми се јаде, друг пат не ми се јаде, некогаш многу ме боли стомак , некогаш ич, ама кога боли не се трпи ич некогаш неможам од кревет да станам, а пак некогаш како ништо да не ми е , ама сваќам во пубертет сум па сето тоа додека да се стабилизира.. ууф една од работите што мразам дека сум женско!
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.409
  Пол:
  Женски
  Јас моментално сум во пмс , освен што ќе му се расплачев на инструкторот по возење и тоа за ништо, човекот е ептен фин, ќе си помисли луда сум, и се скарав на сестра ми затоа што не ми направила кафе и пола саат плачев за тоа, градиве ми се три броја поголеми од нормално, заборавам, цела сум како во магла. Ставив вода за чај и заборавив да ја пуштам ринглата, после видов дека сум заборавила и ја уклучив ама па заборавив да ја исклучам и може два саати си стоела така уклучена, цела се усвити. А сега и глава почна да ме боли. Има ли ова крај :(
   
 10. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  ееееееее тогаш, по настрана од мене, депресивна сум, нервозна, се ми смета, тажна сум, се ме боли, ми се спие, досадно ми, немам среќа во животот, не сум убава, ме мразат, никој не ме сака хахах абе се најлошо, но за среќа тре само 1 недела :lol:
   
 11. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337

  Ама секој месец Хаааха 1/4 :D А башка маките откако ќе добиеш уѓте една недела ехеее... Аххх жени....
   
 12. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  За полесно надминување на ПМС симптомите еве што се препорачува:

  Неколку дена пред менструација и за време на менструацијата се препорачува ниско-калорична исхрана и нутриционистички додатоци, како на пример ω-3-масни киселини, Mg- магнезиум, витамин Е, витамин Б1.
   
 13. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  866
  i ja se pridruzuvam kon zenite '' nepodnoslivi '' za vreme na PMS :)
  lelel kolku placaaaaaaaaam ;(

  si imav problemi na pocetokot so decko mi. srckata bese ubeden deka imam razlog sto placam :$ pa kazi mi sto ti? se mozes da mi kazes? :$
  Ma patetika ziva sum :devil:
   
 14. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  66
  vo pms sum i uzasno se cuvstvuvam,glavobolka,depresija,mi se place,nozete me bolat, jadam blago ko da ne sum videla :( krs za nikade :@ :( :envy: :devil: ;(
   
 15. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  стално ко ке сум во ПМС ми се дујат градите ко блони ми се прат и мн ме болат и мн сум нервозна... стомакот да не зборам... само по скали да се качам на 4-5 скали и одма почнува да ме боли а не да одам негде и само дома и пукам од нерви.... :devil:
   
 16. suzan-33

  suzan-33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  11
  Jas koga sum vo pms se mi smeta se lutam, se raspravam so koj ke stignam, so eden zbor uzasna sum :@ .
  Ponekogas mi stanuva zesko ,pa mi studi,me boli karlicata,mi se jade se i sesto loso mnogu loso se osekam :puke: .
  Seto ova se lucuva izminati dve godini, kako si odat godinite se e poloso :( Pred 30 ta nisto ne sum osekala osven bolki vo jajnicite. A sega nemam nekoi posebni bolki ama drugovo katastrofa.
  Toa e zeni sme i mora da trpime se a i okolinata okolu nas da se prilagodi na nasite promeni.
   
 17. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  Да после 30та година симптомоте се поизразени и подруги..али најлошо нервозата е поголема :worried:
   
 18. zverka

  zverka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  29
  абе какви 30 мене сега уште на 24 ме фаќа лелелеле нервоза ипол :envy:
   
 19. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  85
  Леле јас сум во ПМС и сум во школо, леле немате поима колку ме боли стомак !! :( :(
  лошо ми е .. ама седам во школо за да видам што оцени ќе ми стават !! ;)
   
 20. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.183
  Допаѓања:
  3.169
  дечко ми веќе ме научи мене , чим се караме знае дека сум за време на пмс :D и вика добро не ми викаај еее идиотка :D иначе сум тажна , депресивна многу , се ме боли , понекогаш отсуствувам од школо зошто неможам да ја издржам промајата во школо .. од секаде дувааа амаан !! :@ Смрт ми е кога имам добиено и морам да сум во школоо уффф ...