ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

 1. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.459
  Допаѓања:
  72.834
  Пол:
  Женски
  ПМС (предменструален синдром)

  Освен надуен стомак и гради, многу сум нервозна и многу јадам. А да имам и страшни болки.
   
 2. Mermaid

  Mermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  225
  Зголемени гради

  Негде околу десетти овој добив менструација и како и обично, пред тоа ги имав нормалните ПМС симптоми како на пример зголемени и отечени гради. Сега и покрај тоа што има уште скоро две недели до мојата повторна менструација ја зебележувам истата промена. Дали можеби некој знае зошто? :^)
   
 3. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.403
  ПМС (предменструален синдром)

  јас морам да прашам дали на некој му помогнале кафетин менструал за ПМС или ги користите за болки при менструацијата?

  Најсериозно ме интересира дали има некои апчиња за ПМС затоа што ако уште еднаш се расплачам зошто ми падна ќебето или затоа што не ми успеа тостот ќе се убијам или себе или некој друг.... :^)
   
 4. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.687
  ПМС (предменструален синдром)

  Неделава што доаѓа ќе биде пеколна... :worried:
   
 5. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.049
  Допаѓања:
  5.371
  ПМС (предменструален синдром)

  ^ Ех, се согласувам за ова Вајлд. Јас ова го имам само еднаш искусено и воопшто не сакам да ми се повтори. Кој би рекол дека можам да се претворам во една зае*ана и преемоционална ку*ка :$ :D кога сум во ПМС. Леле, па кои нервози ме пукаа, на сите им се дерев, ни криви ни должни. Градите олкави, ме болат, целата подуена, се ме боли, а па за расположението да не зборам. :tmi: Којзнае како ме трпеле тие околу мене. :D А еве како што викаш, и мене оваа недела ќе ми биде пекол.. :worried:
   
 6. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  ПМС (предменструален синдром)

  И јас сум во ПМС моментално и како чудовиште сум право. Јадам како стока, а се тешам дека апетитот ми се зголемил бидејќи последнава недела конзумирам Вит Ц по 1000 мг дневно :emo: Најмногу ме тера да јадам храна со шеќери и масти. По едно цело чоколадо на ден обавезно и пола кило леб во комбинација со салами, сирења, кечап и знам напати(како што вика еден другар) и кафеав шеќер да си јадам така со лажица :$ Градите ме болат многу - тоа не е ништо ново. Али овој пат некако се осеќам силно вознемирена, а нема некоја посебна причина за тоа. Дури кога пешачам ми се чини како центарот за рамнотежа да ми е пореметен и секој момент ќе се струполам на земја. Ова го доживеал некој или... :worried: :worried: :worried:
   
  На milicka19 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  680
  ПМС (предменструален синдром)

  ^^ Мене не би сакале да ме запознате во овој период :wasntme: Не знам како моите останаа живи овие неколку дена,живи ги изедов луѓето без причина и после ми паѓаше жал што им викав и одев в соба и плачев како дете од 3 години :x :worried: Лошка сум,лошка во ПМС...ми иде да ги касам луѓето :geek: А имам и страшни болки и голеем ЧОКОЛАДЕН апетит кој и онака секогаш го имам,но во овој период е значително зголемен,ќе ги банкротирам моите за чоколада :angel:
   
 8. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.403
  ПМС (предменструален синдром)

  јас мислам од влада треба да им одобрат на сите жени пари за купување чоколада во ПМС :D
  или дома да ни праќаат по еден пакет месечно
  леле замислете милка со лешник, јагода, карамел. Торта со фил од ванила и јагоди одозгора
  сладолед нирвана
  аууууууу
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.872
  Допаѓања:
  54.024
  Пол:
  Женски
  ПМС (предменструален синдром)

  Јас се обидувам да се контролирам. Колку толку, барем да не се истурам кај што не треба. Тогаш сите ми се криви, одам намрштена како цел свет против мене да е и уста не ми се отвора. Па, еден момент се смеам, следниот плачам, потоа вриштам. Дечко ми тогаш е најмирен, се плаши сиромашкиот во овој период од мене и само ме слуша. А јас пак за нешто крив ќе го најдам и ќе си најдам причина да се дерам ако ми се дере. Па после тоа ќе ми помине, па ќе го бацувам и таман ќе си рече уф добро е, ќе најдам нешто што ми смета :x

  Поготово на работа ми е многу тешко во овој период, ама се контролирам некако да не им ги скршам вратчињата :lol:
  А не знам точно во која држава во Америка има закон со кој, доколку жената изврши кривично дело, а била во пмс, се смета како олеснителна околност :)
   
 10. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.403
  ПМС (предменструален синдром)

  ова е добро ;)
  си правиш список и оп сега сум во пмс ајде да почнам да убивам :D :D :D
   
 11. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.490
  Допаѓања:
  9.348
  ПМС (предменструален синдром)

  Ми текна на еден цитат од филмот The Last Song, ме изнасмеа....

  Kid - Mom says it's because she has PMS.
  Father - Do you even know what that means?
  Kid - I'm not a little kid anymore. It means pissed-at-men-syndrome

  :D
   
  На karina8, macysh, Hipica и 7 други им се допаѓа ова.
 12. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  6.720
  Допаѓања:
  45.322
  Пол:
  Женски
  ПМС (предменструален синдром)

  Јас сум буквално како Dr. Jekyll and Mr. Hyde :D Мењавам расположение, и личност тотално. Ми викаат тие сто ме знаат , арно што не сме се запознале додека си во ПМС никогаш не би се дружеле :D :D :D :D
   
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.779
  ПМС (предменструален синдром)

  Жена во ПМС = опасност по живот. Кој не створил?! Додуше мажите имаат ПМС кога нивниот тим не победува, врти сучи, исти сме сите :)

  Сите ги имаме истите синдроми, а градиве ми се - абре да ги сликаш. Не дека се фалам, ама стварно е така :) Воедно и единствен позитивен момент од ПМС-ов.
  Пред да добијам има ден кога ужасно ми пречи ѕвонењето на телефоните на работа.Во тој момент станувам чудовиште кое е сконцентрирано на тие проклети телефони кои ѕвонат и тоа ужасно ми оди на живци. Ми иде да станам и сите телефони да ги искршам. И кога ќе го сфатам фактов, само си се насмевнувам, погледнувам кон календарот и си велам „Ах, еве го - за 3 дена ќе добијам“ И така и се случува :)

  Во Германија во повеќето фирми девојките имаат право на слободен ден за време на ПМС. Да си најдев работа таму не ќе беше лошо. Барем не морам да правам масовно убиство не телефонските апарати :wasntme:
   
 14. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.738
  Допаѓања:
  10.020
  Пол:
  Женски
  ПМС (предменструален синдром)

  Ајде малку да се насмееме и утешиме :)


  PMS:

  ~Pass My Shotgun
  ~Psychotic Mood Shift
  ~Perpetual Munching Spree
  ~Puffy Mid-Section
  ~People Make me Sick
  ~Provide Me with Sweets
  ~Pardon My Sobbing
  ~Pimples May Surface
  ~Pass My Sweatpants
  ~Pissy Mood Syndrome
  ~Plainly; Men Suck
  ~Pack My Stuff
  ~Potential Murder Suspect
  :D :D
   
  На Hipica и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 15. sweetheart10

  sweetheart10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  159
  ПМС (предменструален синдром)

  Моментално имам вакво нешто и ќе ПОЛУДАМ бре :devil: :envy: ]:)
  Нервозна сум, по сите викам, нестрплива, јадам по 846235675236 пати и се сум гладна..Неможам веќе, неможам :o :(
   
 16. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  6.720
  Допаѓања:
  45.322
  Пол:
  Женски
  ПМС (предменструален синдром)

  Potential Murder Suspect :rofl: :rofl: :rofl:
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  ПМС (предменструален синдром)

  Кај мене не е баш толку страшен пмс :D само што многу ми се јаде благо,милка,дорина чоколадо :rofl: не сум пребирлива за благото тој период :D вообичаено преголема нервоза,многу ми се спие,чуствувам замор, ретко се случува стомак да ме боли, па и пред да добијам, глава обавезно ме боли, некогаш неподносливо, но може да се случи и да немам никакви симптоми, а да сум во пмс.
   
 18. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  ПМС (предменструален синдром)

  почнува турата за месецов |( ааах тешна недела е пред мене :!: :lol:

  Него еве неколку вистини за ПМС претставени преку слики :rofl:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  ПМС (предменструален синдром)

  Мене всушност ништо не ми се јаде и насабајле ден два пред да добијам ми се гаде малку онака мислам дека ќе повратам, ама не повраќам, а и нозете наве4ер ме болат, добро и што сум нервозна а после ден два се е подобро... :):)
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.420
  Допаѓања:
  122.104
  ПМС (предменструален синдром)

  Пробав со магнезиум 1000 мг дневно,јок,нема продобрување.Пмс е пмс...точка.