1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    ПМС (предменструален синдром)

    пмс јас во моментов немам ама затоа има другарка ми ..можете да замислите која атмосфера е кога разговараме :D
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.566
    Пол:
    Женски
    леле ама ме дрма моменталнооооооо!!!!!!!!!!!!!!! на врата ќе ставам знак Пази пас уједа!!!
     
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    и јас сум во ПМС ;(
    леле, се испокарав со сите дома ]:)
    мислев дека ке почнам да гагам со се што ке ми дојде до рака :!:
    опасен е овој ПМС :rofl:
     
  4. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    Исто и јас... Се ме нервира, ме иритира, ништо и никого не поднесувам овие денови. Едвај чекам да ми дојде и да заврши. :@
     
  5. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Неподнослива сум и за себе и за сите околу мене кога сум во ПМС, нервозна сум, и најмала ситница може да ме извади од контакт, лесно можам да се расплачам... ужас! А да не зборувам за болките во градите и тежината што ја чувствувам во стомакот :worried:
     
  6. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Хипи јас си мислев сум единствена што пмс има дури и до пред две недели пред да добијам. Не секогаш но знае да ме мавне и до толку порано.Исто како овој месец...ама ај ти барем се смееш, а јас сум тежок депресивец во тие мигови се чувствувам претажно и пре песимистично. :( Ајде иш пмсу еден...ИШ!
     
  7. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Разлика помеѓу жена во ПМС и терорист??? Со теротистот може да се преговара :D :D :D Неможам самата да се поднесам не ми е јасно како преживуваат другите околу мене :|
     
    На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    мене овие ми се омилени :rofl:,

    [​IMG]

    [​IMG]


    инаку во пмс деновите се справувам така што, пијам вода повеќе од вообичаеното, наместо 1.5л вода, во тие денови внесувам 2л, конзумирам мед насабајле, а навечер краставица без зачини, ме спасува.

    секако подобро се чувствувам, помалку подуено и напнато.

    да не се овие неколку трикови ќе бидам како овие на сликата :rofl:
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    епа не сте единствени и јас го добивам 14 пред менструалниот циклус и сум подвижна темпирана бомба. :D
     
  10. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ха ха ха ха ме пресмеа девојко :rofl: :rofl: да си жива и здрава :rofl: А си се препознав на сликата :^)
     
  11. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски

    кои симптоми ги имате 2 недели пред добивање на менструацијата ? (освен смеење и песимизам) ако воопшто ги иматее :) ?
     
  12. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    освен што ми се зголемуват градите други симптоми немам барем не сум приметила а кога ќе почне мала болка во долниот дел на стомакот право за пола саат добивам и почнуват мн јаки болки проследени со гадење и повраќање
     
  13. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Значи kај мене почнувa со главоболка,кој како што ми се доближува времето за идење е се почеста, а и почетно отекување на градите. :hai:
     
  14. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Aхамм,и кај мене е истото само сакав да знам дали и кај други се појавуваат две недели пред добивање на ментруаацијата :) фалааа за одговоритее
     
  15. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    мене стомакот ми е подуен како бремена.а еден ден пред да ми дојде и првиот ден многу ме боли главата по цел ден и цела ноќ,и да се напијам таблета не ми помага :@
     
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Јадам, не дека не јадам и во другите денови, ама тој период сум со еден збор стока. :D
    Плачам, пискам, вриштам, се живо ставам на листа за убивање. Често водам длабоко емотивни разговори, сто пати повеќе љубоморам и кажувам работи во истите разговори кои претходно сум се плашела да ги кажам. Ослабувам до 2 килограми, иако јадам толку многу.
    Друго не ми текнува.
     
  17. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Го обвинувам за сите непогоди во мојов живот.
    Да добивавме менструација од раѓање, ке мислев дека денот кога сум се родила ми бил централен во ПМС-от. |(
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мене ПМС ми почнува една недела пред да добијам. Некогаш и десет дена. И многу ги мразам тие денови. :@
    Премногу сум емотивна (јас и онака сум :D) ама во тие денови ми е многу поизразено. Плачам за ситници, пукам од нервоза за се и сешто и незнам да се контролирам, депресивна сум. Било што може да ме извади од такт.

    Градите ми се зголемуваат и премногу ме болат, стомакот ми е подуен но не ме боли (болките почнуваат веднаш штом ќе добијам), главата толку ме боли што мислам дека ќе ми експлодира во секој момент.

    Јадам премногу, значи премногу. Благо, солено... Не пребирам. :D
    Со еден збор: Кошмар. |(
     
  19. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Треба да добијам деновиве, и сум хорор и за самата себе и за другите околу мене.

    Па колку пати само во текот на денов размислував за смислата на животот, се изнервирав, па се развеселив. Едно време пеев под тушот, и излегов расплакана оти ми текна на нешто. :D Ми се пријаде маслинки, а вчера ужасно многу ме болеше стомакот - никогаш не ме болело така. :o Ми иде на моменти да напишам роман, следниот си викам а зошто па да пишувам.

    Како што е период за поинтензивен друштвен контакт - читај, слободни четири дена - ги збеснав сите околу мене. Најново, на кршење јајца во црква се развикав оти ме избуткаа, и му спискав на еден. Шејм он хим. :?:

    И за крај, еден поздрав со сликава. :D
     

    Прикачени фајлови:

  20. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Мене пмс ми се појавува негде на срдината на циклусот,проследено со подуеност во стомакот,болки во градите,мозолчина за стискање по лицето,менување на расположение на секои 5 мин.А кога сум пред добивање два-три дена немам ништо не чуствувам ништо.И кога ке добијам ретко имам болки во стомакот :)