ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

 1. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.646
  Допаѓања:
  4.509
  ПМС (предменструален синдром)

  пмс јас во моментов немам ама затоа има другарка ми ..можете да замислите која атмосфера е кога разговараме :D
   
 2. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  6.720
  Допаѓања:
  45.322
  Пол:
  Женски
  леле ама ме дрма моменталнооооооо!!!!!!!!!!!!!!! на врата ќе ставам знак Пази пас уједа!!!
   
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.740
  и јас сум во ПМС ;(
  леле, се испокарав со сите дома ]:)
  мислев дека ке почнам да гагам со се што ке ми дојде до рака :!:
  опасен е овој ПМС :rofl:
   
 4. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  21.150
  Пол:
  Женски
  Исто и јас... Се ме нервира, ме иритира, ништо и никого не поднесувам овие денови. Едвај чекам да ми дојде и да заврши. :@
   
 5. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Неподнослива сум и за себе и за сите околу мене кога сум во ПМС, нервозна сум, и најмала ситница може да ме извади од контакт, лесно можам да се расплачам... ужас! А да не зборувам за болките во градите и тежината што ја чувствувам во стомакот :worried:
   
 6. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Хипи јас си мислев сум единствена што пмс има дури и до пред две недели пред да добијам. Не секогаш но знае да ме мавне и до толку порано.Исто како овој месец...ама ај ти барем се смееш, а јас сум тежок депресивец во тие мигови се чувствувам претажно и пре песимистично. :( Ајде иш пмсу еден...ИШ!
   
 7. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Разлика помеѓу жена во ПМС и терорист??? Со теротистот може да се преговара :D :D :D Неможам самата да се поднесам не ми е јасно како преживуваат другите околу мене :|
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  мене овие ми се омилени :rofl:,

  [​IMG]

  [​IMG]


  инаку во пмс деновите се справувам така што, пијам вода повеќе од вообичаеното, наместо 1.5л вода, во тие денови внесувам 2л, конзумирам мед насабајле, а навечер краставица без зачини, ме спасува.

  секако подобро се чувствувам, помалку подуено и напнато.

  да не се овие неколку трикови ќе бидам како овие на сликата :rofl:
   
  На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  епа не сте единствени и јас го добивам 14 пред менструалниот циклус и сум подвижна темпирана бомба. :D
   
 10. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Ха ха ха ха ме пресмеа девојко :rofl: :rofl: да си жива и здрава :rofl: А си се препознав на сликата :^)
   
 11. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.587
  Пол:
  Женски

  кои симптоми ги имате 2 недели пред добивање на менструацијата ? (освен смеење и песимизам) ако воопшто ги иматее :) ?
   
 12. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  443
  освен што ми се зголемуват градите други симптоми немам барем не сум приметила а кога ќе почне мала болка во долниот дел на стомакот право за пола саат добивам и почнуват мн јаки болки проследени со гадење и повраќање
   
 13. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Значи kај мене почнувa со главоболка,кој како што ми се доближува времето за идење е се почеста, а и почетно отекување на градите. :hai:
   
 14. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.587
  Пол:
  Женски
  Aхамм,и кај мене е истото само сакав да знам дали и кај други се појавуваат две недели пред добивање на ментруаацијата :) фалааа за одговоритее
   
 15. anab

  anab Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  55
  мене стомакот ми е подуен како бремена.а еден ден пред да ми дојде и првиот ден многу ме боли главата по цел ден и цела ноќ,и да се напијам таблета не ми помага :@
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  Јадам, не дека не јадам и во другите денови, ама тој период сум со еден збор стока. :D
  Плачам, пискам, вриштам, се живо ставам на листа за убивање. Често водам длабоко емотивни разговори, сто пати повеќе љубоморам и кажувам работи во истите разговори кои претходно сум се плашела да ги кажам. Ослабувам до 2 килограми, иако јадам толку многу.
  Друго не ми текнува.
   
 17. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.880
  Го обвинувам за сите непогоди во мојов живот.
  Да добивавме менструација од раѓање, ке мислев дека денот кога сум се родила ми бил централен во ПМС-от. |(
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.715
  Мене ПМС ми почнува една недела пред да добијам. Некогаш и десет дена. И многу ги мразам тие денови. :@
  Премногу сум емотивна (јас и онака сум :D) ама во тие денови ми е многу поизразено. Плачам за ситници, пукам од нервоза за се и сешто и незнам да се контролирам, депресивна сум. Било што може да ме извади од такт.

  Градите ми се зголемуваат и премногу ме болат, стомакот ми е подуен но не ме боли (болките почнуваат веднаш штом ќе добијам), главата толку ме боли што мислам дека ќе ми експлодира во секој момент.

  Јадам премногу, значи премногу. Благо, солено... Не пребирам. :D
  Со еден збор: Кошмар. |(
   
 19. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.948
  Треба да добијам деновиве, и сум хорор и за самата себе и за другите околу мене.

  Па колку пати само во текот на денов размислував за смислата на животот, се изнервирав, па се развеселив. Едно време пеев под тушот, и излегов расплакана оти ми текна на нешто. :D Ми се пријаде маслинки, а вчера ужасно многу ме болеше стомакот - никогаш не ме болело така. :o Ми иде на моменти да напишам роман, следниот си викам а зошто па да пишувам.

  Како што е период за поинтензивен друштвен контакт - читај, слободни четири дена - ги збеснав сите околу мене. Најново, на кршење јајца во црква се развикав оти ме избуткаа, и му спискав на еден. Шејм он хим. :?:

  И за крај, еден поздрав со сликава. :D
   

  Прикачени фајлови:

 20. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.690
  Мене пмс ми се појавува негде на срдината на циклусот,проследено со подуеност во стомакот,болки во градите,мозолчина за стискање по лицето,менување на расположение на секои 5 мин.А кога сум пред добивање два-три дена немам ништо не чуствувам ништо.И кога ке добијам ретко имам болки во стомакот :)