1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

 1. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Најчесто сум или премногу емотивна,ми треба внимание и љубов, или пак сум :@
   
 2. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Засилени емоции, нагли промени во расположението, преголема емотивност, за секоја ситница можам да се расплачам. И најчесто многу дрдорам, се глупирам, сама не можам да си се поднесам :$ :tmi:
   
 3. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.092
  Пол:
  Женски
  Ете деновиве ме дрма. Денес јадам како протурена. Уште во 8 се разбудив пошо ми се јадеше. Прееска околу 1 ипол се најдов со дечко ми, да седнеме негде на кафица. Во меѓувреме јадев еден француски. Седнавме во ања. Нарачав кафе па ми се пријаде од тие вафлите нивни (а до сега ги немав пробано). Абе лиги ми течат и готово. Нарачав. Го изедов. Дечко ми беше :o . Не ме видел до сега таква. Попосле ми се пријадоа кисели гумени бонбони од оние во Рамстор што одат на мерење. Он почна да ми се смее. Првин и јас се смеев, па почнав да плачам. Баш да плачам. Јас му се налутив. Почнав да му зборувам дека он мене не ме разбира, не ме сака, несака да има односи со мене (да напоменам дека не сме имале 2 недели, некако цело време со обврски сме). Јас сеуште плачам. Он ме убедуваше дека нема врска, ме сака итн.
  Јас се изнервирав и му раскинав. Прво мислеше дека се заебавам, ама јас бев озбилна. Бараше причина, јас му кажав дека не го трпам веќе.
  После пола саат кога ми помина тоа лудилото, му реков дека го сакам и дека неможам да живеам без него. У меѓувреме се испокаравме јако. Он пак остана вака :o :o :o
  Ете таков е мојот ПМС
   
 4. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  Јадам како луда. |(
   
 5. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  До пред нешто повеќе од 1 година имав ПМС во форма на истоштеност пред циклус, подуеност и блага нервоза, али ништо страшно.
  Доживеав голем стрес и после тој стрес почнав да имам многу многу поизразен ПМС кој е проследен со главоболки, неконтролирано јадење (не ми се јаде вистински ,а ми доаѓа да изедам се околу мене ;( ), ми се плаче хистерично, мислите ми се во хаос, секој за нешто ми е крив, страв, огромна нервоза, нетрпение, растревоженост, ќе убијам некој пикиран (не буквално ама знаете како е :) )...се плашам и сама од себе дури поради тоа што го чувствувам. :?:
  Ако во неПМС период некои работи што ме нервираат успешно ги одбегнувам, ги игнорирам или смирено ги решавам, ПМС е период кога лесно можам да излезам од контрола. Не знам каде да побарам помош ама ме плаши ова ПМС-ов да не ме поремети трајно :(
   
 6. irena-10

  irena-10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2010
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  882
  јас конкретно сум во пмс- не сакам ни да го именувам- и секогаш кога сум, па и денеска, збеснувам, буквално. Ми се вртат глупави мисли во главата. Дека дечко ми намено ме избегнува, а при здрав ум и разум кога сум знам што се случува и зошто ни се случува така овој период, и сешто ми поминува низ глава, и нема спас.
   
 7. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.790
  Мојот ПМС е пропратен со огромна желба за јадење и нервоза :roll:
   
 8. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  374
  Jа ПМС не ни приметувам кога имам ( откако ќе ми помине сфаќам до што било моето расположение те.е кога ќе ми дојде црвенава тетка уствари сфаќам дека сум била во ПМС претходните 4 5 дена :fubar: ахам значи добра сум :tmi: Битно е дека некад сфатам ( боље икад него никад :lol: )
  Причина заради која не знам дека сум у ПМС зашто теткава кога и прдне на памет си доаѓа безобразна една ]:) Пред 10 дена исто имав добиено а отприлика пред 15 дена има ПМС ( абе кој што стигне и како сака си прави ) Више не се ни замарам се откажав и ја си правам како што сакам ( мада малце е досадна) ама тоа ми е трпи и ќути!
  Еве на пр. вчера ми дојде а претходните 5 дена прво се скарав со дечко ми, па имавме секс, па пак се карав па после ми се спиеше цело време ( значи кој знае колку време си немав легнато во 10 и станував во 10...е сега и то чудо бидна ) Добро беше зашто видов бел ден ^_^ :rofl: среќа времето се погоди викендов најубаво :clap: Еее после откако се наспав, почнав да јадам све живо и диво и мир на бев не се карав со никого...откако изедов све пак почнав да се карам и емоции да ми удараат во глава а:clap: Е да и сонував скоро секој ден реални сонови.И вчера ми дојде и сега имам несоница :^) Чувај боже...( ако ме сфати некој супер ако не пак супер...а не е ни страшно пошто ни ја не се сфаќам ) Ете така ви ја опишав у кратки црти последнава недела!

  П.с. Со закон да се забрани менструцијата! (требаше со болд и огромен фонт може кога ќе е потенцирано ќе го усвојат законов ама ме мрзеше веќе напишав )Ете обично и не пишувам толку пошто ме мрзи ама еве сега постПМС не ме мрзи па си се распишав.... :x :hai:
  .
   
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.739
  momentalno sum vo PMS :lol:

  me trese, se smeam ko da mi fali nesto :lol: (пијам по 2 б6 3 пати дневно не помага)
  се ме чеша, се ми смета, со сите се карам
  имам НЕВЕРОЈАТНА сила и храброст за се, и згора на се сум и хиперактивна
  (гледам да не бидам дома, да не им создадам на моите нервози)
  ме болат градите, ме болат јајниците
  немам контрола колку благо јадам(чоколадциња, сладоледи)
  i nemam vlakna na jazikot :lol: :rofl:
   
 10. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  863
  ми се јаде ненормално многу тогаш сум во депресија градите ме болат и мускулите на нозете и под пазувите :$ :$
   
 11. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  536
  Многу сум нервозна , јадам како луда и имам неподносливи болки во долниот дел на стомакот и половината :devil:
   
 12. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Исто како и на сите и на мене ми е терсене тие денови |(
  Откако ги прочитав статите на фемина за ПМС и менструација се ми е полесно :D
  Значи ако ги следите тие работи нема ни да осетите :)
  Инаку еве линк:
  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%BD%D0%BE/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC-%D0%BF%D0%BC%D1%81

  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 1%98%D0%B0

  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 1%82%D0%B0
   
 13. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Леле, гарант сум пишала на темава, ама да се олеснам пак. Сега сум моментално во ПМС. Имам испади ама не многу повеќе од нормално :lol: , некоја благо поголема нервоза. Како и да е, тоа не ме потресува толку колку физичките симптоми, а особено подуеност и болка на градите :worried: Мн ми е мачно. Негде прочитав дека калциум помагал за намалување на подуеноста и болките, па планирам да пробам. Друго, кога ми почнува ПМС имам мачнини и ми се гади, а брзо пред да добијам ми се отвара апетит дури јадам и благо (а вообичаено, освен ако не ми падне шеќер, немам некоја потреба). Јадам три пати позачинето од вообичаено и обавезно храна што во другиот период не можам да ја поднесам :tmi: Болки во стомакот недела-недела ипол пред добивање ми се стандард, за целосно да ме исцедат првиот ден кога ќе добијам. Инаку ПМС-от ми трае 10-14 дена од кои последните 2-3 ми иде да си ги откорнам градите ;( како сега!!!!!
   
 14. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.548
  Јадам како свиња :lol: Мразам кога сум во ПМС еве баш сега сум во ПМС и празам се околу мене па и самата себе си се мразам :@
   
 15. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.597
  Пол:
  Женски
  све ме нервира се карам со кој стигнам, се лутам и плачам за скоро све ..
  ме боли и стомак и кичма и главаа... :@ :@
   
 16. crnobelisvet

  crnobelisvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  6
  Site se ;uvstvuvame taka...samo se karam so site,se nerviram bez potreba,mnogu mi se jade[osobeno blago]
  mi izleguvaat mozolchinja i uste povekje izbuvnuvam[podobro toj period nikoj da ne e vo moja blizina!] :)
   
 17. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.716
  Овојпат имам ПМС многу порано од вообичаено, што значи дека ќе ме држи најмалку две недели. Подуена сум, нервозна и многу јадам. Катастрофа. :doh:
   
 18. mamita

  mamita Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Кога сум во ПМС сум како темпирана бомба.Ужас
   
 19. Denna

  Denna Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  87
  страшно :swear: вол да изедеш,малку е! |(
   
 20. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.410
  Пол:
  Женски
  Минатиот месец демонстративно му раскинав на дечко ми затоа што не сакаше да оди еден спрат подоле и да ми ги земе еклерите што ги нарачав :D .
  Му се развикав, му кажав дека е ѓубре што не ме почитува, не ме слуша и не сакам више да го видам, се расплакав и му раскинав. Додека он уште пробуваше да разбере што се случува со мене јас си легнав во 21.00 и станав во 4 сабајле. И сето ова се случуваше кај него дома, е ајде сега некој нека најде логика во ова. :D