1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ПМС (Предменструален синдром)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srnicka24, 22 февруари 2010.

  1. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    ПМС (Предменструален синдром) :D не си ти крива ... лоша ти била тетката :D а богами и мојава денес се нешто ме нервира... среќа што нема никој до мене инаку ќе си го добие :D
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.713
    Допаѓања:
    150.525
    Ќе се преживее ли бре?!
    Се напукав со магнезиум и б12,нека ми писне само! |(

    Оддамна не сум имала толку тежок пмс...ми збоктиса и од настинките и ова ѓубре...ах ќерата.
    Ќе почнам да јадам живи мажи чувствувам,татко ми пред малце ја окрка и мангупски ми се сврте и ми рече,ти имаш пмс изгледа,ај не ме замарај,сум осетил јас,мислиш не! :D
     
    На slatkichKa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Овој месец беше страшно! Ваков ПМС одамна не сум доживеала. Си плачев, си плачев зошто немав дома Нутела, ниту пак некој сакаше да ми купи а имав направено палачинки. И така од нервоза скршив две-три чаши и ја претепав перницата. Чудно, чудно :rofl: Што треба да трпиме, па и тие околу нас :)
     
  4. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јас сум си многу фина кога сум во Пмс, но препорачливо е да бидете што е можно понастрана зошто касам.

    Ете и Петко знае и он има Пмс секој месец, си се караме т.е. јас се карам а он ме гледа и мора :!: и он да се кара, ако молчи знае веднаш ќе почнам „ти не ме слушаш, ти не ме сакаш, каков вереник си ти, ти си идиот, јас незнам како можеш така, па стварно си безобразен...Што си ги фрлил таму чорапите скоте еден невоспитан, срам да ти е, јас што сум ти на тебе? “ и почнувам да плачам и сум досадна.
    Како ЦД на рипит кога е, се едно исто.
    И кога ќе завршам со цмиздрењето следува лигавење „Петкоооооо знаеш што? Ми се јадееееее, ама знаеш што? 7ца или МекДоналдс, ќе идеме? А? Ама Петкоооооо па ајдееееееее те мооолааам, како јас се те слушам :angel: :wasntme: ...“
    И ако каже „не“, пак од почеток почнувам да се карам.

    Вака си се караме, а он веќе си знае ако плачам треба да ме теши, ако викам и тој да вика, ако почнам да тепам нека бега.
    Стварно сум многу лоша тогаш, се ме нервира и ако на нешто/некој не му најдам маана кога сум во Пмс тогаш тоа мора да е совршено 100%.
     
  5. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Недај боже да ми се приближи некој во овој период. Ќе си го добие на велико богами :)

    Инаку моите симптоми се:

    кршење (за среќа полесни и безвредни работи), врескање, плачење.
    Во тој период по можност подалеку сешто е убиствено како цигари, алкохол, за благо да не правиме муабет :!:
    Самоубиствени нагони во огромен број. И ми недостига уште една потреба за која несакам да зборувам :lol:
    Не, не е на арно |( Во тој период психијатар мислам дека донекаде ќе ми заврши работа :)
     
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.805
    Допаѓања:
    38.210
    Пол:
    Женски
    Јас коси скубам за чипс во ПМС.И сега исто.Одамна не сум имала вакви болки мислам ми растат двете испакнатини.Се карав со татко ми додуша секогаш се карам ама сега и јас се инаетам и тој се инаети и така си тераме како и двајцата да ќе добиеме.Една недела еј ме мачи...добивам нагони да задавам некој од нервоза и шо е најжално дечко ми само ме разбира,а дома не им е познат тој поим.
    Заклучок:Кога жената е во ПМС може да изврши и убиство и никој не смее да и писне :!: :D
     
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Аха да, трагично е. Тогаш сите ме мразат, сите ме искористуваат и сите ми грешат. Спомнав ли дека тоа е во периодов ?? :D

    Значи промени во расположение, ооооо колку ги мразам. Не знам како е можно да се толку изразени, буквално сум способна за еден час да променам 10 расположенија. А плус пијам и Диане35, наводно ги смирувале симптомите на ПМС. Којзнае што ќе се случи ако не ги пијам. :rofl:

    И мислам дека треба да се отворат некои клиники/лудници, во кои ние жените би биле изолирани таму за времетраење на ПМС. Си одиш фино лепо таму, те сместуваат во соба со бели ѕидови обложени со душек, плачеш, врискаш и јадеш колку сакаш и по 5 дена кога белите ѕидови ќе станат црвени, си одиш дома. Совршено, нели ?? 8)
     
  8. Mora

    Mora Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    ПМС.....уф.. да речеме дека сум без гајлиња само една недела во месецот. Пошто мене симптомите ми почнуваат две недели пред периодот, ми останува само таа една недела отпосле XD
    Емотивно и психолошки за среќа немам некои драстични промени, обично некој ден пред да добијам сум почувствителна и зголемен апетит. Но, болки......неподносливо. Тоа почна пред 5-6 години, сега сум 23. Две недели пред да добијам ми се менува Пх вредноста во вагината (ова ми го објасни доктор) и се мачам со инфекции и слично. Недела пред да добијам градите ми стануваат лубеници и не можам да се пипнам. Почнуваат болки во стомак, грб нозе....Е, кога ќе добијам...Парализа од половината надолу. Невозможно. Никакво апче, никаков чај, ма ништо не помага, и не можам да зборувам со никого, и не сакам никој да ме чепка.
    Неколку пати имам завршено на брза помош од енормни болки, на инекции и инфузија.
    Среќа го нема психолошкото пореметување, инаку ноќна мора скрос :)))
     
  9. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    значи од плачење може за две секунди да се смејам-КАКО ЛУДА...немам болки (одвен минатитот месец кога завршив на хитна со инекција (кетонал фаљда) никогаш не сум имала потреба ни од таблети ни инекци ама минатиот месец е богами се полудев

    и уште нешто ако видете дека јадам чоколадо како луда-знајте дека е периодот
     
  10. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    тоа е мојот моментален период :devil:
    абе како свиња ненаситна сум :D
    ништо не ми се прави,можам цел ден да седам и да гледам во една точка и ич да не ми биде гајле за никого,порано мајка ми си го добиваше дебелиот крај од овој период,ама сеа ми е тука тој и некако полесно ми е пошто е веќе навикнат !
    ама ајде веќе и пмс и се у пм, ах жени :(
     
  11. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Обично сум мирна не праам некои посериозни проблеми :D ама затоа се ме тера на плачење,ми иде секогаш некого да истепам(иако не го применувам методов за среќа),и у последно време ми се јаде како свињче некое незаситно сум.мислам дека 3 кила се дебелеам! ааххх како ќе с издржи,мислам дека коа иам ја добиено како цела куќа да има! :lol:
     
  12. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Јас имам огромна промена во расположението, покенкава сум, се` ме иритира и си барам `рчки. Се` би дала да не е така, ама заради физичките „проблеми“ во тој период нема нешто што не ми моча по нервен систем.

    Едвај седнувам бидејќи половината ме кине како стара баба да сум, за јајниците да не правам муабет, градите ми доаѓа да ги исечам со сатар.
     
  13. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Менструација

    Дечки можеби има веќе поставено вакво прашање но ајде да си прашам јас... како се однесувате кога имате предменструален синдром ? јас искрено неколку дена пред да ми дојде се однесувам ко ненормална никој не можам да трпам...
     
  14. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Менструација

    Јас ни сама себе некогаш не можам да се поднесам, така да, се е нормално :lol:

    Иначе, некогаш многу на јадење ме тепа, некогаш на плачење, некогаш на нетрпеливост и нервоза .... Па на благо многу, на спиење многу, секој месец различно, така да, што и да е, во пмс, се третира како нормално :tmi: :rofl:
     
  15. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Менструација

    Немам болки , ама многу сум изнервирана , јадам благо и напнувам . :D Затоа подалеку од мене хахах |(
     
  16. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    Менструација

    во таа нервна фаза сум :devil:
    градите ме болат,јадак ко ненормална и се ми смета... овие денови ќе се дружиме со проклетата
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Менструација

    За нервоза во пмс пијте магнезиум, многу помага :)
     
  18. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Ме болат градите, имам променливо расположение, плачам без причина, јадам премногу (поготово благо), може и да се случи да се за'рчкам со некој.
     
  19. LyckliG

    LyckliG Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    34
    Да, магнезиум помага многу, ама за болките (бидејќи ги регулира течностите во организмот).
    Меѓутоа расположението.. нема спас хаха
     
  20. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Еве баш сега сме, и градите ми се отечени, ме болат страшно, стомакот ме боле многу, градите ме болат веќе 3 4 дена значи денес или утре ќе ми дојде.