Палење на Македонското знаме

Дискусија во 'Политика и настани' започната од angel92, 24 ноември 2011.

 1. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729

  Треба да си животно за да запалиш македонско знаме или било кое друго знаме. Јас тврдам дека нешто крваво се спрема против нас. Кој е вашиот став?
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.770
  Допаѓања:
  108.562
  Не знам зошто и имаме воопшто високи очекувања од народ кој де факто не мрази.
  Освен да плукнеш и да си ја кренеш главата,јас не гледам и друг избор.
  Простор за соживот нема,дали биле тие на Косово или на месечината по избор,зошто стварно е сеедно.
  Зошто е тоа така?!
  Зошто ние патиме од синдром на жртва и одиме по теорија,наведната глава,сабја не ја сече,па ќути си трај си,ќе живееме како така,а тие ни ја научиле психологијата,колку понасилни се,толку повеќе добиваат. Така што,утре и на плоштад да го запалат,нас све исто ќе ни биде.
  Не ширам говор на омраза,мислам...зошто би ширела,кога овој е фактот,така?! Е сега ако не се сака да се биде слушнат,тоа е друг муабет.
  Од луѓе кои се племе,без култура,не можам да очекувам ништо. Кога одат на спортски настан за да шират вакви транспаренти,што повеќе да кажам?! Ниту спортот не е културен начин на мерење сили повеќе,а дури не се ни работи за натпревар во кој е вклучен наш тим.Гнаси.
  Не дека нема исклучоци,еве капа им симнувам и рака им љубам...ама за жал,ИСКЛУЧОЦИ. Дури и нивните тн интелектуалци се залагаат за нивните нереални интереси.
   
  На esperanca, lolita97, Acerola и 11 други им се допаѓа ова.
 3. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Како што кажа Лилит ние трпиме и ќутиме за се она што ни го прават нас. Премногу им дозволивме и сега ќе не вртат како сакаат многу нормално. На пример мене лично би ми било страв да се карам со албанец/албанка зашто сум сигурна дека утре ќе ми се појави со сите браќа сестри братучеди и другари :x
  Тие си планираат да ни ги земат Струга, Дебар,Тетово и да направат така наречена Голема Албанија каде што ќе спаѓаат Албанија, Косово и Струга, Дебар и Тетово. И ќе успеат во тоа како што успеаа да го направат Косово држава. Да не се замарам со вакви глупости уште сега, но јас лично би ги исфрлила од државава. ]:)
   
 4. Masnoli01

  Masnoli01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  217
  Дека се спрема нешто .....аман бре луѓе зарем сега ви стана јасно мајку му? Па што мислите зашто не сме во НАТО? Зашто иаме ВЕТО!? Зашто Албанските структури притискаат за промена за името за побрз влез демек во унијатааа? -Затоа што знаат дека нема да попуштиме за името и да напраават војна, затоа што тие не се учени да живеат во земји каде што има закон ред и лкаде што треба легално да работат и да плаѓаат даноци без шверцување, без сива и црна економија...нив не им одговара НАТО од овие причини како и од причина дека со влез во НАТО на секоја држава и се гарантира територијалниот интегритет и менување граници.....е затоа тие викаат МОРА ДА СЕ РЕШИ ИМЕТО....оти знаат дека нема и ќе напраат војна од тоа.... и ќе си го добијат тоа што некои болни умови го зацртале...ГОЛЕМА АЛБАНИЈА. Тие си се обединети бре и викаат АЛБАНИЈА Е ТАМУ КАДЕ ШТО СЕ АЛБАНЦИТЕ не како нас МАКЕДОНИЈА Е ТУКА НА БАЛКАНОТ МАЛО ПАРЧЕ ЗЕМЈА НА СРЕДИНА У СРЦЕТО НА БАЛКАНОТ..САМО ТУКА, .....ние сме за у топ....барем за прашања од национален интерес да се обединевме....НЕ БРЕЕ до толку е посадена омраза меѓу нас како што рече една форумџика на друга тема...ФЕНОМЕНИ СМЕ ВО ЦЕЛ СВЕТ...САМИ СЕБЕ НЕ СЕ САКАМЕ. Ете зашто све ова.
  И од друга страна јас би се запрашала следно: Зашто бре сите не не сакаат? Зашто ни Бугари ни Срби ни Грци ни Албанци.....е тоа никако неможам да го одгатнам ама изгледа и ние не сме китки за на уво...па да му се невиди векови поминаа ние уште кукаме како ни се праат неправди а никако да побараме дали и каде ние имаме згрешено....а имаме во тоа сум сигурна.
  Ете така... палењето на знамето е само гласник на тоа што следи...а тоа е ПАЛЕЊЕТО НА ДРЖАВАТА.
   
  На esperanca, interesna и FBI им се допаѓа ова.
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.839
  Допаѓања:
  75.799
  Пол:
  Женски
  Што друго да кажам освен ДИВЈАЦИ. Срамота. Па толку ми е глупаво тоа палење на знамиња , го запалил и сега ајде сите ракоплескале. Многу `паметно` направил. Простаци невидени.Туку Европа нигде ја нема сега. А ние нешто да направиме одмаа ке се јават , нема НАТО , нема ЕУ!!!Ако ако нека ги примаат овие дивјациве во Европа и Америка па нека им се качат на глава! :envy:
   
 6. papilona

  papilona Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  141
  Не потпаѓајте под вакви провокации. Немаат никакво значење, тоа го прави само една косовска багра и ништа више. 8) МАКЕДОНИЈА Е ВЕЧНА.
  Е само МНР треба да реагира, да се фатат овие поединци и да им се додели трајна забрана за влез во Македонија. Како непожелен националистички шљам. Толку.
   
 7. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.262
 8. papilona

  papilona Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  141
  Наместо да ги казнат нашиве фудбал ќе играат Ц Ц Ц :fubar:
   
 9. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  100
  Треба да се казнат и навивачите и клубот. На што личи ова да се палат знамиња во кој век живееме, а и од овие нашиве *** не бива. Така ќе го плукаат Македончето до крајот ..
   
 10. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729
  Напишаа дека се извинале од Косово за палењето и наводно ги барале сторителите.
   
 11. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  абе живи бруки коа видов не можев да се начудам,ама и не се очекува нишо добро од луге као нив косовари они се диво племе никакво , :envy: :@ :puke:
   
 12. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  292
  ако бе пак нашите нека има дават право како да се македонци пак нашиве нека судат против Македонец во корист на Алебанец-ради мир и слога де демек нели мањина се....мореее утре кога ке ви седне на фотелија преседател Албанец дури тогај ке се разбудите и ке видете до кај отишла оваа Македонија...да не е жално било би смешно
   
 13. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Јас пак колку што знам провокацијата дошла од страната на македонците.
  На утакмицата во Прилеп која била пред оваа во Косово, македонците започнале да ги нарекуваат фудбалерите со погрдни имиња, Шиптари, ги пцуеле, навредувале. Следнава утакмица која била во Косово, навивачите на косово им вратиле на македонциве со тоа што го запалиле македонското знаме.
  Секако не ја бранам ниту едната ниту другата страна, според мене и двете страни се криви: нашиве поради тоа што започнале, а другиве што продолжиле.
  И сега да видиме како и до каде ќе догура оваа караница, која недајбоже може да прерасне и во војна, токму поради недозреани млади копиљаци :tmi: - што всушност оние кои ја започнале оваа збрка биле тоа - млади дечишта, недозреани со пренадуен лажен патриотизам пренесен од тато, дедо и чукање во гради, дечишта кои немаат појма што всушност е војната, мислат така е лесно: искочи-распукај се-и крај, како игрицине што ги играат, па ајде се силат: „Сакате ВОЈНА? Нема проблем, ќе ве скинеме!“ и сл. изјави.

  Зашто како и да е, ова е пријателски натпревар, пријателска игра, а во спортот како што сите знаеме не смее да се меша политика, национални напади и сл.
  Гледано од таа страна, самите клубови не се виновни и ние и они имале цел да одиграат фина игра, вината е во навивачите. :!:

  Како и да е, подобро е сите страсти (од двете страни) да стивнат, да не се чукаме по гради дека сме спремни на војна, дека имаме сила да им се спротивставиме (безразлика и од двете страни), дека ќе ги скинеме и спречиме во навредувањето.

  Нашата држава и Косово, исто како и со Грција, отсекогаш не се поднесувале органски, а и тешко тоа да биде - најмалку по пат на војна и убивања. :!:
  Замислете се, што ќе реши тоа?
  Ќе му утепаш брат, ќе му силуваш сестра и ќе му осакатиш родители... и? Што после?
  Тој исто ќе ти врати, може и со поголема мера и така во недоглед.
  Омразата се’ повеќе ќе расте, желбата за омраза двојно.

  Мислам 21 век сме, не сме првобитни дивјаци па решенијата да ги донесуваме со крвополевање. :!:
   
  На unhappyy, Fantazy и Rose96 им се допаѓа ова.
 14. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.445
  Допаѓања:
  1.519
  Пол:
  Женски
 15. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.344
  Допаѓања:
  18.353
  Пол:
  Женски
  Не може да не се меша политика во темава, кога гарант во настанов баш таа има замешано најмногу прсти. Не се дешава вакво нешто прв пат.

  Мислам дека тука веќе не ни станува збор за меѓуетничка нетрпеливост, повеќе станува збор за политики и територијални претензии. И едните и другите да бевме малцинство во некоја друга земја каде што во вистинска смисла на зборот владее ред и закон, па бетер од братчиња ќе бевме...

  А тоа дека Македонците почнале први мижи Асан да ти баам. И да било така, на која утакмица нема вреѓање и пцуење, ама палење на знаме е веќе сериозна работа. Lame excuse кога веќе нема како да ги оправдаат.
   
  На antilla му/ѝ се допаѓа ова.
 16. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.758
  Многу ме изнервира со овој настан, нашите албанци кои преку форуми и пораки на нашите веб страни изнапишаа триста вулгарни зборови и фрази како ние тоа го заслужуваме...бла...бла...бла....клевети и навреди.
  Срамота. Доволен показател за нивната не/култура!!!!
   
 17. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Да, туку мислата ми беше дека во спортските натреаври не смее да се меша политиката, токму поради оваа причина, зашто вакви резултати ќе се појават.
  Туку ние си ги браниме нашите, они нивните, па и во македонија едните медиуми вака - другите така. Е сега работава на кој да веруваш.
  Да, палењето знаме е огромна, сериозна и страшна работа, ама сигурно не е произлезена од ништо. Мислиш се течело подмачкано, сите ангелчиња никој ништо не прави, и оп! така им текнало на овие: „Ај сеа ќе им го палиме знамето бе!“.
  Не знам ни јас, ни ти ни кој било друг (освен фудбалерите) што се’ се случило. Може навистина ги пцуеле, може не. Може им направиле нешто повеќе, а никој не знае, може не.
   
  На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.344
  Допаѓања:
  18.353
  Пол:
  Женски
  Па и јас во потполност се согласувам дека не треба ама такво време дојде за жал, неизбежно е ...
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Не се сложувам со болдираниот дел од причина што ако земеме дека се најбројни во Швајцарија и Германија кои се меѓу најсредените држави во поглед на редот и законите, тогаш заклучокот е дека ние очигледно не знаеме како да поставиме цврст ред што ќе мора да го почитуваат. Ако веќе се ставиме во позиција на противници, мислам на Македонци- Албанци, само ќе кажам дека ниту еден противник не е толку силен колку што е другиот слаб, а Македонија дефинитивно не знае како со цврста рака да ги стави во ред.
   
 20. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.597
  А што демек и ние не го правиме истото?
  Секој си влече своја страна и тоа е факт.. и ние ехеее колку често пцуеме, вреѓаме, па и палиме знамиња..