1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Палење на Македонското знаме

Дискусија во 'Политика и настани' започната од angel92, 24 ноември 2011.

  1. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
  2. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Не сакав да коментирам, ама ова ми го привлече вниманието.
    Кога ние сме палиле албански знамиња? Кога? Потсети не’.
     
  3. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Кај што има сила нема правдина! Така некогаш се викало- богами со право се вика и сега!
    Изиграваат “Џекови“ затоа што ние така сме дозволиле! Ние сме овците у случајов- а дури има овци, се стриже. Ова до сега што се случи- ако е и малку ни е-изгледа. Памет да не ни доаѓало! Па и овие политичариве во државава....од прв- до последен, продадени души!

    За се’ ние мижиме, се’ ние ќе проголтаме...и после ќе кажуваме дека си го цениме идентитетот. Мижиме пред ова малцинство кое ни го плука идентитетот во сопствената држава.....стварно сме мизерија!

    И баш се сложувам дека ништо не е случајно.....ни ветото, ни името. А веќе и Ахмети најави можни немири, под кои подразбира и граѓански војни.

    Палење знаме...ах, да сум јас таа која одлучува во државава :devil:
     
    На esperanca и JuLleE им се допаѓа ова.
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.282
    Не што го палеа само знамето, ами и истрели имаше. Не дај да те погоди некој куршум. Со страв поминав од таму. Не може човек од факултет безбедно да си оди.
    Во своја држава!
    Страшно сум изреволтирана. Срамота е ова, се им се дозволи.

    Да ти е страв да одиш по улица во своја држава.
    Го славеле денот на албанското знаме.
    Со пушки и пиштоли, како од планина да се!
    Срамота! Браво за власта!
    Забрането е да се пука на прослави.
    Каде е сега Гордана, или отишла брковите да си ги депелира?

    едит: За палење знаме луѓето војувале, ова се сметало како причина за војна, а ние раци шлакаме!
     
    На esperanca, interesna и FBI им се допаѓа ова.
  5. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски

    И мене мислењево ме натера да прогуглам малку, зашто зборови не се доволни докази па и сакав лично јас да разгледам што-како било.
    Поприлично, кога пишав палење знаме, Гугл беше преплавен од информации за македонското знаме, но успеав да најдам некои информации за спротивни случки, кога македонците оштетувале, кинеле или палеле албански знамиња:
    http://daily.mk/Alsat/osuden-chinot-na-palenje-na-albanskoto-zname/522623
    http://daily.mk/cluster3/118853cbd8...522270/osudenchinotnapalenjenaalbanskotozname
    http://daily.mk/Alsat/incident-na-natprevarot-rabotnichki-lirija/521012

    Инаку не сакам да ме сфатите погрешно, не ги бранам албанците што го направиле ова ни најмалку (не сакам да бидам сватена погрешно како да сум од нивна страна), туку сакам да укажам на пристрасноста на секој човек (што е нормално) кон својата нација. Македонците велат они се криви, тие велат ние сме криви.
    50:50.
    Ние А, они На!

    Него...
    Зошто да се правиме ангелчиња, кога не сме?
    Зошто да се правиме дека ние никогаш ништо такво слично не сме направиле кога не е вистина?


    И овие реченици (прашања) ги ставам во множина не поради тоа што сите македонци се такви, воопшто не. Зборам за е одредена група индивидуи кои незадоволствата ги искажуваат јавно и навредливо - чие мото е она, знаете: Чиста Македонија.
     
    На Hipica и Dgirlll им се допаѓа ова.
  6. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    ^^Секси, не зборуваме баш за застапеност на инциденти од споствена страна. Мислам....не е ова прв пат да се заљпали ни македонски, ни албанско знаме. ПОентата е во тоа што тоа се прави на домашна територија, пред очите на пошироката јавност. Да го направи ова некој македонец во Косово....баш ме интересира уште колку време ќе остане жив :^)
     
  7. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ако бе, нека палат. Уште малку и нас и црквите ке почнат да ги палат. (Иако досега веќе и имаше такви случаи.)
    Ако...кога се` владеачко кај нас и позиција и опозиција се плачипички и газолижачи. Да не се кренаа да се побунат? Не.
    „Праќаме апел до селекторот да го осуди непријатниот чин.“
    И што ако селекторот го осуди тоа? Што ке постигне еден селектор кој ке МОРА да го осуди истото чисто за да не откачи? И тој е со нив и нему му одговара палењето, да не се лажеме. А тоа што ке мора да промрмори 2-3 збора како тоа демек не е убаво, нема да смени ама баш ништо.
    Ова слепило само кај нас го има, пред очи да ни палат знаме а да им ќутиме и за два дена на сред Македонски градови да шират нивни знамиња за да си слават свој „малцински“ празник. Демек Македонците во Албанија добиле шанса да си го прослават денот на независноста. К*р добиле.
    Ама тоа е. Самовозвишувачко, неандерталско племе од зад планина кое ни ц нема од цивилизација во судир со плачипички е најлошата можна комбинација.
    Алал да ни е.
     
  8. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Епа да, и тоа си во право ФБИ.
    Дали е до страв, срам, лижи газ што нема реакција, навистина и јас не знам.
    Туку не може да помине не казнето ова, ќе има голем револт - најмалку од самиот народ. А народот е самата маса на државата, основата нели.
    Ама и што дека, ако надлежните пак си премижат на случајов, и тоа може да се случи... |(
     
  9. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Море не знамето нивно ми иде сите џамии да ги запалам за некој празник кога се полни :devil: :devil: . Море со се властите наши. Го признавме Косово и ако ни е. Друго не очекував од нив искрено, од секогаш сум имала долно мислење за нив. Настанот крајно ме изреволтира.
     
  10. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Ех бре луѓе...

    Што очекувате, за кого народот да излезе да се бори? За што? За утре тие да бидат амнестирани?

    Го разбирам и народов до негде, не е дека не го разбирам. Го боли, затоа плаче по форуми, и мене срцето ми плаче верувајте затоа што заради таа никаква политика во Македонија јас лично сум се откажала од многу работи, барајќи си спас за подобро утре.

    Но нема сила, мотивација, а боли кога читаме нешто вакво, е боли. И затоа само ќе седиме зад форуми, потпишани како Спаркс, Митра, Петра и нема да излеземе надвор. Затоа и по портали виртуелни војни се креваат а во живо ништо од тоа.
     
    На esperanca и JuLleE им се допаѓа ова.
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ова не е ни од утакмицата во Прилеп испровоцирано, ова се случува долго време. Поставив во една тема линкови како пејат Македонско девојче курва гољема, Тоше Педер, итн. И не ми е ништо чудно, затоа што и ние пееме против нив, и тоа континуирано се случува. Не се нервирам, зашто искрено, тоа е јасен показател дека меѓу нас нема соживот, и нема ниту да има барем во блиска иднина, и како такво го прифаќам и се согласувам. Не ги сакам Албанците, и нема да глумам либерте ниту по оваа тема ниту по било која друга поврзана со нив. Едноставно, не ги сакам во мојата околина, и се држам понастрана од нив.
     
    На DAngel, vendiii, enca.69 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Уште едно знаме е запалено пред Скендербег денес.

    А во Тетово се цртал графит карта на голема Албанија, ама уништен е.

    http://www.kurir.mk/republika/opstini/5 ... a-Albanija
     
  13. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    И на сред Скопје да се запали знамето,никому ништо.Нашиве ќе го осудат актот а господата албанци ќе се направат наудрени и нема ни да го прокоментираат,и ќе бидат недостапни за коментар.
    И цркви палеа,рушеа кај ќе стигнат и....добија пензии за тоа.
    Уживаат такви права и привилегии што никој никаде во светот ги нема и прават што им се сака.Им се може.
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Прво,пред да плукате на владата,размислете. Владата знае дека тие диви чопори(не се Албанци,пошо во Албанија не ги сакаат) се под заштита на Америка,беа и во 2001,да не беа до денес ќе ги немаше и немаат друг избор освен да пробуваат да ги смират. Второ,се надевам дека нивно знаме ќе биде запалено на наш плоштад,дури и да се случи вистинско примирје,мерак ми е да го видам тоа,најискрено,пошто пун сум со гнев од овие го*на. Се котат меѓу роднини тука,со цел да бидат што повеќе,затоа се толку грди и одвратни. Зашто мислите дека ГО УБИЈА екс претседателот Борис Трајковски? Имам неколку познаници од албанска националност што навистина би ги нарекол албанци,и воедно мои другари,што и самите викаат дека 90 посто од нив сеуште живеат во 17ти век. Ќе трпи македончето,но не уште многу. Само се надевам дека нема Америка и нас да не претстави како терористи и да не убијат без причина,како што тоа се случуваше во Либија. Со такви гнаси никогаш нема да имаме соживот.
    П.С:Се извинувам ако е навредлив постот,слободно може да биде избришан од модератор.
     
    На Hipica, Offspring, FBI и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Факт е дека ваквото нешто не е поттикнато од вчера.. завчера од пред некој месец и слично ...
    Се ова е собирано и собирано со години наназад . Па луѓе имавме војна со тој народ и после војната можеме да веруваме дека и двете страни ги закопаа секирите ?
    Па секако дека не ...

    Друго де факто е дека во ваквото нешто поголем удел има и самата власт (без разлика дал сдсм или вмро ... Зборам за луѓето кои се наоѓаат на врвот на пирамидата) .

    Би сакала да дадам мое мислење зашто е дојдено до ваква ситуација . Ама претходно би сакала да ги разграничам Косоварите од самите Албанци иако си се нарекуваат Албанци сепак де факто е дека си има разлика...

    Првин уште кога се дојдени косоварите во Македонија нив не им беше дадено (да не претерам) ама никакво право. Значи не учеа на свој мајчин јазик, ретко од нив кој завршуваше факултет, ретко кој ке собереше храброст да влезе во политички води. Факт е дека не беа признаени :!: сите кон нив гледаа со омаловажување и еден куп предрасуди ....

    Е сега тркалото се заврте ... Си бараат се што не им беше дадено , па дури и тоа што не е нивно ...
    За сите овие години во нив се “негувал„ тој бес и национална омраза ... (па логично е ) ...

    Моментот за преминување на границата пак некако го гледам кај властите ... Во ред е да им се даде право на живот(да речам) во земјава , ама и се што ке посакаат ??? Ама и втор јазик во мак да биде задолжително албански ??? Ама и покрај сонцето наше да има и орел ????
    Ами и да се помилуваат тие што убија македонски војници ?? А што станува со нашите ???
    Значи проблемот е во премногу попуштање .

    Затоа и е дојдено до овој степен. Затоа и ништо нема да се направи . Затоа и пак и пак и пак ке се случува ваквото нешто ... Ке има палења на знамиња ... Е ке има .. Кога немаме некој наш да застане и да каже ’’ОК Доста беше ... Да седнеме да смириме топка ! Сепак живееме заедно и да најдеме заеднички јазик! “

    Факт е дека и на ова ке се прогледа низ прсти ...

    Моментот за да можат да се спречат ваквите девијантни однесувања треба да се остави да спласне сево ова и да се работи во пронаоѓање на стратегии како ова да запре. И од наша и од нивна страна ... А за тоа имаме еден куп стратегии .. Само по се изгледа на никој не му се засукуваат ракави и да почне да работи :?:

    Плус тоа сакам да додадам дека и покрај власта тука е и нашето драгоцено новинарство со неговите “напумпани“ приказни - стории кај што главен акцент се удира на тоа Какви се и што прават Албанците во Македонија ... Аммм намерно ил ненамерно (нема оправдување) ама ФАКТ е дека со ова се создава уште поголема национална омраза и тензијата само расте ...

    Е до кога? Времето ке покаже ...
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Далеку од тоа дека сме глупава нација и дека трпиме од страв. Не, туку трпиме од разумност. Повторно низ цел нет по форуми, Фејсбук и ЈуТјуб се разгорува омразата, демек се челичи патриотизмот, новинарите дури воскликунуваат извитоперено и тријат дланки на сензационалниот развој на настаните... Веќе видено сценарио во последниве 10 години многу пати 2001, Енциклопедијата, црквата на Кале, пописот, па сега пироманскиве зафати пуста сиромаштија да се згреееме од знамиња!

    Знаете колку е потребно едно стелт авионче на НАТО да долета и да не онеспособи целосно - минути се во прашање, со тоа што треба да влета од просторот на некој од соседите еве Гејциве од југ ќе се јават сигурно доброволци, да цели на еден единствен објект и толку е (кој не е во Скопје, појужно е, ама не е ни во Охрид :P ). Ова е вистината и нашата немоќ, џабе се троши плунка на пцуење по непреземањето подрастични воени интервенции, мајку му не е ова Кантер и овие малку 25.713 км квадратни треба да ги сочуваме со ум...

    Иако веќе на големо паѓаат маските и го снемува моментот грлили се, љубили се во меѓунационалниот однос, кој никогаш и го немало веројатно на голема врата, сепак на терен ни од нивна страна не верувам веќе дека им се игра герилци повторно да мрзнат задници зимава по планињено, туку им се игра по наши нерви, јас секогаш велам - најдобро е на оној што пати за изнасилено внимание - да не му го дадеш ;) !
     
    На SexyLady и FBI им се допаѓа ова.
  17. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Мене не ме нервира ништо друго, туку, фактот дека доколку настане пак војна, поради тоа што ние немаме политичари кои знаат да застанат и да ја одбранат вољата и доброто за народот....нашите татковци и браќа, мажи и синови ќе бидат повикани на бојно поле- а овие што крадат, лажат и лижат г’зови ќе си киднат некаде.
    И сега мојот татко не е член на ниедна партија, а потоа партијата на власт прв ќе го покани за одбрана на државата (така е компаративно речено). Што не ги викнат тогаш први членовите на партијата и нивните блиски, нели секогаш лидерот и водачот на племето се наоѓа во првите борбени редови, заедно со своите најблиски :?:

    Си го јадеме стапот 10 години, до кога не знам- ама она Америне, веќе одамна ми одат на нерви (уште од кога се замешаа на Балканот и го бомбардираа Белград)
     
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Оваа година е дефинитивно година на феномени, кога се случи протест на едно место се прошири низ сите држави, така и за кризата, па сега и за знамето, почна со Америчкото, па Српското, сега Македонското, еве и Хрватското и така се во недоглед читам вести за запалени знамиња, само очигледно на нашето најмногу му удрија мерак. Незнам што се случува, што е ова, но сигурно ми мириса на 3та светска војна, да тие страв да живееш.


    Како од планина да се? Па тие се планинари, преку планини и ридови илегално се доселија тука, повеќето во планините и си живеат ако ништо друго си имаат ровови таму, некои пак од планините во градот се спуштија и ќе им треба векови граѓани да станат.
     
  19. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.606
    Знаете што е најтрагично во целата оваа ситуација?
    трагично е и жално што послем толку години постоење на цивилизација а се сметаме за цивилизирани луѓе ние сепак сме толку примитивни и сеуште се занимаваме со вакви глупави работи.. Се делиме врз основа на културни различности, религија, раса, јазик итн..
    Жално е што не сваќаме дека без разлика дали ке се караме ние тука за политички проблеми или ке се караме кој има право на територија и кој дошол од планина и така натаму.. ке останат истите поголеми проблеми, невработеноста, политиката ке остане иста а може и да стане полоша и секогаш ке има
    етнички и било какви прерасуди и нашиот збор никогаш нема да се важи затоа што секогаш ке има некој помоќен од страна..Само се прашувам кога свеста на луѓето ке се промени? И до кога ке и веруваме на политиката и до кога таа ке управува со нас?
    Ова е само знак на малоумност. Само си ги полнете устите а празни ви се главите тоа е најтрагично.. Вистината знаете да ја погледнете само низ вашата призма!
    Не кажувам дека е во ред но не ни е толку голема работа.. но едноставно имаме побитни работи со кои треба да се занимаваме и поприоритетни.. Двајца хулигани во недостаток на попаметна работа, се решаваат за палење знаме, пуштаат проста музика, кажуваат две три валкани зборови, и сега што?


    Кај бевте вие патриотите порано?
     
  20. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Готови сме готови ... :@