1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Панични напади

Дискусија во 'Психологија' започната од anaantonia, 4 јуни 2013.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    батали возраст туку да ти делуваат оти паничниот напад е сигурно пострашен од било кои споредни ефекти на лекови за панични напади јас мислам....
     
  2. geeoorrggiinnaa

    geeoorrggiinnaa Нов член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    па да
     
  3. Matea 179-A

    Matea 179-A Нов член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Zdravo jas sum Nov clen imam Pance napad Veke 6 meseci pijam vitamin b6 I zamene deluva edinstven problem mi e sto mi e strav da izleguvam nadvor I posle panicnoot napad Sto postojano posle toa imams vrtoglavica Ñe mozam da odam topilina vi gorenavedenite simptomi kako vie se spravuvate so toa iako kako mozete da izlezete nadvor bidejki jas mn Se plasma da Odam nadvormislejki deka nesto ke mi se sluci

    Da mene toa cesto mi se slucuva

    Zdravo jas sum nov clen jas imam 13 godini i imam panicni napadi jas pijam vitamin b6 I dobar e ednostvno pogolem problem mi e toa Sto posle panicniot napad se custvucam loso imam vrtoglavica nemozam nanoze da stojam sekoj den poveke Od 5 min bidejki mislam deka ke padnam sum posefila dobar dr mene mi e strav da odam nadvor mislejki deka ke mi se sluci nesto od dr gorenavedenite simptomi simptomi kako go resiv te vie problot so toa I sekogas koga ke dojde nekoj kaj mene na kosti vednas odam vo mojata soba bidejki odednas gi slucam cudno I mislam deka toa Ñe e realnost ...vi blagodaram odnapred

    Da i mene isto

    Da sekogas koga ke dojde nekoj se razbira koga se povele luge
     
    Последна измена од модератор: 16 јуни 2017
  4. temiskera

    temiskera Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    здраво, нова сум на форумот и барам помош од вас. Бев на одмор и ми се случи нешто страшно. Добив паничен напад( всушност јас мислам дека е паничен напад) Пушев трева за прв пат а при тос бев изморена, изложена на сонце цел ден. Мислев дека умирам ми траеше цели 2 дена , не можев да спијам, мислев дека умирам, сакав да се фрлам од тараса. Страдам од анксиозност подолго време, дека бев во др држава бев на лекар кои ми дадоа апчиња за смирување( кои не делуваа, за 2 саати пак се вратив во амбулантата ми удрија инекција која ме успа), мислев дека крајот ми се случи, најлошо искуство во животот, само јас знам што ми се случуваше тогаш. Веќе 5 дена сум добра но постојано сум во страв да не се повтори. Дали некој имал вакво искуство и сега дали е паничен напад или лош трип? Ве молам не осудувајте ме за травата( никогаш нема да ми се повтори) Благодарам и секое добро
     
  5. Marxa

    Marxa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Дали било каква терапија има до сега помогнато на некого да излезе надвор без симптоми и напади на паника? Дали по0минува со лекарства воопшто, немам пробано до сега?

    Најважно од се да знае е дека ништо нема да ти биде. Знам дека симптомите се страшни, јас со години се борам со ова, но постојат начини да се опуштиш. Мене највеќе ми помогна медитацја искрено. И постојани вежби од типот на прамајана (длабоко и правилно дишење, има секакви вежби на youtube) пробај, и не се плаши, се ќе биде ок. :)
     
    Последна измена од модератор: 24 јуни 2017
  6. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Zdravo, imam anksioznost i panicni napadi 2,5 godini, pijam elicea i nekogas b6. Ne mozam da se spravam so toplinava, mislam deka ke se onesvestam vo sekoj mig. Eve utre treba da odam vo Sk na fax uste od sega se plasam kako ke izdrzam, da ne mi stane nesto bla bla, bukvalno zdrvena sum, kako se spracucate so ovie misli probuvam se- pustam serija, muzika, rabotam nesto ama ne biva podsvesno toa mi se vrti u glava
     
    На Crnookata му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Едно од најстрашните нешта во мојот живот е паничниот напад
     
  8. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.665
    Пол:
    Женски
    Нешто најлошо дефинитивно!Знам како е и не му ги посакувам дури и на најголемиот непријател,јас имав панични напади во 2013,среќа со апчиња сум многу подобра од тогаш,тие најмногу ми помогнаа и сега немам некој проб.
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nepokorliva

    Nepokorliva Нов член

    Се зачлени на:
    5 август 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ми се случило и мене. Во суштина, сето тоа во основа го има стравот, како и тоа дека го доживуваме светот како опасно место за живеење. Исто така, се појавува поради недоверба кон луѓето и нереални генерализации (на пр. не успеав во три долги врски, па така нема да ми успее ниедна во иднина НИКОГАШ, што не е вистина). Проблемот со паничните напади треба да се реши во потсвеста, од корен.
    Во линкот подолу има преубав текст кој ве менува од корен со само едно читање.
    http://ordinacija.vecernji.hr/budi-sretan/kolumna/ljubav-ili-strah/
     
    На Βικτωρία му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Bidejki panicniot napad e psiholoski problem, mora da se doznae negovata priroda. Kako sto kaza prethodnata clenka, se raboti za strav od svetot. Apcinja na nekoi pomagaat na nekoi ne, no jas mislam deka e zadolzitelno psiholosko sovetuvanje so dobar psiholog, za da navlezete podlaboko i vusnost da doznaete povekje za problemot za da mozete da go sfatite i eventualno da iscezne.
     
    На Nepokorliva му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BOI

    BOI Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Dali vi se slucuva da imate trema, kako panika ? :) mene mi se slucuvase porano mnogu, I piev apcina I mi se sredi :) ama sega od pomislata deka taka mi se slucuvase so tresenje na racete I takvi raaboti, sega vo oktomvri ke pravam svadba :) e sega ko ke treba da odam vo maticno da se podpisuvam mi e strav da ne me fati panika da mi se tresat racete pred lugeto koga ke se podpisuvam kazete nekoj sovet sto da pravam ? postojano mislam na toa, kolku se priblizuva vremeto tolku stravot e pogolem
     
  12. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Тоа ти е од тревата,и мене ми се случило на времето
     
  13. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Не знам дали е паничен напад, ама наликува... Во моментов ми се случува... Почнувам да добивам нагон за плачење + тежина во стомакот + ми отежнува дишењето и имам црни мисли, се чувствувам екстра осамено и безвредно и мислам дека ништо не можам да правам, онеспособено се чувствувам... Не знам што да направам...............................................
     
  14. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски
    Не ми изгледа така, повеќе наликува на моментална анксиозна состојба, зошто при паничен напад, губиш контрола, раце се тресат, се губи здив, се заматува вид, срцебиење и разумот го губиш, гласот го снемува, не можеш да зборуваш, делуваш, размислуваш, просто се губиш, одлепуваш, а не да добиваш мисли, па и да чувствуваш тага и осаменост. Тежина во стомак, неретко пропратена со нагони за празнење, надуеност, дијареа, задршка на вода во стомакот се неретко изрази на паничен напад. Тука Е сега, имам впечаток дека неретко токму анксиозните си ги преживуваат и овие панични напади, ама не сум психолог само обсервер и директен сведок.

    Нема. Целата атмосфера ќе те понесе, зошто свадбите почнуваат кај нас од порано, а самото спремање, подготовки и досадните фотографи повеќе ќе те изнервираат отколку што ќе ти создадат трема. Не знам каква свадба планираш, но ако немате класично земање невеста, викни некоја другарка, напи се некое чашче винце или што ти погодува, пушти си музика претходно ПО ТВОЈ ВКУС, а не од јутра до сутра со зурли и тапани, играј, движи се. Таквата атмосфера ќе продолжи да те следи и понатаму. Инаку, во матично покани само најблиски луѓе, и да ти дојде воп ресторан, исто. Тоа е интимна церемонија и нема потреба од галама, баш напротив. И мене ме фати трема пред да се потпишам, не можев да ја слушам матичаркава да ми чита од закон, што напамет го знаев, па си подрипнував, место не ме држеше. И, смеј се. Цело време смеј се. Потписот е краток, не е ферман, така што тремата ниту ќе ја имаш во некој обем, ни па некој ќе забележи нешто. Глава горе!
     
    Последна измена од модератор: 4 септември 2017
    На BOI и theunforgiven им се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    pred nekoj den mi se sluci edna cudna situacija. kako site normalni lugje ponekogas dozivuvaat emotivna slabost poradi stres nedovolen son premnogu obvrski nekoi situacii koi ne naterale da go promenime raspolozenieto i sl. pred nekoj den bev na pogreb kaj strina na maz mi. dobro sme ziveele so nea koga razbrav deka e vo bolnica i deka e vo kriticna sostojba normalno me fati zal.posle izvesen period pocina.ne mi bese seedno no toa go prifativ sosem normalno bez nekoi stresovi mislev ok e ne sum dotolku slaba.se podgotvivme se bese vo red izdrzuvav se dodeka ne pojdovme vo kujkata na pocinatata. uste pred vrata koga go idov krstot i venecot dobiv tahikardija vlagam pribrana dodeka ne stignav pred vratata na sobata.odednas pocnaa da mi se tresat racete osetiv potreba da se trgnam nastrana da sednam da se isplacam ajde si vikam normalno e zalno e ne e strasno se pribrav malku gi izvrsiv site ceremonii koga odednas ustata ne mozev da ja otvoram za da izrazam socustvo sekundarno se isplasiv sto li mi se slucuva e tek togas osetv panika. panika zaradi site tie cudni znaci koi gi doziveav.se trgam nastrana uste cela se tresam.ajde izlegov nadvor se izmiv pocnav da custvuvam slaba vrtoglavica. ete ja pak panikata. sto li mi se slucuva? duri posle eden saat sosem se pribrav.srceto se srabilizira panikata iscezna ne bev uplasena.se custvuvav kako da sum vo sok nisto ne custvuvav a racete seuste slabo mi se tresea.drugiot den nisto nemase.od prijateli dobiv sovet deka sekoj covek moze mentalno da izreagira so ogled na situacijata deka odime so zalenje megjutoa spored niv treba da pojdam na lekar za da imam terapja zasto toa ne se znae koga moze da se povtori.
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  16. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Можеш да појдеш на психолог за разговор, но нема правило дека мора да се повтори. Според симптомите кои ги опиша не се работи за анксиозност, едноставно си доживеала шок. Можеби се наоѓаш во стресен период од животот? Загубите се секогаш тешки, колку и да се очекувани. Едноставно организмот на сите ни реагира различно во стресни ситуации, понекогаш неочекувано, што не е показател дека си слаба личност или си анксиознна. Си доживеала моментален шок, може на секого да му се случи. Не размислувај на таа тема, можеш превентивно да пиеш Б6 за зајакнување на нервниот систем. Веројатно бидејќи си изреагирала посмирено кога си дознала за лошата вест, во моментот кога си пристигнала на погребот си сфатила дека таа личност ја нема засекогаш, доволно е за да предизвика таква реакција. Некогаш е подобро да се исплачеме кога ќе слушнеме лоша вест, на тој начин го подготвуваш телото за она што следува...и се помируваш со ситуацијата. Во секој случај не размислувај на панични напади и анксиозност, тоа што си го доживеала е нормално и верувам дека нема да се повтори
     
    На marchi-cool и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  17. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    1.453
    Пол:
    Женски
    Zdravo nasite
    Sakam da prasam iskustvo na nekoj so slicna sostojba
    Se raboti za mojot soprug
    Pred nekoe vreme bese na rabotavo stranstvo.Tamu mu se slosilo I od togas sto se isplasil deka e sami ke mu se sluci nesto ima panicni napadni.Sega e doma no pak go fakaat napadi.
    Misli deka mu e loso celo vreme, koga izlezr na ulica mu se losi se plasi sam da odi, navecer koga spie misli ke se ugusi neznam zosto taka mu se slucuva I samiot se nervira sto mu se pravat vakvi raboti.
    Vika deka psiha go faka deka mu se losi I neprestanuva misli ke mu se sluci nesto I na doktor bese se proveri I krvna slika I se e ok.
    Ve molam za pomos
     
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Здраво Лана. Не знам зошто би пишувале тука и да развржуваме филозофии до сто една и назад и пак од помош нема да му бидеме на мажот ти. Постојат луѓе кои имаат учено школо, кои зимаат плата за да помогнат на луѓе во таква состојба и се викаат психолози. Минлива фаза му е ама мачна ако сам минува и сам се лечи себе. Therefore најдете добар психолог, појди со него и верувам дека ќе му биде од помош и ќе се вратите во нормала. Поздрав
     
    На crimson и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  19. Maimai12

    Maimai12 Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki nova sum vo forumov sakam sa spodelam so vas edna moja slucka sto mi se desi nekna i ke ve molam za pomos vaka znaci nekna okulu 4 saat sabajle pocnaa racete da mi se zgrcuvaat nemozev da gi setam voopste imav custvo kako da se gusam i kako da mi lazat mravki po celo lice otidov vo brza pomos edvaj i mi pustija inekcija mi rekoa deka toa e od stres i nerviranje i sega samo mislam da ne mi se sluci nesto i pak taka kako da mi se zgrcuva liceto ve molam dokolku nekoj imal slicna slucka da mi objasni fala od napred
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ти кажале.. Напад на паника.
    Страшно изгледа, ама нема ништо лошо да ти се случи.
    Не се умира од тоа.

    Посети психолог и психијатар.