1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Панични напади

Дискусија во 'Психологија' започната од anaantonia, 4 јуни 2013.

  1. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Луѓе имаме голем проблем...Помагајте..... Се работи за брат ми (15г.).. Скоро година има вакви напади. Нема никаква др.дијагноза освен паничен стрес и анксиозност.На почеток ,нападот траеше 10 мин. Сега се зачестени скоро секој ден и траат и по 2 часа. Никаков лек нема, испитано му е буквално се ...Однесен е кај најдобите психотерапевти, прима куп лекарства. Незнаеме каде да го однесиме веќе.... Глетката кога ќе се онесвести е страшна, цело тело му се укочува и не можиме да го помрдниме и освестиме...Секој ден брза помош го зема и му даваат системи и инекции. :'( Не можиме да издржиме веќе....После денешниот напад почна и глупости да зборува. Како баба ми е умрена ,а жива е жената со нас седи и ја нарекува по името на сестра е која притоа е почината 5 год.....
    Ве молам доколку некој има слично искуство ,пишете ми ЛП....
     
  2. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Koi apcinja najmogu ti pomogna,pisi mi Ako sakas,I was gi imam.
     
  3. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Вчера ми се случи прв пат од нигде никаде. Излеговме со дечко ми на кафе, малку се изнервирав за глупост ништо битно,само што седнавме почна срцево да ми лупа, да ми станува ненормално ладно, грутка во грло, некоја возбуда ама негативна, дека ќе се случи нешто лошо, многу лошо се чувствував. По некое време се потсмирив малце и кога дојдов дома пак. Не можев воздух да земам, солзи сами од себе како река. Цела ноќ не можев да заспијам. Сега станувам сабајлево изнемоштена, како дел од мене да умрел, не ми е јасно што ми се случи. Периодов премногу нервози и стресови најверојатно тоа ме доведе до тука.. Имам посетувано психијатар пред некоја година кога имав тежок период, немав никаква дијагноза, ми рече дека сум супер само ми даде релаксан на природна база месец дена да се олабавам и толку. Најверојатно треба и сега да посетам психијатар, но периодов стварно мислам дека нема да можам, немам сила за тоа.. Стварно мислам дека ќе спобудалам..
     
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да си појдиш на лекар зашто после ќе настане вистина здравствен проблем. Јас со панични напади и доста стресен период во тој момент да не осетев дека сериозно почнува да ми се нарушува здравјето немаше да појдам на лекар. Добив исто чек на природна база - неолексан. Паралелно со тоа многу е битно да си ја самоконтролораш состојбата јас така си помогнав.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Овој проблем го имам две години но многу учев за ова и некако знам каква е ваа состојба и од што е не ми е веке толку засташувачка кај мене гушењето се јавува ретко и нападот да ти се лоше да мислеш дека ке умреш, ама се уште неможам да го преболам чуството на друго доживување на околината и себе( секако свесна сум за се ама имам некој страв, тензија нереален страв) дали ми е останато во потсвеста тоа незнам, пијам лекови ама тоа чуство никако да престане дали со самата помисла на тоа пак ми се јавуваат такви чуства. Како се справувате вие?
     
    На bibiiii и plava.90 им се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Не се ова панични напади човек со панични напади е свесен и за околината и за се и знае што зборува а тоа страв од полудување е само страв во главата. И ретко некој да се онесвесте од паничен напад, одите нека му ја снимат главата
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Земи пиј од тоа што ти препишале претходно... за да собереш сила да посетиш психијатар.

    И имај на ум, дека нема да умреш.. само чувството е одвратно
    Се' најдобро :hug:
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    @Amy.Lee

    Можеби на брат ти не му е потребен психотерапевт туку невролог. Овие напади се можеби епилептични, не панични. Не е верно дека сеуште не му нашле дијагноза. Правевте ли CAT scan и MRI на вратот и главата? Можеби тука се одговорите на прашањата.

    Иако, навистина не мора да значи дека има физички проблем, паничните напади знаат да бидат доста силни по интензитет до степен да се изгуби допир со реалноста додека се случуваат. Сепак според напишаното делува како и понатаму да треба да барате одговори и решение.
     
    Последна измена: 17 септември 2019
    На bibiiii, theowndemon и WildMk им се допаѓа ова.
  9. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Паничните напади неможе да напраат да се изгубе допир со реалноста како што опиша членката за нешто нереално, деперсонализацијата е нешто друго. Паничниот напад те тера да мислиш дека ке полудеш и од тоа те фака паника и имаш тензија во себе ама никогаш неможеш да полудеш од паничниот напад ни често да се онесвестуваш.
     
    На bibiiii и Just.do.it им се допаѓа ова.
  10. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Може. Кај сите се манифестира различно. Во ретки случаеви и вака. Сепак нека пише членката за што се работи најдобро.
     
    На xxx-ba, theowndemon, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Ми се имаат случено повеќе пати, најчесто е на психичка база кога сум под стрес, лоши денови/ситуации/моменти, лоши филмови во глава.
    Ама си викам во себе ,,добра си, смири се ништо не е” гледам ако можам некаде да седнам, да се напијам вода/кока кола, да земам воздух.
     
    На Crnookata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    е и јас така со години ама не,лошо си правиме.
    Трпи додека трае а ко ќе помине еј ништо не ми е
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219


    Одлично видео, одлична анализа и предлози како да си помогнете сами.
    Погледнете го целиот канал, има добри видеа на темава.



    Исто и ова.

    Знам колку е тешко, со години се борам со анксиозност, панични напади и хипохондрија.
    Тешко е кога умот работи против тебе, но треба да си го најдете вашето happy place во такви моменти, да имате "спремна мисла" што ве смирува, нешто што ве прави инстант порасположени. И тоа е некој почеток...
     
    На eliesaab и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Утре сум на предавање и напад ќе имам сигурно,и навечер неможам да спијам мислејќи како ќе ми биде утрешниот ден,како ли ќе го издржам повторно после секој напад многу ме болат градиве и плачам.
     
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Како изгледаат вашите панични напади? Малку глупаво прашање ама не знам како да го формулирам. И не се манифестира кај сите исто затоа сакам да прашам.
    Досега ми се случило 2 пати страшни паники да ме фатат 2-3 пати со послаб интензитет и многу често паничам ко ќе е нарушено здравјето на децава.
     
  16. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Мислам дека пола овде што пишуваат незнаат што е стварно тоа... Не е се пред испит трема обична туку е мн повеќе од ништо нешто правеш дека е а со панично напад секогаш следат и мрачни мисли и депресијата.
     
    На bibiiii и marchi-cool им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    па затоа и прашувам. Да пати што убаво ме стрефи додека да сфатам што се дешава ќе се онесвестев. После имаше послаби напади а и општа паника. А она испити на факултет не знам што ... Не се тие хронични напади туку само возбуда,далеку е од паничен напад
     
    На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Koga imase jas cesti panicni napadi i neznaese veke sto so mene pretesko mi bese, dobivav i obicno koga lezev duri i koga ucev uste na cas bez vrska onaka.. Se izvinuvam za fondot sto pisuvam nemam na kirilcia.
     
  19. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Dennis Simsek vredi da se sledi na fb I youtube bidejki covekot menuva zivoti :) Negovite videa, knigi, afirmacii, mozat da vi pomognat mnogu vo nadminuvanjeto na ovoj problem, bidejki kako toj veli, ne sme krivi sto ni se slucuva no dolzni.sme da se izborime so anksioznosta, Edinstveno sto treba e da znaete super angliski za da go razberite, sekoj negov zbor vredi zlato.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Џасмин

    Џасмин Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Имам проблем, а ни сама не знам како да го опишам. Се почна пред околу 2-3 месеци, бев на предавање и наеднаш почнаа да ме фаќаат паники и да ме боли стомакот, осеќав како цела просторија околу мене се стеснува, како ми снемува воздух. Почнав да пијам вода на секој 2 мин и почнав неконтролирано да се тресам, не знаев што да правам па излегов од предавање се измив со вода и пробав да се смирам. Од страв ми се оди во wc, еве тоа и ден денес ми се случува и не можам да се контролирам :worried:. Не можам нормално да функционирам, не можам рает да излезам од дома. Некое време не одев на предавања, останав по болници да испитувам што ми е затоа што мислев дека имам проблеми со стомакот или пак цревата. Откако откривме дека со нив е се во ред, јас останав да седам дома некое време да се средам и после 1 месец седење само дома решив да излезам. И.. пак почнаа паники да ме фаќаат, почнав да се тресам, почнав да мислам на најлошото, не знаев што да правам. И пак истото, пак почна да ми се оди во wc. Посебно ми смета кога сум во затворено место и кога се околу мене е тишина или пак има премногу луѓе, си мислам дека ќе почнат да ми свират цревата, се некако во стомакот ми се превртува, не можам да се контролирам. Еве сега треба да почнам на факултет и уште сега почнуваат да ме фаќаат паники како ќе издржам во едно затворено тивко место да седам не знам колку часа, без да добијам панични напади и без да имам потреба да одам во wc на секој 5 минути.. Знам дека се ова е предизвикано од голем стрес затоа што во последно време бев многу под стрес и многу лоши работи ми се случуваа, ама сега сите тие работи се средија , а само јас останав во тој хаос. Знам дека се е до мојата глава, до мислите кои не можам да си ги контролирам и поради кои мислам дека имам проблеми во стомакот, ама сепак не знам како да си помогнам ;( Ако некој случајно има некое слично искуство или пак знае како можам да се средам, ве молам кажете ми, навистина многу ми смета ова и не можам нормално да функционирам, а да не зборам колку само влијае врз самодовербата.. (facepalm):@:tmi: