1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Панични напади

Дискусија во 'Психологија' започната од anaantonia, 4 јуни 2013.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Напади се и малку депресија те има фатено.
    Најди нешто што те прави среќна, не е битно што.. нека е и седење сама во тишина и блеење во таванот... само најди нешто ... и практикувај го секој ден.

    Имаш помош за детето?
     
    На GirlLove и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  2. NVAleks

    NVAleks Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    немам....ама мирно е не прај прблеми... душа е....
    ќе се снаоѓам некако.. морам
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не дека прај проблеми тоа, туку за да можеш да смениш сцена.. да излезеш сама надвор, да свртиш еден круг, или да прочиташ 30тина страни од книга, или изгледаш еден филм...

    Да има нешто 'интересно' да очекуваш во денот, а не да се будиш и заспиваш во истата рутина.
     
    На GirlLove, ElenaOfRivendell, PureEnergy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    @NVAleks пробај кај матичната докторка да ти провери на мој термин било кој слободен психијатар, за кај некој сигурно има термин. Барем да те провери дали ти треба терапија. А ситуацијава со коронава на сите ни делува некако, ама мораме да мислиме позитивно и да се надеваме на најдобриот исход. Играј со детенцето, читај му приказни или гледајте заедно цртани колку опуштаат само цртаните, боите во боенки, цртајте нешто. Друго нека ти купат собни цвеќиња, расти ги, грижи се за нив, ќе имаш навика таква и да се радуваш како успеваш да изгледаш и одржуваш нешто со свои раце, ќе ти прави мислите да ти одат во друга насока и да не се грижиш толку.
     
    На NVAleks му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Irinaaa11

    Irinaaa11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Има ли некој којшто ги надминал овие панични напади, и доколку постои некој таков би го замолила да сподели на кој начин, преку какви лекови и сл.
    Јас имам ваква состојба од минатата година, првиот пат ми се случи во спиење. Беше премногу страшно, имав силна тахикардија, ми се вкочанија рацете, нозете и вратот, дишев многу плитко... Еден месец по таа случка правев испитувања на крвна слика, хормони, срце, магнет на глава.. Сите резултати беа во ред. Меѓутоа мене после тој напад сама по себе состојбата ми се влоши и секој ден се чувствував омалаксано, напнато, имав црни мисли. Посетив психијатар и психолог, ми дадоа антидепресив кој го пиев 4 дена, ама за тие 4 дена состојбата нагло ми се влоши и ги престанав по своја волја. Сега секој ден ми е како предизвик, имам постојан немир,проблеми со спиењето, едноставно чувство што е многу тешко да се објасни. Планирам повторно да посетам психијатар, доколку имате некои препораки, би ве замолила да ми пишете порака
     
  6. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    Никогаш не откажувај апчиња на своја рака. За да имаат резултат мора да ги пиеш подолго време. Треба психијатар да ти препише апчиња, не можеме ние овде да кажеме кои апчиња треба да ги пиеш.
    Посети психијатар што е можно побрзо.
     
  7. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Jas imam panicni napadi.. poseti psihijatar kolku sakas dzabe sama moras da se ubedis nema nesto so ne probuvam... so potsvesta pravime se :( koga sum svesna duri mi e smesno kako sum reagirala i pak koga mi doaga kriza go custvuvam srceto po celo moe telo kako cuka... poloso nesto nema.. no sega mi se namali na minimum pocnav da gledam mnogu komedii.. zboruvam na telefon so onie licnosti koj mi go razubavuvaat denot.. koj mozat da me nasmeat... i si rekov kraj kraeva ke se umira eden den zosto so strav da me konteolira panikata jas ke ja konteoliram jas ja pravam jas ke ja prekinam:)
     
    На Mamamami и BlaueAugen им се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Јас имам панични напади ама не стандард, туку на пример во ПМС најчесто ќе ми текне нешто што се случило лошо на мене, на моите или на некој друг во 1981г и добивам паничен напад. А исто така добивам паничен напад прва вечер кога одам на одмор, не ми идат црни мисли ама многу сум тешка за спиење на друго место, треба ми време да влезам у шема :D, и одма првиот ден ја паника на најјако мислеш на месечината сум се качила па нема како да спаднам :|. Ич не ми е пријатно, одам на одмор да се опуштам, ја прв ден мислам и чекам паничен напад да ме трефне, уште не ми е јасно зошто ме фака. Не мислам дека ќе ми се слоши или нешто, си знам анксиозна дека сум тогаш, ама тоа време додека ми мине ме напнува.
    Инаку и таков карактер сум јас каде и да одам дома ми е најубаво а некој сака само да шетаат не им недостига домот, а јас сум невиден домашар.
    Првата година ипол кога се омажив постојано плачев за кај мајка ми дури и си спиев таму, сега после пет години неможат да ме натераат таму да спијам, некако таму кај што се вгнездам ми е топло и убаво, не дека не ми фали старата дома ама некако се задомив тука :D
     
    На Chimera, mal.ecka, Bunny2 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Anaanto

    Anaanto Нов член

    Се зачлени на:
    7 декември 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kako be duso jas sum nova clenka veke 10 god se macam
     
  10. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    ;( смачено ми е од ова,
     
  11. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Повторно рингишпил
    Face-With-Diagonal-Mouth-Emoji.png
     
  12. newguy

    newguy Нов член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo jas sum nov ovde pa nemozam da se iznacitam. Vaka sega ke ja opisam mojata situacija se nadevam nekoj ke moze da mi dade sovet sto da pravam. Mi izleze stresot pocnav da dobivam panicni napadi ( anksiozno depresiven sindrom) pa piev helex i elicea no elicata ja prekinav imav tremor od nea i me prefrlija na mirzaten no nekako mnogu nesakani dejstva zasemetenost zamaglen vid nizok pritisok glavobolki itn itn. 3-4 pati mi se slucuvase i pred da zaspijam nekako naglo mi se smiruva srceto ( palpilacii) i ke mi se zagreat gradite i pominuva toa.Sega pred nova godina pak mi se sluci taka no nekako pojako od son me razbudi so vrtoglavici i srcebienje pa mislev da ne e od Mirzatenot pa gi prekinav 1 den odma se pocuvstvuvav podobro pa pocnav na cetvrtinka da gi pijam piev 15 mg ( pola apce ) 1 nedela taka gi piev i sega eve 1 nedela kako ne gi pijam no nekako imam nekoja vozbuda nekoj vnatresen nemir citav na stranski forumi mnogu luge imaat takvi simptomi na povlekuvanje pa sakam da slusnam vasi iskustva.
     
  13. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Постои некое решение за ова? Некогаш знам со месеци да не излезам зашто околината ми делува страшно… а никој ништо не ми прави и непознати луѓе се трудат да ми помогнат али јас и во тоа ќе најдам нешто лошо :(
    Под терапија сум долго време али почнав да губам надеж :(
     
  14. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    @Dashing:) игнорирај ја околината. Околината секогаш ќе ти кажува што и како да бидеш, како *мора*. Не се затрупувај со такви мисли. Некогаш непознатите повеќе ќе ти помогнат од познатите. Немај го стравот, не се плаши од лошото туку само прифати го. И така животот не е само добро, мора и нешто лошо да се има.

    Излезот е во прифаќањето.

    И гледај да ја тргнеш терапијата, верувај се може и без неа.
     
  15. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Мене еден психијатар ми рече дека не гледам реално на работите. Али исто така рече дека неговата реалност не е сјајна и јас се прашувам што значи тоа да гледаш реално на работите?:^)

    Знам дека не може се перфектно да е во животот али мислам дека мене највеќе ме погоди тоа што за другите беше лошо, а за мене добро. Тоа што не гледавме исто на работите. И кога зборев со една жена што поминала низ истото и кога и раскажав се ми рече дека погрешно размислувам и јас почнав детално да ги анализирам работите се трудев да сватам каде грешам иако сега мислам дека не е во мене грешката туку во другите. Али некој ќе рече неможе ти да си светица, а другите грешни. Па се прашувам што толку лошо сум направила и јас не можам да сватам кога секогаш сум помагала и мислам дека тука е и грешката. Ако имаш време може подетално да ти раскажам во лп за случките па да видиш сама што и како.
     
  16. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Да, слободно пиши ми.

    Од мое искуство ова е:
    1. Се' додека не повредуваш било кој и тебе ти е добро - си на правиот пат.
    2. Со тоа "прав" пат не допуштај секој да ти мудрува, пошто јас така заглавив еден период, а во пракса буквално никому немав згрешено (барем не свесно).
    3. Во врска со подвлеченото и те како може. Барем во мојов случај повеќето беа грешни. Тука егото не ми беше присутно и немав намера да се докажувам.
    4. Нешто што потешко сфатив е тоа дека се' во животот е од интерес, ми беше тешко да поврзам зошто ми прекинувале контакти со луѓе што само сум им помагала и останати мисли. Не дека сега нешто повеќе се сменив, гледам колку можам да си држам до себе и до тоа што сум, само што сега внимавам кому и колку помагам. Полесно ми е.
     
  17. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Деновиве доживувам панични напади повторно (околу 1 година не ми се имаше случено), ама вчера имав еден ужасен напад, повеќе како нервен слом би го рекла. Ај што се тресев цела, на моменти се мавав, на моменти викав, на моменти мафтав на сите страни и се' на се' тешко дишев. Не знам како да го опишам, бидејќи и не се сеќавам баш искрено. Знам дека беше страшно...
     
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.557
    Пол:
    Женски
    Дали кога имате паничен напад ве тера на спиење?
     
  19. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.119
    Допаѓања:
    14.348
    Пол:
    Женски
    Мене најчесто на плачење, тресење, безнадежност, агонија, заглавеност, стоење в едно место....
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.557
    Пол:
    Женски
    А терапија пиеш ли нешто?
    Од јануари наваму три пати ми се случува да имам симптоми кои укажуваат на паничен напад. Тресење на рацете, тахикардија, препотување, вознемиреност,отежнато дишење. Првите два пати си ги поврзав со неспиењето тој период, а последниот пат имав стресна ситуација пред да ми се јават симптомите. Докторката рече прво да испитаме крв и тироидни хормони за да исклучиме дека е поврзано со нив. Ми даде капки валеријана и Б6. Еве и денес почнав така да осеќам вознемиреност некоја, тахикардија,препотување и ме тера на спиење, ама си го насочив вниманието кон друго и ми е подобро.