1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Панични напади

Дискусија во 'Канта' започната од GeorGinnA, 11 ноември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Колку што разгледав не сретнав ваква тема.Ако сум во грешка или ако не ви е интересна слободно заклучете ја,но ја поставив зашто сметам дека има многу да се дискутира.

  Паничните напади се вид на анксиозно пореметување при кое се повторуваат напади на паника кои не се условени со некоја опасна ситуација или пак некакви заболувања.
  Симптомите се :лупање на срце,премор,отежнато дишење,чувство на гушење,гадење,чувство на вртоглавица,ладни и топли бранови и претерана страв од смрт.

  Ова пореметување се маскира како варијација на медицинско нарушување и се случува најголем процент од луѓето да лутаат од еден лекар кај друг без да се утврди никаква болест од физички аспект,зашто нормално ова се лекува со посета на психијатар.Паничните напади како емоционално нарушување се многу почести од алкохолот и депресијата.

  После неколку месеци 10% од луѓето кои страдаат од ова нарушување се затвораат дома,а после неколку години поминати со панични напади кои не се лекувани 30% од луѓето ја губат својата работа,17% се соочуваат со ризик од алкохолизам,а 40 % страдаат од хронична депресија која им носи брачни проблеми,редуциран социјален живот и патувања.

  Моја братучетка верувајте дека година и пол ја изнашетаа по сите доктори,не можеа да откријат што и се случува,зашто беше здрава како дрен,се изнатрошија пари и нерви,додека сестра и не се сети да посетат психијатар,па фала богу сега е добра.

  Дали можеби некој од вас доживеал вакви напади или пак има некој близок што ги има овие симптоми?
  Споделете ваши размислувања ,искуства...
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
 3. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  ок се извинувам,не прочепкав во здравје...разгледував тука во психологија каде што и мислам дека треба да биде:)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.