1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Папаниколау (ПАП) тест

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Miss.Sweet, 20 март 2012.

  1. Mia44

    Mia44 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,ме интересира имам примано вакцина за хпв,на пап тестот ми излезе дека имам кандида и некои промени,ќе треба да направам хпв типизација.Дали некоја од вас била во слична ситуација и дали е можно тие промени да се настанати поради кандидата.Ви благодарам
     
  2. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Денес прв пат правев ПАП тест. Може да ми објасни некој за што точно тестира? Дали само за абнормални клетки на грлото на матката?
     
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Да, само за промени на клетките.
     
    На FroggyLover му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажа дека сум имала многу исцедок и тоа ме исплаши. Ама имам пореметени хормони и не знам што не искача од мене веќе...
     
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Тоа нема врска со пап, за тоа се прават брисеви и се испитуваат хормони преку крв, а пап е само за испитување преканцерогени или канцерогени промени на клетките од грлото на матката.
    Нема зошто да се плашиш, најголем дел се инфекции кои лесно се третираат, биди само редовна со превентивни прегледи и тоа е тоа.
     
    На FroggyLover му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Дали сите инфекции имаат врска со имање односи? Или нема врска?
     
  7. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Генерално се пренесуваат преку сексуален контакт, но не сите,.
    На пример кандида е габична инфекција, кандидата природно живее во телото и нејзиниот број е контролиран од бактерии кои исто така природно живеат на нас.
    После третман со антибиотици може да се појави инфекција со кандида или при паднат имунитет и така натака.
    Бактериска вагиноза е честа инфекција што предизвикува зголемен исцедок, а може да се појави како резултат на промена на хормони, при користење средства за интимна хигиена што ја нарушуваат вагиналната флора, а некогаш и не може да се утврди причина.
    Некогаш зголемениот исцедок е резултат на промена на хормони, а не значи дека имаш инфекција.
     
    На FroggyLover му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја видна разлика што гинекологот може да ја примети доколку станува врска за исцедок од инфекција vs обичен хормонски?
     
  9. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    449
    Zdravo devojki
    Pap i mikrobioloski brisevo kaj maticna dali se naplakja sto ke zema?
    Za kolku vreme ke imam rez od pap i mikrobioloski?
    I sto preporacuvate kade da gi nosam brisevite? Koja e cenata na drzavno koja privatno? Za vo skopje
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.033
    Пол:
    Женски
    По правило не треба да се наплаќа ама наплаќаат и за пап и за земање брис. Пап на државно околу месец се чека за резултатите, на приватно околу недела. За брисеви ден - два. На државно пап е бесплатен на приватно 1200-1500. Микробиолошките на држави околу 50д од брис, на приватно околу 800д од брис.
     
    На Meddy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Kolku cini PAP test vo Sistina dali znae nekoj i za kolku vreme imas rezultati?
     
  12. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Сигурно е изгор. :)
    Моја препорака ти е Хистолаб, матичната нека ти земе пап, ти сама однеси си го, 500 денари е, резултати за 2,3 дена на емаил ти праќаат.
     
  13. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    2.376
    Пол:
    Женски
    Никогаш да немате верба во пап тестови прегледувани во државно оти штедат реагенси и често пати резултатите се погрешни . Со пап тест прегледан во државна лабораторија може да се доведете во ситуација со години да лечите хпв или цин што не постои. Си плаќам 1000 денари за пап и мирна ми е главата.Мнолгу луѓе лечат гинеколошки болести што не постојат во нивното тело поради погрешен пап резултати и брисеви.
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Од кај знаеш ова??
     
  15. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    2.376
    Пол:
    Женски

    Плати па клати. Не сме будали ние што даваме и по 4000 ден за брисеви и за пап 1000 ден на приватно. Секогаш си на чисто и со добро здравје. Џабе добар гинеколог ако резултатите се проверува и во дупкине државни. Во бременост ми згрешија резултат кој за малце скапо ќе ме чинеше, хпв лечев што не постои . За памет. Сега огромни суми давам и фала богу немало до сега утки од приватниве лаборатории.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Добро, може да се случи грешка, ама ти кажа дека сите резултати се грешни и дека 'штедат на реагенси'

    Ова го знаеш како факт?
     
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.717
    Јас го знам муабетов од пред 15 години:x.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    2.376
    Пол:
    Женски
    Секој си знае за себе си што му одговара,мене ми одговара резултати прегледувани во чиста лабораторија и скапо си ги плаќам истите.


    @Biljarkata Лесно е ако некоја живее во Скопје да кажува за пап тест. Дојдете во малите градови да видите услови за прегледување.
     
    На oceana и WildMk им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Прв пат слушам за ова.
    И искрено, би сакала да знам дали е вистина, оти и мене ми зависи здравјето од информацијава, а Бога ми и на мнозинството жени во државава.

    Ептен сериозно е ако е вистина.
    Оти тоа би значело дека умираат жени поради несоодветна дијагностика...
    Не е играчка
     
  20. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    2.376
    Пол:
    Женски
    Како да не знаевте до сега дека државнине лаборатории во помалите градови се ужас. Да не се правиме дека не сме од овде.
    Нема потреба од паника, избор си е тоа и секој верува во тоа што сака и според искуства. @WildMk Ќе ги убиев ако се породив пред време поради бактерија. Цела се воспалив.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.