1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Папаниколау (ПАП) тест

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Miss.Sweet, 20 март 2012.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажеш колку те чинеше? И за типизација дали имаш информации колку чини во Ремедика?
    Јас моментално чекам резултати од типизација, ама како и да е после неколку месеца ќе треба пак да правам, и не сакам и тогаш да чекам како сега цел месец...
    Ај Папот не го ни мислев, ама кога ми рекоа дека нешто не е како што треба и земаа брисеви за типизација, во моментот не размислив да барам некаде приватно наместо сега да чекам пак три недели. Нареден пат и онака нема да ми биде бесплатно, па кога више ќе плаќам барем одма да биде. :?:
     
  2. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Имам закажано за пап во Ремедика во понеделник кај доктор Јане Стојковски и мислам дека е 1000 денари :)
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    Правев пап тест и после 6недели ми се јавува вчера сетрата и ми вика дека докторката напишала земање на брисеви за микробиолошко испитување во хигиенски па да сум одела некое сабајле да ми земеле а ја прашувам за пап тестот каков бил ми вика добар бил ме испоплаши има ли некој вакво искуство ако може нека ми одговори оди незнам како ке истрапам до понеделник не ми е јасно папа тестот добар а брисеви за мкрибиолшко испитување со тоа значи оти прав пат правев пап тест и немам искуство до сега поздравче.
     
  4. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Папот и микробиолошките брисеви немаат никаква врска,штом папот ти е добар не се секирај, сега ке ти земат брисеви да видат дали имаш некаква бактерија.
     
    На simicka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    Фала многу ми олесни оти си милсев дека со микробилошките брисев се утврдува и хпв вирусот па ми беше страв да не има нешто такво покажано на пап тестот бидејќи сетрата не ми кажа ништо конкретно на што се однесуваат тие брисеви.поздрав
     
  6. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    јас баш пред некој ден правев пап тест и ми рекоа резултати дури во февруари, ама ајде ќе чекам, што да правам друго, а и не ми е хитно, супер се осеќам, немам некој симптоми на инфекција сега за сега и затоа не се ни брзам, само многу се чека, што ли прават толку со тие тестови :^)
     
  7. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Со микробиолошките брисеви се утврдува дали имаш некоја бактерија,се земаат 4 бриса за уреоплазма,микоплазма,кламидија и кандида.Ако случајно некој од овие е позитивен гинекологот ке ти даде терапија со антибиотик и вагинални(во зависност која бактерија е) и ке се среди,не е опасно.Пострашно е папот да е позитивен :)
     
    На simicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. simicka

    simicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    91
    Мене ми беше готови за 6 недели и јас не осекам никакви симптоми на инфекција ама еве ми рекоа за микорбилолоски тестови иначе пап тестот ми бил добар имало случаеви со ништо не се осеќа од инфекцијата а може и да нема ништо па да ти речат да направиш микробиолшки така да ќе видиш.
     
    На fifi16 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    следната Среда сум на ПАП тест
    подобро на гилотина да ми закажеа ама женско ко женско биди храбра па издржи
    малку винце таман да ме опушти :lol: ако не можам да стигнам до таму тоа ке биде весело :D
    ние женските родени за да се мачиме & да страдаме :x
     
  10. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Ako za PAP piiesh vince, togash za poragjaj ne sakam ni da pomislam shto bi pobarala....... :D
    ....epidural da ne e opcija :!: :rofl:
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Пишував минатиот месец на темава, ми најдоа некои промени на Пап-от и ме пратија на типизација, и еве сега резултати од типизацијата: немам ништо... :?:
    Само ме потресуваат непотребно.
    Како да не е доволно што не можам сама да се поднесам колку сум хормонална кога ќе добијам секој месец, уште по лекари да се маткам непотребно. Аман више. :^)
     
  12. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    На резултатите од Пап ми е заокружено 5.Бенингни клеточни промени, 11.Клеточни промени што асоцираат на вирусни информации и има допишано хпв, 13.Инфламација(влкучува тимична обнова),
    докторот ми даде да користам Ацидосалус вагиналети 3 месеци од кога ќе ми заврши менс. за имунитет биле.. и по 4-6 месеци пак да направам пап да видиме како ќе бидат резултатите па ако имало потреба ќе сме правеле дополнителни испитувања како типизација и слично, незнам сега дијагнозава дали е добра или загрижувачка :( доколку некој се разбира или имал слична дијагноза нека ме информира и што е тоа типизација ? :)
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Бидејќи имаш ХПВ, се прави типизација за да се види кој тип е. Има над 100 типа на ХПВ кои ги делат на нискоризични, ризични и високоризични. ХПВ е вирус кој ако еднаш го закачиш цел живот си го носиш во организмот. Имунитетот е тој кој се бори со ХПВ и твое е да го одржуваш имунитетот на високо ниво.
    Не е баш страшна дијагнозата но (мене не би ме држело место и веднаш би барала да ми прават типизација) пред се треба да си обрнеш внимание на имунитет.
     
    На sagittarius57 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    На овој линк имаш повеќе информации

    http://www.drfeko.com/2011/10/hpv-tipizacija-2/
     
    На sagittarius57 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
  16. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Hpv позитивен,CIN 1 за моја несреќа. Како мал дел од моето нестабилно здравствено секојдневие.
    Ме пратија на типизација. Утре правам биопсија.
    Имало, наводно, недефинирани промени забележани на цервиксот.
    Мене ова ми е глобално недефинирано.
    Се надевам на најдоброто, држете среќа.
     
  17. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    :o
    Некако ми е чудно...кај нас сите го прават,и досега не сум слушнала дека лошо влијае врз сето тоа што е набројано. :?:
    За парите нема да коментирам,зошто е ефтино,околу 60 денари е пап тест-така да не сметам дека лекарите го прават за да заработат нешто плус.. :|
     
  18. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Како не е за парите,еве пример ако на пап имаш ХПВ па гинекологот те праќа на типизација и ти дава да потпишеш на една потврда дека тој те праќа и дека со тоа има надоместок од 20% од средствата (јас лично го имам потпишано ова). Друго,сите се научиле со тоа горењето,и ете тука пак имаат голема заработка.
     
  19. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    796
    Пред две недели правев ПАП тест, вчера се јавив за резултати, и што ќе ми каже, имаш активна кандида и мал пад на имунитет :/ Некоја препорака од вас? За кандидата и за имунитет? :tmi:
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Требa дa прaвaм микрoбиoлoшки тест. Кaкo се прaви бoлнo е,кoј гo прaви?