1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Папаниколау (ПАП) тест

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Miss.Sweet, 20 март 2012.

  1. Non4e26

    Non4e26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Правев Пап тест, ради ковид ми рекоа дека ќе оди приватно.1200 ми наплати.Рече резултат за 3 - 4 дена.Е сеа, јас мн сум исплашена..Читав низ нет, мислам дека се ќе биде најлошо.Да напоменам немам никакви сиптоми на болка..Рутински преглед правев
     
  2. Doc.1986

    Doc.1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2020
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Devojki dali na nekoja i se slucilo na pap testot da i pisuva deka citohormonalniot status ne odgovara na vozrasta na pacientkata. Inaku sum porodena pred 4 meseci pa neznam dali moze da e do toa. Inaku drugo se e normalno
     
  3. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    А зошто си исплашена ако си била само на рутински преглед? Не си прави филмови и стресови без потреба, за тоа и одиме редовно на гинеколог за да се превенира.
     
  4. urban

    urban Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Здраво на сите,

    би сакала да ве прашам дали некој има слично искуство како мене. Еднаш годишно правам Пап тест. До сега сум немала проблеми. На последниот контролен Пап тест ми излезе ЦИН 1. Дополнително пишува дека позитвни се 51 и 66. На тестот пред тоа (кој беше пред 6 месеци) беше се во ред. Дали знаете нешто повеќе за ова и како сте го третирале?
     
  5. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Клеточни промени на грлото на матката од низок степен. Позитивни типови на хпв 51 и 66.
    Потребно е да зајакнеш имунитет и терапија,во најчест случај цин1 се повлекува и сам но може да премине и во Цин2, Цин3,во тој случај ке треба хируршка интервенција.
     
  6. urban

    urban Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Фала ти на одговор. Докторкава и не ми даде вака некоја терапија. Единственото што се реши е да примам три вакцини Gardasil. Што најчесто користите за зајакнување на имунитет и сл?
     
  7. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Колку години си?
    Јас таа вакцина ја имам примано уште како тинајџерка и ништо не ме заштитила. Сега го имам највисокоризичниот тип на Хпв, тип 16.
    Јас пиев таблети Изопринозин и БетаИмуне, без рецепта одат. Чај од Билна Аптека Стојанови за Хпв и Цин и гел од Алое Вера. Но јас имав Цин3/Цис. Мислам само Изопринозин или БетаИмуне ке ти завршат работа.
     
  8. urban

    urban Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Имам 29 години. Една примив вчера, а уште две треба во наредните 4 месеци да примам.
    Фала ти баш ќе ги побарам тие лекови.
     
  9. Lolita7

    Lolita7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете каде наоѓате изопринозин таблети и која цена се? Зашто барам онлајн по аптекиве и само сирупов изопринозин ми излегува
     
  10. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Од Зегин ги зимав јас. 50 таблети има во една кутија, 950 денари.
     
    На Lolita7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.523
    Пол:
    Женски
    Devojki, vo pap testot mi izleze inflamacija, i kletocni promeni, i mi rece doktorot da napravam hpv tipizacija. Mi rece 80% nemas virus ama mora da se potvrdi vo tipizacija. Lani koga napraviv pap, imav kletocni promeni, doktorkata mi napravi o kolposkopija i pap i mi rece ureden e, nema potreba za dopolnitelno analizi. Mnogu sum isplasena. Kolku se sansite za hpv ako ima samo kletocni promeni( bez cin ili nesto slicno)???
     
  12. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Која е цената на пап тестот во Систина или Ремедика? Ми требаат резултати веднаш
     
  13. Doc.1986

    Doc.1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2020
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Sistina 6000 so pregled mora
     
  14. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    2.528
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет дали некоја членка имала ваква ситуација. Во февруари направив пап и на резултатите излезе инфламација - клеточни промени. Направив хпв типизација и беше негативна. Пред 2 недели на повторен пап истото, инфламација клеточни промени. На што би можело да се должи ова? Ако веќе типизацијата за хпв е негативна?
     
  15. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Инфламација може да е и друга инфекција или воспаление, не мора да значи дека се должи на хпв. Може да се консултираш со гинекологот да ти даде некои вагиналети.
     
    На Thinkerbell. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    2.528
    Пол:
    Женски
    Да секако ќе се консултирам но ме интересираше некоја со слично искуство. Брисевите ми се чисти така што не знам каков тип на инфекција би можело да биде, т.е. што би требала да испитам уште за да дознаам.
     
  17. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Go postirav ova vo grupata za HPV no ke go stavam i tuka. Ve molam za sovet.

    Devojki ajde malku pomos, izbezumena sum. Si pravev pap test predhodnata nedela posle 3 godini. Site predhodni testovi mi bea uredni bez nikakvi indikacii. Imam rodeno 2 deca. So mazot mi sme zaedno od 15 godisna vozrast. Jas sum mu 2ra partnerka a mene toj edinstven partner.
    Na rezultatot od pap testot mi pisuva za HPV pozitivno za eden od visoko rizicni tipovi, a Pap mi e normalen bez nikakvi promeni.
    Od ozdola pisuva za Tip 16, 18, 45 e negativno.
    Najverojatno samo za tie ispituvaat posebno.
    Seuste cekam doktorkata da mi pise, ova e samo rezultatot sto go dobiv na email. p.s Ziveam vo SAD.
    Ne znam kako sum mozela da dobijam vakvo nesto koga nitu eden od nas ne e bil so drugi luge veke preku 20 godini. Koga se javiv na sestrata mi vika deka e mozno da sum go imala so godini i mozno e da e dobieno preku taa edna predhodna partnerka na maz mi i sega mi se pojavuva od stres ili nesto. Epten sum zagrizena, si mislam dali e mozno testot da pokazuva lazna pozitiva? Dali e mozno toa?
    Ve molam za sovet!
     
  18. ** TamarA**

    ** TamarA** Нов член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki dali neoja od vas nosela brisevi od pap test vo Indus Medika vo Skopje, imate iskustva li so taa labaratotija??
     
  19. Nala37

    Nala37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    861
    Допаѓања:
    1.093
    Пол:
    Женски
    Колку време чекате за резултати од ПАП на државно?
    Дали е нормално да се чека 3 месеци?
     
  20. Hotwife

    Hotwife Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    1.011
    Пол:
    Женски
    Очигледно дека некој бил со друг(а).
    Неверојатно е дека е од партнерката на маж ти од пред 20 години, па дури сега те заразил, такво нешто не може да се случи колку и да сакаме да се убедуваме самите себе за раат на душичката.