1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пареза на лицев нерв (фацијалис)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од redgirl, 12 април 2011.

  1. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Гледам одамна никој не пишал на темава а мене баш ме интересира дали некој го болело уше пред да го фати пареза, дали осеќавте болка или клукање во пределот кај ушето??? Исто така дали сте правеле ренген или магнетна за да се откријат причините за парезата???
     
  2. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Лејла,парезата често започнува со тој симптом,увото е воспалено и пропратено со јака главоболка.Ден два потоа настанува и целосно укочување на таа страна.
     
  3. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Целосно сум избезумена, член од семејството има пареза, и покрај примената терапија сеуште има болки на допир во пределот на ушето, ќе одиме на контрола и мислам дека ќе треба да се направи магнетна за да се види што точно има. Сепак фалати @nadja.d
     
  4. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Lejla ,iako na prv pogled izgleda strasno,veruvaj mi poninuva,samo malku bavno e.
    Bolkata trae nekolku dena,mozebi i nedela i pokraj primenite lekovi (verojatno vi dale i nekoi kapki za uvo).Cesto uvoto od vospalenie znae i da isprishti vo jako crvena boja.Vospalen e nervot vnatre i treba vreme da se smiri.Tipicen primer za pareza facijalis od promaja.Potoa se prosiruva kon nervite na liceto.
    Lecenjeto e malku bavno 2-3 nedeli obicno od pricina sto nervnite zavrsetoci pobavno se regeneriraat,no na kraj sepak pominuva.
    Sepak mislam deka nema potreba od magnetna ili nesto slicno.Zemajte ogromni kolicestva na B vitamini i obavezno fizikalna terapija,posebno delot so vezbi i toplata lamba za zracenje.Ne se plashi ,nervite sami se regeneriraat.
    Se izv.za latinicata.
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Фала многу @nadja.d , inaku problemite so uvoto zapocnaa pred dve nedeli, momoenalno prima vitaminski ineksii+dekstametazon+ranitadine+serapeptaze+neurofirte, seto ova go zema veke 5-6 dena a ispi i edna doza antibiotik klindamicin. Jasno mi e deka ova nastanuva od pritiskanje na nervot, najverovatno otokot od uvoto pritisnal no sepak za glava se raboti, se e povrzano...pa cetvrtok ke odime na kompjutersko snimanje, se nadevam ne e nisto seriozno
     
  6. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Јас имав Пареза али мене тоа ми се случи кога бев заб да правам погрешно ме боцнал и у исти момент добив и алергиа и пареза левото око на надолу ми отиде а устата на косински ми се искриви и со брза помош ме однесоа у болница примат инфузии лежев нервено и сега сум океј. Парезата може да се добие од промаја удрен нерв или боцнат. Тоа со тек на време се повлекува не е страшно
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Petre gjorce

    Petre gjorce Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdr,sakam da ve prasam, desnata strana na liceto ne mi funcionira eve veke vtor den,i gi imam tie simptomi na pareza, (okoto nemozam da go zatvoram,da namignam,ustata mi se krivi ,vo zboruvanjeto zavlekuvam i dr) jas mislam go dobiv od promaja, patuvav za stranstvo dolgo vreme i uz prozor.prasanjeto mi e za tie sto bile zafateni od ovaa bolest dali se izlecile( izlecliva e ili ke ostane trajno da se poznava na mene)momentalno i nemozam sa otidam na doktor uste dva dena ,( ne sum osiguran pa dali ke se vlosi poveke neznam)
     
  8. Skrienata

    Skrienata Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Dali e doktor toj vlado ? Kako leci?
     
  9. Skrienata

    Skrienata Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    I jas imav pareza i eve vise 6 nedeli uste ne sum se oporavila.. piev i lekaratva kortiko terapija posle vitamini b6 fizikalna terapija ama uste ne e pusteno kako sto treba… se nadevam ke pomine…
     
  10. Petre gjorce

    Petre gjorce Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kaj mene pominaa 4 meseci i uste ne mi e 100% vrateno liceto vo normala
     
  11. Hsn.em

    Hsn.em Нов член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Сакам да споделам, истовремено да добијам мислење и од вас.

    22 август 2023 година имав проблем со фацијалниот нерв односно Белова парализа, што значи цела десна страна на лицето ми беше потполно неподвижна.
    После многу третмани, физикални терапии и слично, успеав некако да дојдам при себе.
    Но, точно на 6тиот месец, односно 22 февруар 2024 , истото повторно ме снајде, но овој пат на другата страна на лицето т.е на левата.
    Направив Компјутерска Томографија
    Резултатот е чист, без проблеми во мозокот, но пишува ретенциони цисти на обата максиларни синуси.

    Проблеми и болки со синуси сум немал...
    Главоболки да сум имал.

    Ме интересира дали тие цисти на максиларните синуси, може да доведат до Белова парализа, затоа што мене искрено не ми е верно.

    Затоа што , и во 2та случаи , до искривување на лицето ми дојде, по главоболки на задната страна на главата, болка во уво , а со тоа следи и губење на вкус