1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паркинсонова болест

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cvet957, 22 март 2010.

 1. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Дали имате некакви сознанија околу оваа болест како се лекува има ли некој некакво искуство околу болеста.Ако имате било што слушнато како се лечи паркинсот ве молам споделете го.Поздрав
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Мислам дека паркинсонова не се лечи, може само состојбата да се држи под контрола, дедото на дечко ми има и веќе 4 а може и повеќе години живее со оваа болест, ама он е многу стар и некои функции му се одземени, тешко оди и постојано има тресење на телото.
  Току знам за оваа болест.
   
 3. Gab4e22

  Gab4e22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Zavrsiv sredno medicina i od ona sto go imame uceno e deka Parkinosonovata bolest moze da e predizvikana od poveke pricini: idiopatski koga pricinata ne e poznata, postencefaliticni po prelezan encefalitis (vospalenie e na mozokot), po truenje so jaglerod monoksid, mangan i poveke medikamenti koi denes se upotrebuvaat vo lekuvanje na dusevni bolesti odnosno nevroleptici, a moze i da se sretne kaj mozocna arterioskleroza.
  vo klinickata slika prisutni se tri glavni simptomi: akinezija, rigor i tremor.
  Akinezijata se karakterizira vo zabavenosta ili nemoznost na izveduvanje na fini dvizenja, kako na primer otkopcuvanje i zakopcuvanje na kosula, pritoa edno dvizenje ne moze da se nadovrze avtomatski na drug, koga bolniot ke stane od stol,pravi mala pauza pa prodolzuva da odi. liecto dobiva maskoviden bezizrazen izgled, znaci ima otsustvo na mimiki, liceto e sjajno i kako so maslo namackano, zboruvanjeto e bavno, monotono, nedovolno jasno, cesto e eksplozivno. Odenjeto e isto taka zabaveno, so tendencija za paganje napred, nazad ili vo strana.
  Drugiot siptom e rigor koj se karakterizira so pokacen muskulen tonus, odnosno bolniot e kako zakocen odnosno kako da se naogaat vo zelezen oklop.
  I tremor koj se karakterizira so tresenje na ekstremitetite duri i vo mirna sostojba, koj podocna moze i da premine i na glavata, na racete se zabelezuva kako da bolniot broi pari.
  Vo tekot na samata bolest moze da se zabelezi i zabavenost vo mislovniot proces, vnimanieto i interesiranjeto.
  Prognozata zavisi od samata pricina, primer ako e pricinata od truenje so nevrolepticki sredstva treba da se prekine zemanjeto na nevroleptici, a vo dr slucai koga ne e predizvikuvacot e od dr priroda prognozata e polosa..
  A terapijata se sostoi vo zemanje na sredstva koi sodrzat Dopamin-Larodopa, poradi toa sto e utvredno deka pri ovoj sindrom dopaminot e znacitelno namalen vo nekoi predeli na mozokot.

  Se nadevam deka pomognav
  pozdrav4e
   
 4. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  blagodaram za pogore napisanoto majkami ja ima taa bolest pa me interesira dali postoi nesto od alternativnata medicina nesto na prirodna baza sto moze da se drzi bolesta vo stagnacija.
   
 5. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
 6. anuHka

  anuHka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  27
  ЈА имам оваа болест 3 години аа лекувањето го почнав пред 2год. Имам тресење на десната рака.Направив испитувања сите се добри а болеста сепак постои. Сакам да дознаам што повеќе за неа, како да зивеам со неа, да споделам мислења со други луѓе што ја имаат, какви се нивните симптоми и како се справуваат со неа.

  позз до сите
   
 7. Jorgovan4

  Jorgovan4 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Баба ми е болна веќе 7 години од Паркинсон и повеќе не и делуваат лековите толку и и предложија крвта да се прочисти. Ме интересира дали некој знае нешто во врска со ова да сподели дали е добро и колку е корисно.
  Фала :)