1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошки лажговци (Pathological liars)

Дискусија во 'Психологија' започната од Noemi, 24 април 2011.

  1. stela 34

    stela 34 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    82
    za zal zapoznav i jas takava osoba.......prviot vpecatok mnogu dobar, vtoriot isto taka se ok,i tretiot.......popoleka zavesata pocna da se kreva........jas se cudam kako funkcionira celiot zivot taka si go prokaruvaat so laga.......ja fativ na lesen nacin...koga ke me izlazese i velelv ne ne e taka......taa pocne da place,da se zali.....za da kaj tebe se javi custvo na zalenje i si reces sama na sebe...ostavi tamu.......postepeno vidov deka cel zivot ama bukvalno cel zivot ziveat so laga, ne znam sto da kazam.....prv pat vo mojot zivot se sretnav so takva licnost....
     
  2. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас сум имал можност во живо и на малите екрани да запознаам вакви луѓе. Гледа дека знаеме дека лаже и уште толку повеќе лаже. Како да живее од тоа. А од ТВ што гледам, Заев е таков. А гледам и меѓу народот и други луѓе го спомнуваат дека е патолошки лажго.
     
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Е на оваа тема Богами имам да пишувам.
    Во своја блиска околина имам двајца патолошки лажговци.
    Луѓе, дали верувате дека толку лажат и беспотребно што понекогаш не ги слушам што зборат....само ,,статирам,, и климам со глава.
    Ова се болни луѓе, јас барем така сум оценила.
    И едниот и другиот патат од некој комплекс на недостиг на внимание, така да кога лажат мислат дека се интересни.
    И да видиш лажат и за тоа што треба и за тоа што нетреба.
    Се случило заедно да сме биле присутни на некоја случка и слушам како ја прераскажуваат и како од мравка слон прават.
    Таквите луѓе се со тешко детство, најчесто баталени од родителите, изгледани од баба и се желни за внимание.
    Ова не се лечи.
     
    На kim.k, Eli23 и crimson им се допаѓа ова.
  4. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Во суштина сметам дека патолошките лажговци се многу интелигентни луѓе. Ама навистина.

    До сега сум имала можност да препознаам двајца, од кои едниот е сеуште во моја околина.
    Знам да си направам супер муабет, и лажењето им е позитивно, ама ми пречат муабетите од некој си имагинарен свет, во смисла на фалење за маженца и слични достигувања.

    Ваквите луѓе имаат луѓе околу себе ама просто не знаат да се изменаџираат и забегуваат кон лажење само и само за да бидат попочитувани.

    Би сакала да помогнам, сеансите се секогаш тука, но едноставно не можеме тукутака да им пристапиме и да им кажеме дека пожелно е да побараат помош од психолог. Не оди, а сум размислувала...

    Баш пред некој ден бев излезена со мојот патолошки лажго.
    А другиот што го имав ми недостига... барем се оптимисти.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Би живеела ли со таков човек заедно? И зошто би живеела?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Познавав таква личност.
    Тие додуша самите веруваат во тоа што лажат,самите си ги превртуваат лагите и секогаш се вадат со тоа дека "па ти го знаеше сето тоа".
    Мислам дека проблемот на таквите лежи во психата,од стравот и немоќта да се соочат со вистината. Една убава личност на изглед може да биде патолошки лажго во душа. Сметаат дека таквата настаната ситуација ќе ги извади,а воедно и ублажи проблемите со некого ако излажат. Тоа се затворени личности со долг психолошки профил во кои не разликуваат лага и вистина. Мислам дека лек за тоа нема,а кога ќе ги откриеш те игнорираат со страв да не им кажеш на другите околу нив.
    Она што е позитивно кај патолошката личност од ваков тип е што воопшто не се замараат,затоа што секогаш се во право и нема начин како да се докаже нивната лага. Луѓето околу нив ги собираат со добрите гестови,неизмерно се хумани,помагаат на сите па така некои тешко одбиваат да веруваат дека таа и таа личност не е таква.
     
    На stetoskop, Ицолгудбејбе и Marick14 им се допаѓа ова.
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Познавам неколку такви. До душа роднини ми се. :rofl: Доста блиски и неможам да ги избегнувам.
    Веќе ги научив и знам да си се изнасмеам слатко кога си правам муабет со нив.
    Не земам здраво за готово ништо што зборат.
    Лажат за се и сешто, од секојдневни приказни, до битни настани. Оди докажи им нив дека се за лечење.
     
    На Marick14 и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Баш ме насмеа, оти се пронајдов во муабетот.... и јас имам такви роднини :D
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Убаво кажано.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Прво, второто прашање ти е лошо формулирано. Едноставно може да стои само едно Зошто?

    Што се однесува до живеење, мислам дека не би можела ако станува збор за парнер/животен сопатник. Тоа би ми било фарса, дефинитивно.

    Ако станува збор за другар/ка, би живеела. Зошто ? Можам да живеам со лажго од проста причина дека врската меѓу нас е ограничена на другарство/цимерство. Нема подлабоки чувства, не делиш кров со некој со кој треба да створиш и создадеш нешто.
     
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Алал да ти е чим можеш такви другарки да имаш. Јас сум прибирлив и сакам вистински другарста, а не некој да ме лаже цело време и јас да се правам дека све му верувам и тоа да ме исполнува.
     
  12. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Јас таков патолошки лажго имам во училната. Секоја втора реченица му е лага, ние го знаеме тоа, ама го слушаме. Сите сме свесни дека му треба внимание, и се дружиме со него, не гледам никакви причини за да му се скараме и да не го дружиме. Баш во таква состојба е шо му треба поддршка. Ако од дома ја нема, барем ние другарчињата да го поддржиме психички. Може понекогаш досадно ни станува да ги слушаме тие имагинирани приказни, но му ја знаеме состојбата. А никогаш не е помислил да повреди некој! Ни неговите приказни не штетат за некого.
    И не е глуп, не е ни ненормален, туку само му фали внимание, шо од дома го нема добиено и ние сме тука да му помогнеме! Сепак луѓе сме, треба да си помагаме меѓу себе, дали било физички или психички! :)
     
    На christinnn и buba4e89 им се допаѓа ова.
  13. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Имам колешка на работа што е патолошка лажга.На моменти е вистинска сензација кога кажува нешто да не разоноди(а знаеме дека е лага) се додека не почна страшно да кажува и измислува лаги за сите нас вработените.Јас ја открив така што неколку пати таа едно ми кажува,а другите друго.И нај нај кај ваквите особи е што секогаш се мили,фини,љубезни,а не се свесни дека со нивните лаги можат нечиј живот да загорчат
     
  14. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    познавам таква личност, во стварност ми е роднина. таа лаже и лаже и лаже никој не приметува и можеби така се прават. ќе почне да лаже за некого и ќе ја фатат наместо да се свести продолжува и за друг и за трет и на крај останува сама и повторно смислува некој лага
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.545
    Пол:
    Женски
    Има вакви многу, тоа е сериозен психички проблем кој треба да се лечи. За да биде потрагично, тие се опкружени со повеќе пријатели отколку искрените лица. Затоа што вистината боли и кога на некој ќе му ја кажеш се лути и се навредува. А не е ли подобро да ја прифатите вистината и да си ги чувате искрените покрај вас наместо оние што си играат со вашата доверба и дозволувате да ве лажат?
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.134
    Допаѓања:
    17.714
    Имав (кратка) врска со патолоки лажго, тоа е страшна работа.
    Типот лажеше до тој степен што се губеше во своите лажги и најтрагично што постојано кажуваше мизерни кажги, како на пример што јадел за ручек |(
     
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Pseudologia fantastica! Тажно е, не е смешно, ниту пак треба да се гледа на тоа како повод за избегнување или не знам што... Напротив - треба да се помогне на личноста. Па дури и во очи да им се каже дека тоа не е во ред и дека што е можно побрзо мора да се побара медицинска помош. Психолог, секако... Ако е во нормални граници - пеки. Но ако излегува од границите и се лаже за тешки работи во животецот - ноу ноу ноу! Мора да се превземе нешто.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Познавам двајца со тешка форма на болеста и една личност со полесна форма. Овие двајцата одат до крајности и ми се чини дека и самите веруваат во тоа што го кажуваат. Едноставно имаат создадена своја паралелна реалност и си живеат во неа. Приказните што ги раскажуваат се конзистентни и со логичен след на настани, единствен проблем е што немаат никаква поврзаност со нивниот вистински живот. На моменти е навистина жално.
     
  19. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Јас раскинав врска само заради тоа. Се ќе беше поинаку, љубов имаше...но лагите што ги кажуваше...

    Одам во Швајцарија на месец дена да завршам работа за пензијата од татко ми, тој не можи да патува, а мене ми звони со скриен број во меѓувреме на мобилен.....јас ало тој исклучи. Ама најверојатно еднаш заборавил да го скрие и гледам број, вртам на бројот ,,,,за на крај да испадни дека работел во хотел на Пелистер за зимската сезона.
    Да не ги кажувам другите ситни лаги од типот....доаѓам во 5 на договорено место, чекам јас 30 мин како здрвена статута за на крај да ми речи, еве тргнувам досега се капев.... или еве идам, пиев со другариве...

    и веќе не се издржуваа тие лагите
     
  20. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    За жал и јас запознав една ваква особа, колешка од факс..
    На почетокот се беше супер, изгледаше како многу фина, па дури и му го понудив мојот стан ( кога бев студент под кирија), додека не се снајде, бидејќи остана буквално на улица. Причината ден денес не ја дознав. Тогаш слушнав многу приказни , али ајде реков под стрес е па нема везе. Цимерки бевме некои 2 недели.
    Подоцна сватив дека всушност секој збор и е лага..Неможев да си поверувам за колку банални работи лаже.
    Почнавме сите колеги да ја сеќаваме, и се фаќаше од една лага во друга.
    Ги лажеше и родителите исто така, за многу поголеми и поважни работи.
    Нормално се оддалечив од неа, а и голем плус беше тоа што заглави во прва година, па веќе не ја ни гледав на факултет.

    За на крај да разберам дека "дипломирала" пред сите нас, со просек, и дури ја прославила дипломската со еден куп гости во кафана. :o :oи се разбира тон слики на фб и честитки. :shake:
    (се прашувам дали и родителите веруваат во ова :| )

    Ден денес се случува да ми ја спомнат и да ми кажат дека била в работена во 3 различни градови, работно искуство топ :clap:

    Искрено жал ми е...