Патувања - незаборавно искуство или фобија?

Дискусија во 'Психологија' започната од prominent, 2 октомври 2019.

 1. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  1.671
  Допаѓања:
  18.367
  Пол:
  Машки
  Исто сум знаел да имам проблеми при патување, најчесто со автобус и затоа не го обожавам како превозно средство. Таблетите помагаат итекако.

  Но, ова не е доволно да го поколеба мојот авантуристички дух за патување, откривање на нови места и сопствено продуховување.

  Можам да кажам дека патувам доста на поблиски релации, најомилени ми се оние со воз или автомобил/мотор. Обожавам да возам, па не ми е проблем да бидам зад волан, ме релаксира.
  Оние авионските се поретки поради недоволен буџет, но во иднина ќе бидат побројни. Веќе си имам план за 2020 година каде се би сакал да отидам и што да посетам, па уште од сега се спремам и штедам за она што набрзо ќе ме очекува.
  Кога имаш особа покрај тебе која е авантуристички наклонета и обожава патување (посебно во природа) како тебе, и цел свет изгледа мал.

  Од друга страна пак кога сум потполно сам, сеуште немам храброст да се решам на соло патување. Им се восхитувам на сите они кои го направиле тој чекор. Teach me masters!
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 2. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  10.560
  Пол:
  Женски
  Навистина многу сакам да патувам.Да одам на разни места и да ја доловам нивната култура.Да ги испробам јадењата кои тие таму ги јадат.Да се прошетам.Пред секое патување сум многуууу возбудена.Многу обожавам и не спијам цела вечер.Немам никакви маки за време на патување и единствен проблем ми се времето и парите.Кога во иднина ќе имам повеќе пари би сакала уште многу места да посетам.
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Feminka192

  Feminka192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.556
  Пол:
  Женски
  Дали сакам патувања? Да, премногу но со погодено друштво. Не со мрчатори кои се нешто им смета па ќе ти расипат расположение. Имам патувано и сама и тоа ми беше најдоброто искуство. Стигнуваш во непознат крај и почнуваш да истражуваш. :D
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.720
  Допаѓања:
  9.393
  Пол:
  Женски
  За мене патувањето е незаборавно искуство.
  Обожавам да патувам и кога знам дека ми е резервирано за негде се радувам како некое дете, па гледам влогс на YouTube, барам слики како да се сликам, со еден збор замарам многу :rofl:
  Да можам да патувам цело време негде дома нема да се приберам никогаш :D8)
  Сакам да го истражувам местото каде што сум, да сликам, уживам 8)
   
  На Мразулче, prominent и candy.cane им се допаѓа ова.