1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патувања - незаборавно искуство или фобија?

Дискусија во 'Психологија' започната од prominent, 2 октомври 2019.

  1. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    36.427
    Пол:
    Машки
    Исто сум знаел да имам проблеми при патување, најчесто со автобус и затоа не го обожавам како превозно средство. Таблетите помагаат итекако.

    Но, ова не е доволно да го поколеба мојот авантуристички дух за патување, откривање на нови места и сопствено продуховување.

    Можам да кажам дека патувам доста на поблиски релации, најомилени ми се оние со воз или автомобил/мотор. Обожавам да возам, па не ми е проблем да бидам зад волан, ме релаксира.
    Оние авионските се поретки поради недоволен буџет, но во иднина ќе бидат побројни. Веќе си имам план за 2020 година каде се би сакал да отидам и што да посетам, па уште од сега се спремам и штедам за она што набрзо ќе ме очекува.
    Кога имаш особа покрај тебе која е авантуристички наклонета и обожава патување (посебно во природа) како тебе, и цел свет изгледа мал.

    Од друга страна пак кога сум потполно сам, сеуште немам храброст да се решам на соло патување. Им се восхитувам на сите они кои го направиле тој чекор. Teach me masters!
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  2. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Навистина многу сакам да патувам.Да одам на разни места и да ја доловам нивната култура.Да ги испробам јадењата кои тие таму ги јадат.Да се прошетам.Пред секое патување сум многуууу возбудена.Многу обожавам и не спијам цела вечер.Немам никакви маки за време на патување и единствен проблем ми се времето и парите.Кога во иднина ќе имам повеќе пари би сакала уште многу места да посетам.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Дали сакам патувања? Да, премногу но со погодено друштво. Не со мрчатори кои се нешто им смета па ќе ти расипат расположение. Имам патувано и сама и тоа ми беше најдоброто искуство. Стигнуваш во непознат крај и почнуваш да истражуваш. :D
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    За мене патувањето е незаборавно искуство.
    Обожавам да патувам и кога знам дека ми е резервирано за негде се радувам како некое дете, па гледам влогс на YouTube, барам слики како да се сликам, со еден збор замарам многу :rofl:
    Да можам да патувам цело време негде дома нема да се приберам никогаш :D8)
    Сакам да го истражувам местото каде што сум, да сликам, уживам 8)
     
    На Мразулче, prominent и candy.cane им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Секое патување за мене си има своја убавина. Обожавам да патувам, баш тогаш ич не сум под стрес и сум максимално опуштена.
    Дури и сите тие непланирани ситуации и некоја неудобност заради непланирано и непознато ми е некое ново искуство и за време на патувања не ми смета.
    Иако сум човек што сака се да му е познато и ме нервира нарушување на рутината и непознати и нови работи за време на патувања баш ми се допаѓа тоа што не знам што да очекувам и што првпат нешто гледам на пример.
     
  6. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Со автобус долги патувања ми се мачни. На екскурзија во средно ми дојде преку глава одењето со автобус. Сакам да патувам, со авионски летови немам проблем. Не секаде ми е убаво, пребирам каде ќе одам. Имам патувања што ми се кошмар, патувања што ми се незаборавен спомен.
     
  7. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
  8. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.008
    Пол:
    Женски
    Гајле немам. Едвај чекам да ми се пружи прилика некаде, да се прошетам:mm:
     
    На MakeDamnSure му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    So poveke, toa podobro