1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пауза!

Дискусија во 'Врски' започната од Redgirll, 8 август 2010.

  1. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Секогаш кога ќе слушнам пауза, ме асоцира на крај. Дека нешто не функционира во врската или нешто слично. Не дека е навистина така, изгледа дека сите мои паузи завршувале неславно, значеле крај, но на некој индиректен начин. Дека сепак, уште има надеж за таа врска... Во секој случај, не ги сакам паузите затоа што мислам дека се еден вид оправдување, додека не се гледаме, секој да си прави што сака без да дава објаснувања. Инаку се согласувам со повеќето од вас, ако ми е преку глава дојдено, нема да барам пауза, едноставно ќе се дистанцирам на некој ден, ќе размислам што понатаму, дали продолжуваме понатаму или нашите патишта се делат.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Athena

    Athena Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Девојки сакам да слушнам мислење...
    Имам врска долга 3 и нешто години, и супер ни е. Се разбира, имало и по некоја караница ама ништо страшно. Пред некој ден седевме заедно супер беше како и обично. После одлучивме да не се видеме 2 дена пошо дечко ми ги правеше забите, а тоа му е слаба точка. Викам ќе го оставам малку. И го нема два дена, третиот ден сеуште го нема. И се слушнавме и му викам те нема, што се случува. И ми пишува главата го боле три дена од забите, пошо секој ден одеше на заболекар. Му викам да не имаш нешто да кажеш, и почнува... Преку к** ми е од се. А овој период сестра му прави свадба, а тој не е по тие работи, ги мрази тие работи и кај нив гужва голема, има работа што ја мрази многу, а плус и забите. Јас му викам, сакаш ли да раскинеме и ми вели незнам што да ти кажам. Јас се чудам, значи од ништо испадна муабетов, ама го осетив дека деновиве е нервозен поради се што се случува. И праевме муабет, сакав да дознаам јас да не сум причината нешто и ми вели не си ти крива, никој не е крив освен јас. Го прашав да не ми се лутиш, нешто да не сум згрешила, да не ти се допаѓа друго девојче, и на ова ми одговори: далеку од тоа, едноставно сакам да сум сам, треба ми одмор од се, преку глава ми е од се. И му пишав сакаш ли да раскинеме? Тој ми врати не, али нема да се гледаме некое време, како демек пауза, да си ги средил мислите. Јас му одговорив не се нервирај, ке ти дадам простор само не сакам да сум јас крива за нешто, и ми врати не си ти не се замарај. Што мислите за ова, а инаку тој е многу решителен карактер, мислам ако не сака да е со мене ќе ми пишеше, знам дека нема друга во прашање. Ама сепак сумњата кај мене постои, свашта ми паѓа на ум. Па сакам мислење да слушнам. Има ли шанси да е нешто сериозно...?? Сепак, факт е дека побара пауза, јас му кажав ќе ти дадам простор. Хелппппппп... ;( Нели темава е пауза во врска, мислам дека се вклопува муабетов, пошо ми пиша тој пауза да направеме.
     
  3. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Или си дел од решението или си дел од проблемот, па сеа ти види...
     
  4. Athena

    Athena Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Ми велиш да чекам...? За да дознаам?
     
  5. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Велам да рачистиш каде лежи проблемот. Ако не си ти, помогни му, ако проблемот си ти, барај си чарето.

    Под помош се подразбира да си повеќе време со него, да му пружаш подршка, да му ја зголемуваш самодовербата и најважно: да слушаш што има да каже без притоа веднаш да ги коментираш неговите мислења. Остави го да се изнакаже, па дур и да се расплаче ако му е стварно тешко.
     
  6. Athena

    Athena Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2

    Ок, фала на мислењево, ама мислам ако го напнам уште повеќе полошо ќе биде, карактерно не е таков да се искажува многу, сепак мислам дека ќе му оставам простор, па ако биде, нека биде, ако не биде после паузата не биде. Тоа е... Мислам дека полесно ќе ми беше да ми раскине, отколку вака.
     
  7. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би се согласила на пауза,пошто тоа за мене значи крај,или ќе те побарам ко ќе ми текни,ама ние немаме иднина демек нешто...
    Не сум јас радио па да ме стави на пауза,а после пак play...Ниту па сум Фанта да ме сврти на игра :D

    Нема така кај мене,или одиш или крај,биди искрен и тоа е.Ако е поправливо,се разговара и се бара решение на проблемот,ако не се согласат двата,тогаш крај.
     
  8. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    За мене паузата секогаш значела крај на врската.Ако некој е доволно сигурен во своите чувства нема потреба од пауза. Има моменти во врската кога мислиш дека не можеш повеќе да издржиш со таа личност,но со разговор може се да се реши,затоа што после може да биде касно.
    Ако навистина постои добра причина за пауза ок е,и тоа паузата да биде само неколку дена.Инаку што...ајде тој нека си се забавува со други,јас ќе го чекам.Нема шанси!
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    А шо сум ја? Крпа некоја шо ќе се користи по потреба? За малце еден мој бивши ќе изедеше шамар коа ми побара пауза. Нз за другите, ама многу ми е понижувачки и навредливо да ти побара некој пауза. Непочитување. Раскинете еднаш, па ако судбината сака, докажи бе дека заслужуваш да ти се врати, помачи се малце, не пауза...глупости...
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    ..... 8) ....кај нас се случи не договорена пауза туку некако по дифолт...едноставно тој се повлече во себе си,престанаа долгите разговори, ги снема оние ситни вниманија,поклончиња и сл,мобилниот секогаш му беше во рака,јас приметив голема разлика во неговото однесување и го прашав шо се случува со нас...одговорот беше дека јас тоа нешто си умишљавам нема ништо,бла,бла,бла....се роди сомнеж и се повлеков и јас,почнав да патам и да го избегнувам..од време на време ќе се слушниме,некоја порака ама нешто плус нема еве веќе една година...тој на фб пука со разни цуци по камери и сл,јас да му вратам дури и излегов на кафе со друг,и така сме топло ладно,ама јас патам и тоа многу...од негова страна нема напор за да се смени нешто јас покушав да разговараме и да разрешиме тој се прави дека нема што да објаснуваме ние сме си супер си се сакаме,а едноставно знаам одиме кон крајот,......... :rock:
     
  11. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Јас сум против пауза, ми нема поента.. штом дошло до таму, значи дошло до крај, пукнало и тоа е тоа, а не ај сеа да си одмориме еден од друг :^) од кого да се одморам, од човекот што ми е се? Па ако сум стигнала до таму тогаш ич не ми ни треба, а и обратно. Не, не, пауза не!
     
    На Dvolicen и babybelle им се допаѓа ова.
  12. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Сум била неколку пати на пауза, и не сакам веќе. Кога еднаш ќе се скрши, толку нема враќање, скршено е. Нема паузи, веднаш расчисти. И јас бев на пауза демек ќе се смени, ќе му фалам малку. 2 дена по паузата беше добро, после по стара песна.
    |( Пауза никако..
     
  13. babybelle

    babybelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    70
    Разбирам пауза од типот ден-два да не се видиме, да одмориме еден од друг но сепак си се слушаме и врската си тече без проблем, ама пауза - да не се слушаме и сме отворени и за други, а после недела две ко ништо да не било, пак си се сакаме!?! Ноуп! тоа за мене не е љубов, можеби во тинејџерски години да, ама сега не!
     
  14. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Те подржувам.Во право си :)
     
    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ambasadorka

    ambasadorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Пауза во врската ???

    Драги феминки. Одамна сакав да го напишам мојот проблем кој веќе подолго време го чувам со себе. Имам 5 годишна врска која што мислам дека е во голема криза. Постојано се караме, па макар и за ситници. Многу ретко излегуваме, тој постојано е „изморен„ и му се „спие„ , а мене тоа многу ми пречи и ми изгледа како да не сака да излегува со мене :worried: . Во неделата се гледаме само 2 дена, од кој едниот цела вечер се жали дека му се спие. Многу пати се имам обидено да зборувам со него, но никогаш не добивам одговор од негова страна. Незнам што е работата дали се работи за тоа дека има друга, или пак сум му здосадена. Незнам дали да му побарам пауза, односно извесно време да не се гледаме и слушаме воопшто за да видеме дали ќе се промени нешто. Ве молам за совет ??? :(
     
  16. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Пауза во врската ???

    И јас еднаш му побарав пауза. Нареден пат се видовме по 4 години :tmi:
    И самата си свесна дека врската ви е во криза. Која би била целта ако продолжите на истиов начин. Јас воопшто не би му дала пауза штом е толку пасивен во врската а воопшто не се труди да го сподели тоа со тебе. 5 годишна врска не е мала работа за некој на овој начин да се однесува. Може и и дошло крај...
    Оддалечи се, ем и двајцата ќе сфатите колку си требате (или не), а може и ќе најдеш некој посоодветен што има повеќе време за тебе...
    ;)
     
    На ambasadorka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ambasadorka

    ambasadorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Пауза во врската ???

    Тој порано воопшто не беше таков, тоа и најмногу ме натера да мислам на сешто. А пасивноста навистина многу ми пречи :( и само се измачувам веќе многу долг период :( И постојано помислувам на тоа што ако и понатаму трае ова до каде ќе води а само годините поминуваат :(
     
  18. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Пауза во врската ???

    ambasadorka добро те советувала EmGreen . или побарај пауза или разговарај со него обиди се некако да те сослуша и кажи му се што ти лежи на душата така е подобро верувај зошто вака само се измачувате.
     
    На ambasadorka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Пауза во врската ???

    Според мене, ако побараш пауза, исто како да си го одложила раскинувањето. Пауза е чиста глупост! Ако сакаш да си ја спасиш врската, обиди се да разговараш со него, преземи нешто... биди активна. Пасивноста која паузата ја носи со себе нема да ви ги поправи односите и неговото однесување.
     
    На ambasadorka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AnimeHQ

    AnimeHQ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    246
    Срце, сакам да направиме малку пауза, мислам дека е време, една недела , ок? - Реченица која удира во шок секоја девојка и и доаѓаат разно разни мисли. :( :^)
    Понекогаш ок , стварно е потребен одмор од партнерот за да се види до кај е врската, дали истата не поврзува љубовта или навиката,преиспитување на чуствата,со еден збор, анализа на она што сум јас без него и обратно.Најдобро е паузата, ако мора,да биде побарана обострано,но не секогаш е така. Болката и солзите се неминовни,но после средувањето на чуствата работите се подобруваат,и паузата како таква се заборава.

    Има едно непишано правило кое вели "Што е ваше само ќе си дојде" затоа ако ве сака повторно ќе ви се врати и ќе се потруди да ве придобие.
     
    На buba4e89 и ambasadorka им се допаѓа ова.