1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пауза!

Дискусија во 'Врски' започната од Redgirll, 8 август 2010.

  1. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Според мене, мислам дека врската после пауза нема иднина. Мислам зошто воопшто би се ставил некој на пауза ако не планира да раскине, изневери и сл.?
    Пауза во врска ме асоцира на оноа: Да пробам со друг/а, па ако ништо не биде, имам каде да се вратам.

    Строго против пауза. Или наоѓаш на време решение и си ја спасуваш врската или раскинување.
     
  2. Enzo26

    Enzo26 Нов член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Последно време се караме многу. таа се смени бара пауза ми бара простор сто знаџи ова да не се гледа со друг. ако има некој да ми казува
     
  3. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Паузата значи крај.Ако сакам некој ќе се трудам тоа да успее ќе се борам до крај.Нема да сакам да бидам далеку од таа личност колку и кавги да имаме.Подобро ќе ставам крај на измачувањето односно да биадам во дилема што сме сега ние додека другата личност се збавува.И на крајот од таа пауза ќе дојде и ќе ти рече јас најдов подобар,или јас сватив дека те сакам.Во двата случаја нема да ми треба повеќе таа личност.
     
    На me again му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Any05

    Any05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека секогаш пауза значи крај. Во какво стресно време живееме мислам дека е океј да се направи пауза во врска доколку почнува да станува напнато кај партнерите.
    Јас сум имала случај при кавги, напнатост и стрес, 2 пати да направиме пауза со дечкото која што траеше 3-4 дена до една недела (таа недела не се видовме и не се слушавме многу но си кажавме дека е само да си ги средиме мислите дека имавме тешки периоди, и не излегувавме со други). После паузата уште повеќе се зближивме и еве 2 години сме заедно.
    Во спротивно на ова може да означува и негативно доколку навистина повеќе не оди во врската па ај да се залажеме со пауза, но мислам дека секој би можел да процени со каков исход ќе заврши и секој знае врз основа на тоа каква била врската дали може да се продолжи после пауза.
     
    На pdb123 и piksooki им се допаѓа ова.
  5. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки! Во врска сум година и 2-3 месеци и последните месец дена често се каравме за неодредени причини. Секогаш се трудев да ги решиме проблемите со разговор, но дечко ми тоа го сфаќаше како нова кавга. Сме се скарале повеќе пати, но овој пат е сериозно. Се сакаме и двајцата. Не знам како би издржала без него. Инаку при секој мој проблем беше тука и последно често ми викаше дека му е смачено од мојте депресии. Давав се од себе да не е така. Ми вели да не во барам воопшто (сакал пауза). Ве молам дајте ми совет како да пристапам на ситуацијава. Не сакам да ми се уништи врската. Јас сеуште имам надеж за нас и покрај сите кавги кои би сакала заеднички да ги надминевме...
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Ако сака пауза дај му, нека размисли што понатаму. Ти може не сакаш да ти се уништи врската ама врската ја прават двајца. Ако на него не му е убаво веќе со тебе, џабе е што и да сакаш ти..
     
    На buba4e89, *Amethyst* и poi им се допаѓа ова.
  7. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на советот. Мислам дека не е тоа што не му е убаво, знам дека сака да продолжиме но проблемот се честите кавги. Можеби би требало да посетам психолог, но не сум спремна за тоа.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Зошто не си спремна?
    Нема погрешно и правилно време за посета на психолог па и на психијатар ако треба.
    Депресијата е сериозна работа АМА ако тој што е до тебе не ти е поддршка, таков не ти ни треба во животот

    Инаку нема неодредени кавги. Секоја кавга има причина, не е дека ќе се караме чисто онака, ми текнало и ќе му се изразвикам..
    Поработете на решавање на проблемите, ако не сака дечко ти тогаш остави го и најди си некој што ќе ти биде поддршка во секое време
     
    На *Amethyst*, waterllady, Konfetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Ќе се потрудам да се совземам барем неколку дена и да му оставам простор.
     
  10. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Ако тој сака пауза ти дај му крај. Какви се тие паузи ?? Пауза хахаха смешки...ми или бидете заедно или ставете крај. Чим ти кажал пауза не те сака ама не сака да те повреди и директно да стави крај.
     
    На Aschenputtel и poi им се допаѓа ова.
  11. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Мене ова најмногу ме загрижува. Тој треба да ти биде поддршка и во добри и во лоши моменти, ако тој се откажува од старт и те остава сама да се бориш и со себе и за врската што понатаму? Не сум имала такви паузи и искрено не би сакала да имам, но доколку сметаш дека треба дај и шанса на врската. Но не биди слепа доколку продолжи со исто однесување, подобро на 1 година да ставиш крај отколку на две, три,пет...
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Ne bi nikogas prifatila pauza, ako te saka ke bide so tebe bez pauza, pauza nema vo brak..
     
  13. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Паузата не значи секогаш крај.
    Туку, време да си ги средиме мислите и да видеме што всушност сакаме и дали таа личност ќе ни недостасува.
    После тоа работите се многу појасни.
     
    На piksooki и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.432
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Едно е пауза да раскиниш и да не се гледаш и буквално да се однесуваш како раскинат, а скроз друго е да земиш неколку дена пауза од контакт со партнерот ама уште да ти е партнер колку да сфатиш некои работи. Генерално, не вервам во паузи и тоа ми е златно правило дека за врска не прифаќам паузи и не сум прифатила и не планирам да прифатам некогаш.

    Зошто? Зошто ако имаме проблем, нема да се реши ако не збораме за него туку ќе се реши ако збораме за него. Едино можиме да си дајме некој сат, ден да се смират страстите за објективно зборување и со ладна глава ама не прекин. Исто така многу често под пауза се оди после некоја кавга па да одиш да шврљаш со некој без уствари да изневериш. Долно ако ме праша некој.
    Проблем не се решава ако не збораш за него и ако не пробаш да најдиш решение или компромис. Пауза сфаќам ако веќе неќиш да си со некој ама ете се двоумиш па да одиш на пауза пред да раскиниш дур да сфатиш дека уствари тоа е вистинската одлука. Ладење на глава еден ден за после да можи да се збора за проблемот не би го нарекла пауза и тоа е едина прифатлива „пауза“. Се друго е мачкање очи и одлговлекување на крајот.

    Така да Рос, заеба.
     
    На Regina.Phalange, piksooki, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не верувам во паузи, од оние со денови. Нормално е при караница да ти треба саат-два да оладиш, ама ако е вистинска врска и навистина го сакаш, ти значи тој/таа што е со тебе, после тој саат-два ќе се побарате да го решите проблемот. Јас сум од оние луѓе на кои им треба малку повеќе време да оладат, ама секогаш се враќам да се извинам или да прифатам извинување, да се објаснам, да ислушам.

    Да ја земам другарка ми за пример - Со дечко и не знам колку пати беа на "пауза". Е на таа пауза и едниот и другиот цело Скопје па и пошироко мислам дека ги поминаа и пак си се враќаа после. Демек толку се сакаат, па пак после се, тие се заедно. Колку само не, и можеби да, така изгледа од страна, ама кога човек би се загледал подлабоко би ги увидел сите тие дупки во таа нивна, демек, совршена врска.

    Па не сме мали деца па да правиме паузи со недели, месеци. Утре-задутре кога ќе бидеш со маж/жена пауза ли ќе земаш? Ќе бегаш од дома, ќе оставаш деца, семејство се затоа што сте се скарале? Не, туку ќе седнеш и ќе зборуваш откако ќе оладиш глава.
     
    На cresa-jagoda, piksooki и flawless_ им се допаѓа ова.
  16. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Не мора пауза после караница.
    Некогаш кога си во врска долги години, имаш чувство дека си се изгубил себе си, почнуваш да се прашуваш дали тоа е вистинско за тебе, ти треба малку време да бидеш сам, и да си ги собереш мислите.
    Може да трае и месец дена таа пауза, небитно. Ако љубовта е вистинска ќе сфатиш.
    И мислам дека во пракса е добро покажана таков вид на пауза.
    И да си во брак исто е. Ќе ти треба малку време за себе па ќе резервираш одмор со децата, па и сама.
     
  17. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    1.400
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, или си во врска или не, не прифаќам пауза.
    Али како голем фан на FRIENDS неможам, а да не кажам Рос е во право, бидејки за него the break, is a break up.
    Tолку, си одам:bandit:
     
  18. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Под пауза разбирам ''Еј, слушај, не можам веќе, дај ми некој саат да олабавам да не кажам погрешни зборови...'' :)

    Ако дојде до 5 неделна пауза, пиши пропало, ниту прифаќам, ниту нудам такво нешто.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Подобро ќе раскинам отколку пауза , за мене пауза значи крај . Знам многу примери каде паузата проследила со раскинување а ниту еден пример каде паузата ги решила проблемите.
     
    На buba4e89, flawless_, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  20. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Или за време на "пауза" имале излети партнерите и после не ја бива врската...
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.