1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педофилија

Дискусија во 'Психологија' започната од RainBow, 4 март 2010.

  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ништо нема низ нос да ти се извади, тоа со новиот член беше специфичен случај што стилот во приказната наиде на неверување (а и самиот потоа си кажа дека не е вистинита).
    Сите кои сте се соочиле со такво немило и трауматично искуство и го споделивте, ваше право е и храброст, нема за што да се срамите (бидејќи се разбира ништо не е ваша вина) и каете што сте пишале. :hug: Од сите нас имате поддршка, а на падобранци со куп вознемирувачки небулози како Сопругот - не обрнувајте внимание.

    Патем, мислам дека е крајно време модераторите да преземат нешто во врска со дотичниот.
     
    На Alisa22, Amellie13, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Soprugot

    Soprugot Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Машки
    Од сите нас имате поддршка, а на падобранци со куп вознемирувачки небулози како Сопругот - не обрнувајте внимание.

    Патем, мислам дека е крајно време модераторите да преземат нешто во врска со дотичниот.[/QUOTE]
    Патем добро мислиш, ако на тебе или на др не им се допаднало моето мислење и не го прифаќа вашето да се известете модераторите.... Патем вие модерните културни први почвите да навредувате и ваѓате све од контекст само за да бидите интересни.... Имаш таму да пријавиш слободно, па ако и модераторите се на твојот став и на неколку др слободно
     
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.642
    Допаѓања:
    116.344
    Пол:
    Женски
    @Someonespecial За ова се согласувам со тебе. (y)
    Мое мислење...
    Иако таа приказна е невистинита,не значи дека сите се невистинити.
    И да не веруваме во се што се споделува на форумов,не можеме и не смееме да тврдиме дека нема такви грозни настани во реалноста.Факт е дека има и дека им се случува и на 2-та пола.
    Ризик од бременост за женско,ризик од СПБ и психолошки трауми и за машко и за женско...
    Не е во ред ни за машко,ни за женско да има секс на 12,13 години.Која согласност,бре на тие години?
    Дете на тие години не може баш добро да процени дека тоа е погрешно.
    Треба подобра едукација и од родителите и од државата.
    Треба да се мисли малку.
    Наместо напади и осуди,жртвите треба да се охрабруваат да проговорат и да останат силни.
     
    На crimson и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Полека... Ако ги бркаме, како ќе ги научиме?

    @Soprugot , многу шовинистички ставови имаш.. да не зборам за то дека и педофилија промовираш...
    Знам дека не ти изгледа така, но пробај да ги читаш коментарите, како да не се наменети за тебе.
    Ама и своите читај ги, се' со ред... Може ќе добиеш контекст, и ќе ти стане појасно.

    Ако и после тоа не знаеш зошто е ваква реакцијата на многумина на форумов, прашај.. ќе ти појасниме.

    И повеќе нема да те навредуваат... Оти ми рекоа дека и тие не сакале да бидат навредени

    --------

    Ај баш да видам, дали ќе ми е успешна модерацијава, или сите ќе ме отерате у три лепе... :D
     
    На Alisa22, Soprugot и jasbi им се допаѓа ова.
  5. Soprugot

    Soprugot Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Машки
    Држи вода мислењево до некаде...шовонистички ставови немам, немам ни идеолошки, имам реални ставови и кога кажувам мислење јас не ги гледам во случајов децата на др, а некои од овде сигурно сеуште немаат... Педофилија не знам како промовирам кога убаво кажав што сакам, што е страшно а што е помалку страшно за мене кога се во прашање моите деца... Никаде не реков дека мора да имаат и дека е сосем во ред на 13 год да имаат однос, а во денешно време модерново е во голем процент реално...Тие 13 год се прувеличија затоа што јас си кажав за мене дека сум имал тогаш
     
  6. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    8)Пустиот прво се согласи со неа, а потоа и ги негираше тезите:D
    Тоа е познатото "yes , but" во преговори и како да го омекнеш соговорникот.
     
    На crimson и WildMk им се допаѓа ова.
  7. Soprugot

    Soprugot Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Машки
    Не е за да омекнам некого..Едно прашање до некој поразумен па и до главните на форумов... Ако моите ставови за повеќето се промовирање педофилија на ваков едукативен форум, зошто на форумов има толку вулгарни теми на кои повеќето имате кажано мисљене а мн малолетни луѓе ве читаат а некои се и членови тука, ќе се едуцираат или ќе забегаат???
     
  8. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Знам дека од твоја страна не е. Ти си сушта нелогика.
    Сепак " да, но...." се употребува за потенцирање на навидум согласување и заедничка точка наоѓање, а потоа контрата се промакнува на помала врата. Збунити непријатеља..

    Ти не промовираш педофилија. Ти како што спомнав веќе , си конзервативен и патријархален, малку збунет, веројатно малку анти -лгбт ,веројатно малку исфрустриран од женската сексуалност, и така натаму и така наваму... Grooming нема да препознаеш ни да се сопнеш од него. Али хеј, ништо страшно . Во твојата глава се е наредено како што тебе ти треба.
     
    На crimson, Snowflake97 и WildMk им се допаѓа ова.
  9. Soprugot

    Soprugot Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Машки
    За некои раб сум малку за некои многу а исфрустриран не сум од женската сексуалност туку од тоа што толку многу се оди на логиката и се бараат логични раб во толку нелогично време во кое живееме и на крај кога ќе ја затворите вратата од овде и излезите надвор во тоа нелогично време цела логика паѓа во вода од самите себе правејки нелогични раб.... Мило ми е што сум нелогичен и овде и од др страна
     
  10. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    @Soprugot на која возраст е син ти? Претпоставувам сеуште нема 13.

    Кога ќе наполни, застани до него и погледни го. Само погледни го и размисли убаво што гледаш.
    Ќе видиш дете. Да дете во буквална смисла на зборот, младо невино битие кое живее во својот детски свет, оди во основно училиште и го интересираат игри, дружење со другари, спорт, музика, книги.
    Не го интересира секс на таа возраст ни најмалку. Да љубопитен е на тоа поле, сите сме биле такви во таа преодна фаза кон пубертет а во денешно време речиси и е невозможно а да не дојдат во контакт со сексуални содржини малите деца, колку и да се обидеме да го спречиме тоа. Но секс, особено со постари и девојки од него верувај дека колку и да фантазира, нема да му биде баш пријатно искуство туку непотребна траума.

    Наместо да го советуваш дека е океј и фраерски да се започне рано со сексуални односи, едуцирај го но гледај да го насочиш повеќе кон образованието и спортот, не се секирај, сам ќе си знае кога му е време за такво нешто. Истото важи и за девојчето. Оставете ги децата нека уживаат во детството!

    И "браво" за членот кој ја разгори темава со приказната па кога виде дека се разви дискусија во погрешна насока ја преправи и го снема. Од такви потенцијални тролови ете што се случува, луѓе кои навистина имале трауми се плашат да ги раскажат од страв дека нема да бидат сфатени сериозно.

    Модераторите треба малку поозбилно да ги држат под контрола овие осетливи теми.
     
    На Jessnow, theowndemon, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Таман си е времето, прашање е секој од нас, како се носи со него.
     
  12. Soprugot

    Soprugot Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Машки
    Син ми и ќерката се помали од 13 но се ближат брзо во периодот кога почнува пубертетот, не посакувам секако и не реков дека е најнормално на 13 год да невлезат во тие води, да не се повторувам објаснав што е страшно а што е помалку страшно, во никој случај не реков ок е тоа.... А темата се сврти однопаку од проста причина, не дека не постојат такви злоупотреби, туку постојат и мн повеќе од што можиме да замислиме и во никој случај тоа не го оправдувам... Мојот став за приказната која сметам за шала и кажав дека е бујна фантазија и го дадов моето првично мислење на шала како и приказната(частам пијачка) и ека после разбери се

    За тоа прашање си имам мој одговор, повеќето се носат како ќе дувни ветрот, еден човек 4 различни времиња
     
    Последна измена од модератор: 17 март 2019
  13. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    Познаник (29) фатил девојка (16)... Лудо се вљубени, околу пладне пиевме кафе заедно.

    Пред осум години познаник, тогаш 27, фати 15 год девојка, сега во брак, три дечиња, оупен мајнд се и двајцата, без оглед на возраста и на сѐ останато, цакум пакум сѐ.

    Јас....



    .....пустињак.

    Модератор: Дискусијата е преместена од темата Сакам да кажам...
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fauhxy

    Fauhxy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    2.130
    Пол:
    Женски
    Познаниците ти се педофили
     
    На crimson, Oxymoron, Purplelilac и 12 други им се допаѓа ова.
  15. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    Ајде бе.
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сфатив што гледа 26+ годишен кај средношколки, при толку девојки блиску на неговата возраст.
     
    На cresa-jagoda, crimson и ane.bella им се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.399
    Мене онака ме интересира што заеднички муабет и интереси имаат деца од 15 год и маж од 27?
     
    На cresa-jagoda, smooch, crimson и 13 други им се допаѓа ова.
  18. ray-man

    ray-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    390
    Пол:
    Машки
    И мене.
    И Макрон.
    И Мадона.

    Ама ај не е тоа муабетот.
     
  19. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Абе на Макрон и на Мадона не се малолетни...
     
    На cresa-jagoda, smooch, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    @ray-man
    Дете кое е уште во средно, има еден свет. Кога излегваш од средно преминваш во друг свет. Тогаш, и да си со некој постар, во ист свет сте, исти работи ве интересираат, двата сте возрасни. А @x.Daisy.x убо вика, шо заеднички муабет има дете од 15 години и маж од 27? Класните во средно? Кучките од класот? Лошиот професор шо не му пиши 5ка?
    Бар кој ме има читано јас немам проблем со врски кои се на голема годишна оддалеченост, ама еден од партнерите да не е дете и средно да има завршено. После то преминва во свет на возрасни па ако сака и со дедо од 65години нека биди.
     
    На cresa-jagoda, smooch, crimson и 17 други им се допаѓа ова.