Педофилија

Дискусија во 'Психологија' започната од RainBow, 4 март 2010.

 1. zoki-poki

  zoki-poki Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  362
  Аман бе девојче?
  Си разговарала до сега за ова со...стручно лице (психијатар, психолог и сл)?
  Можеби би требала...
   
 2. Estelle

  Estelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  154
  a бре не ми ги вреѓајте животните со вакви споредби :) животно никогаш не напаѓа/убива зашто перверзно ужива во тоа....убива за да преживее и да се прехрани - инстинкт! овие монструмиве се скроз друга приказна, и за нив само затвор (кај што долги години ќе ги силуваат секојдневно), а после тоа - смрт.
   
  На Lolo5, meow22 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 3. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.933
  Колку се плашам од вакви глупави, недозреани, безпаметни створења. Од нив човек неможе на раат дома да си дојде :envy: :envy:
  За нив само мачење, тортура до последната капка крв. Би им го сечела алатот со ножички лента по лента. Би и заковала клинци по телото додека не цркнат! Болни суштества, болни! :@
   
 4. MonnaSi

  MonnaSi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  534
  не никој не знае но како растам помалку го има тој страв :)
   
 5. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.974
  Пол:
  Женски
  Нешто најгадно што постои! :puke:
  Абе болни луѓе, болни, за нив треба само мачење, поплека, силно, да видат тие болка :devil:
  Тортура заслужуваат да им се прави!
  Туку вчера имав некоја таква случка, си шетам јас со другарка низ населба, и кај сендвичара поминуваме, ете ти едни двајца по 35-40 години, едниот вика што убава си сестро! :o :fubar:
  Ми идеше да му се свртам ни 2 ни 3, се да изнакажам ама бегај после бетер нешто да ми се случи.
  Болест бре, болест!
   
 6. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  625
  Тие се болни луѓе тие и да се казнат и да се мачат пак ќе останат такви какви што си биле , мислам дека нив треба да ги ставаат во болница и да се лечат бидеќи друго што и да се прави се е џабе.Кај мене во мало има повеќе такви само мене ме чувал госпо па до сега ми се нема такво нешто случено
   
 7. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  930
  Допаѓања:
  992
  Според мене најголемата болест... ги мразам тие луѓе...
   
 8. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  2.036
  За тие болни манијачишта само баааааавна смрт... Таквите треба да се стават на сред плоштад право голи... и да му се сече алатот дел по дел, парче по парче... секој дел од телото да му се искасапи... Уф болни ѓубриња... ГИ МРАЗАММММ... Да цркните... :@ :@ :@ :@ :@ :@
   
 9. Sanjamv

  Sanjamv Активен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Значи сто пати сум рекла! За педофили само кастрација лечи! Да се извадат сите хормонални жлезди. Ова не заслужува да живее. Каква болна особа :fubar: ццццц

  http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=57D9 ... 5D494B7C80
   
 10. dryad

  dryad Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2011
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  54
  Ваква тема е за дискусија во Меѓаши, на клиника за Психијатрија, социјални служби за заштита од семејно наслство и директ Полиција. На форумиве од сакам кажам-незнам речам нема аир.
   
 11. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  611
  Пол:
  Женски
  Сакав да отворам нова тема но еве видов дека има за ПЕДОФИЛИЈА. Дали вчера слушнавте на вести за наставникот што ги силувал учениците. Е сега сакам друго да прашам, односно да размениме мислење. Еве ќе го затворат нека бидат и 10 години како што обично кажуваат за педофилија. Но што ќе се случи кога овој човек ќе излезе, дали не би го направил повторно истото? Дали мерката затвор е соодветна? Сметам дека овие луѓе се болни и им е потребна психијатриска помош. Или дали казната во затвор ќе го врати загубеното чувство на самодоверба, вердрината на овие деца. Навистина не знам. Страшно. Кога го слушнав коментарот на директорката на училиштето уште повеќе се замислив. Таа кажува дека професорот важел за строг и принципиелен. Задолжително кај овие луѓе веројатно тоа е скриено и никогаш не го манифестираат за да можат другите да приметат. Во секој случај страшно. Какво образование, каков образовен систем? Уште пострашно е што бројот на педофилите се зголемува.
  И уште нешто како тие деца ќе продолжат со својот живот понатаму. како после овој монструозен чин тие ќе продолжат да живеат нормално и ќе се изградат во нормални личности, спремни за уште еден потежок чекор, да се изградат во комплетни личности? навистина не знам. ме интересира вашето мислење. Јас чувствувам СТРАВ.
   
 12. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.986
  Пол:
  Женски
  ^ Тој професор важеше за еден од најначитаните, најпаметните, а воедно и најстрогите професори. И верувам дека сите кои лично го познавале, биле шокирани откако ја слушнале веста.
  Отпрвин ме замисли како можел такви материјали да чува во училиштето, ама потоа сфатив дека тоа можеби и му била најдобра солуција. Затоа што дома не можел, а пристап до неговиот шкаф во училиштето имал само тој.
  Се згрозив кога прочитав за она што се случувало во неговиот кабинет, и најтрагично е што тој бил педофил веќе 30 години, а тоа вешто го криел. 10 години казна нема да смени ништо, ниту пак ќе им го врати нормалниот живот на децата.
  Единствено ми е драго што едно од злоупотребуваните деца било доволно храбро да проговори. Затоа што жалосно е што во тие триесет години никој за тоа не го посочил.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.111
  Јас како што разбрав тоа го правел последниве 2 години. Ама стварно, зарем некое од тие децата што завршиле, ете како по зрели, не се осмелиле да кажат? Веројатно добро ги бирал децата, па барал некои помирни, ама сепак такво нешто не смее да се крие. Башка машки биле, а денешниве деца се баш темпераментни, чудно ми е што не проговориле до сега.

  Згрозена сум од ова све што се случува по школиве. Искрено кога ќе имам дете ќе ми биде страв и во школо да го пуштам.
   
 14. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.548
  И мене не ми е јасно како може тие деца да биле силувани 2 години и молчеле, ајде ќе верував ако беа деца со специјални потреби, ама ова здрави прави ученици да молчат толку време некако не ми е јасно. А новинарите да не го дофилувале малку?
   
 15. FashionMonster

  FashionMonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  67
  Тој професор и мене ми предаваше. Предаваше лекција и едни девојчиња од мој клас се смееа и овој им вика Смејте се вие овој час, а јас наредниот час кога ќе ви ги збрцам кецовите во дневник јас ќе се смеам. после тоа во смеењето се приклучив јас и исто така и пола клас и демек само јас се смеев ме избрка од час и ми стаил единица во дневник и после тоа уште еден во дневник и еден во тефтерот негов.А немаше никаква основа да бидат тие напишани. Се однесуваше нефер спрема мене за разлика од другите.
   
  На FashionFemme му/ѝ се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  54.030
  Пол:
  Женски
  ^И како е тоа релевантно во однос на темава?

  Инаку човеков ги силувал или? Некаде само пишува дека ги терал да гледаат порно клипови и филмови и се задоволувал пред нив.
  Ама не ми е јасно децава како ќутеле толку долго. Не се мали деца бре, не знам стварно.
  Како и да е, добро што го пријавиле. Конечно.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Invisible

  Invisible Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  33
  Болест е педофилијата и за нив треба лечење, не затвори, барем според мене. Обично педофилите се на изглед нормални луѓе и тешко се откриваат, па затоа и не ме чуди случајов со наставникот. Не знам зошто ви изгледа невозможно тоа со децата што не кажале толку време, не е така лесно. Постојат случаеви кога детето чувствува вина, мисли дека тоа е виновно и не се осмелува да каже. Затоа родителите треба да бидат внимателни, да разговараат со децата доколку забележат промени во однесуванњето. И не е точно дека денес има повеќе педофили, ги имало секогаш, само шо порано од срам, страв од осуда, озборување не се кажувало.
   
 18. FashionMonster

  FashionMonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  67
  Сакав да кажам дека би можело и јас да бидам следна. Иначе и со машки го правел тоа.
   
 19. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.570
  Допаѓања:
  3.266
  Добра поента! Тоа значи дека се употребува низ медиумите несоодветен израз за наставникот.

  Педофилија како што вели самото име е сексуална наклонетост кон мали деца (законот вели: малолетник кој не навршил 14 години). Педофилите не се интересираат за пубертетлии и тинејџерки. Тоа не значи дека ако не бил педофил, дека било во ред. Не е во ред тоа што го правел пред се затоа што го правел со присила и злоупотреба на положбата! :(
   
 20. stefigirl

  stefigirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  123
  Да ви кажам една случка:
  Бев кај тетка ми и тетин ми.Таму имам постар братучед и постара братучетка.Тогаш бевме помали ја имав околу 10 години братучетка ми едно 14 а братучед ми едно 17-18.И сеа тетка ми ни рече да идеме до продавница со братучетка ми и ние као шо поминуваме иима како едно старо распаднато КИНО и поминуваме од таму и слушаме нешо како шепкање но рековме ај да идеме да продолжиме.Се враќаме од продавница глеаме еден човек може да се нарече дедо како не гледа и незнам не се сеќавам нешо рече и братучетка ми рече што рековте изнивете и тој рече дојдете малку ќе ви дадам парички ама првин да ми го пушите јас тогаш малечка нишо не сватив Бртаучетка ми ми рече СТЕФИИ ТРЧАј и ја послушав секако и отидовме дома кај нив му рековме на братучед ми тој отиде таму но тој изглеа ти отишол леле као се тресевмеее.И од тогаш па натаму ја не поминувам од таму сама мора да има некој до мене а братучетка ми сеа како постара се јавува кај тетин ми или братучед ми да дојдат кај автобускаата за да ја пречеекаат за да не поминува од таму сама